obrechye.ru

Хепатална салата. Рецепт за секој ден

Многу на празници подготвуваат хелатна салата, чијшто рецепт во повеќето случаи е доволно едноставен. Сега можете да најдете голем број на варијации на оваа вкусна и хранлива храна: со пилешко, говедско, свинско црниот дроб, или со конзервирана треска црниот дроб. Ние ви нудиме неколку готвење рецепти.

рецепт за хепарна салата

  • "Воздух". Ќе потрае 350 грама црн дроб (пилешко или свинско месо), 5 јајца, тегла маринирани корни, моркови, кромид и мајонез. Црниот дроб и моркови се варат. Ако тоа е свинско црниот дроб, а потоа решетки на голем ренде, како моркови, пилешко може едноставно да се сече на ленти. Додадете го кромидот во путер, краставици и јајца ситно сецкани. Додадете ги сите состојки во длабок сад и се мешајте со мајонез. Но, можете да ги ставите сите производи во слоеви, впивајќи го истиот мајонез.
  • Друга хепатална салата, рецепт со моркови "на корејски." Оваа салата не бара никакви посебни енергетски и материјални трошоци. За подготовка ќе ви треба: корејски моркови (можете да купите) - 250 грама, со ист број говедско црниот дроб, сијалица и мајонез. Готвејте го варениот црн дроб директно во супа за да го направите тоа. Потоа, се сече на ленти и додадете пржени во путер полукругови сецкан кромид, моркови, мајонез, се меша и се остава да се впие за неколку часа.

рецепт за хепарна салата со моркови

  • И оваа црн салата, чиј рецепт е многу оригинален, сигурно ќе ги изненади вашите гости. Така, земете две чешниња лук, pod чили пипер, малку шеќер, 10 грама Дижон (жито) сенф, 45 g на вино или оцетот 60 грама маслиново масло, 300 грама боранија, една фунта пилешки црн дроб, сол и бибер, билки (на пример, arugula). Во сад, измешајте ги сите состојки сос: оцет, сенф, зачини. Грав попрскува на скара или тава со чили. Одделно пржете сецкан пилешки црн дроб. Оладете ја храната, а потоа се мешајте со сос, додадете сецкан зеленчук и служете на масата.

салата од црн дроб

  • Еве уште една хепатична салата. Рецептот е многу едноставен, и за да го подготвите ова јадење ќе ви требаат следниве производи: конзервирана црниот дроб треска, Варени компири и моркови, јајца, кисели краставици, зелена пердув кромид, тврдо сирење, мајонез и зачини. Бројот на состојки може да се одреди, во зависност од кој производ најмногу ви посакувате. Колачиња потребно е да се отвори и да се исцеди сите масло, а потоа се стави во сад и каша со вилушка. Сите состојки се сече на мали парчиња, додадете на црниот дроб и се меша нежно, сезона со мајонез и посипете со зелена кромид. Таквата салата може да се сервира со поставување во кошница со вафли.
  • Друг рецепт: "Салата од црниот дроб на црниот дроб". Се состои од четири слоја, секој со мајонез. Значи, на самото дно ставете го варениот говедско црн дроб, нанесуваат на ренде. Следниот слој е варен компир. Третиот слој е варено сува морков, а конечниот слој е рендан јајца. Украсете ја оваа салата со сецкан зеленчук или рендан жолчка.

И запомнете, што и да одлучите да направите салата од црн дроб, вашиот рецепт секогаш ќе се разликува во зависност од брендите на избраната храна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Деликатна салата со киви овошје.Деликатна салата со киви овошје.
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
Салата "Objorka" со црниот дроб: рецепт за подготовкаСалата "Objorka" со црниот дроб: рецепт за подготовка
Салата од црн дроб: оригинални рецепти. Салата од свинско слоеви на црниот дроб, рецептСалата од црн дроб: оригинални рецепти. Салата од свинско слоеви на црниот дроб, рецепт
Салата со месо и печурки: многу вкуснаСалата со месо и печурки: многу вкусна
Салата со "весели црн дроб" со црниот дроб и морковиСалата со "весели црн дроб" со црниот дроб и моркови
Салата од говедско црниот дроб. Готвење рецептиСалата од говедско црниот дроб. Готвење рецепти
Едноставни рецепти: салата еж со корејски морковиЕдноставни рецепти: салата еж со корејски моркови
Како да се готви салата од црн дроб: рецепт со моркови и кромидКако да се готви салата од црн дроб: рецепт со моркови и кромид
Викинг салата: неколку рецепти за готвењеВикинг салата: неколку рецепти за готвење
» » Хепатална салата. Рецепт за секој ден