obrechye.ru

Американски палачинки: рецепт од холивудски филм

Многумина веруваат дека готват и сакаат палачинки само во Русија. Но, во реалноста, постои такво нешто во секоја земја. И ова може да се види со гледање на холивудски комедии во семејството. Во нив многу често за појадок нивните мајки готват палачинки, познат по Русите, како и американските палачинки. Секоја домаќинка го знае рецептот за ова јадење. Но, за рускиот став, тие изгледаат малку необично. И покрај тоа, многу сонародници сакаа да готват палачинки. Тие само можеа да научат како да го направат тоа.

палачинки американски рецептИ кога Русите успеале да се печат за прв пат палачинки се американски, Рецептот за готвење ги изненади со својата едноставност. Навистина, за палачинка треба вообичаените производи: Јајца - 3 парчиња, павлака - 500 ml шеќер - 6 лажици сода бикарбона - 0,5 лажиче, брашно - 2-2,5 чаши, малку сол, ванила и цимет. . Главната тајната на нивниот сјај во дека јајцата се поделени во јајце белците и за разлика од руски палачинки. Победи заедно со сол во силна, бујна маса. На жолчки додадете шеќер, ванила, цимет, сода бикарбона, павлака и брашно да се воведе делови. Сите се мешаат со мешавина. На крајот додадете штити белци. Тестото треба да се добие прилично дебела - речиси како палачинка. Истурете малку тесто во центарот на подмачканите тави за да направите палачинка со дијаметар од 10-12 см. За време на готвењето, покријте и печете на средна топлина додека не се готви. Лесно е да се направат американски палачинки дома.

Рецептот е толку популарен во Северна Америка што традиционално им служеше јаворски сируп може да се купи во секоја продавница, и да дури и повеќе од една. Во Русија, како палачинки често се служи со течен џем и бобинки, мед или кондензирано млеко. Сепак, ова не влијае на популарноста на панк-автомобили. Тоа е причината зошто се уште има американски палачинки, чиј рецепт имплицира додавање на бобинки директно во тестото.

Американски палачинки рецептПоловина чаша брашно за квасец, мешајте лажица шеќер, лажичка прашок за пециво и малку сол. Исто така, побелете го јајцето со 300 ml млеко во бујна маса. Постепено додадете брашно, без да престанете да се промешувате. На крајот, додадете лажица од стопен путер. Додадете 200 гр бобинки по вкус - боровинки, боровинки или било кој друг. Се меша и се пече мали палачинки во добро загреан тава. Служат на маса, украсување со шеќер во прав и бобинки.

За оние кои често треба да готват Американец палачинки, рецепт со слика не е потребна. Освен тоа, едноставно е едноставно. Сепак, како и сите палачинки, палачињата заземаат многу време за готвење. Но, можете да купите специјален пан-палачинка. Тоа ви овозможува да се пече на 4-6 палачинки одеднаш и без проблеми. И има модели за употреба на шпоретот и се напојува со електрична енергија. Останува само да се избере вистинскиот.

американски палачинки рецепт со сликаСе разбира, потребно е малку вештина да се готви американски палачинки. Рецептот, сепак, е толку едноставен што сите ќе работат надвор. Ако не од првиот пат, тогаш од вториот - сигурно. Палачинки совршено го дополнуваат секој појадок. И тие се вкусни не само топло, туку и ладно. Во ова тие се како нивните руски "соработници".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Палачинки (без млеко): рецептиПалачинки (без млеко): рецепти
Како американските палачинки се разликуваат од традиционалните Руси?Како американските палачинки се разликуваат од традиционалните Руси?
Бујна палачинки: рецепт за кефир во две верзииБујна палачинки: рецепт за кефир во две верзии
Едноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителкаЕдноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителка
Како да се готви квасец палачинкиКако да се готви квасец палачинки
Вкусни палачинкиВкусни палачинки
Пек тенки палачинкиПек тенки палачинки
Вкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и бабиВкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и баби
Вкусни и хранливи пукачки палачинки. РецептВкусни и хранливи пукачки палачинки. Рецепт
Палачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецептиПалачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецепти
» » Американски палачинки: рецепт од холивудски филм