obrechye.ru

Како да се готви палачинки?

Драники се едно од омилените јадења на белорусите. Тие се подготвени за секоја кујна, и со право е така, како компир, кој Белорусите нежно стилизирана "Bulba" е гордост на земјата, но, исто така, им помага на сите ни се излади во време на криза.

Треба да се напомене дека процесот на подготовка на палачинки нема да ве однесе многу време. На крајот на краиштата, за ова јадење ќе ви бидат потребни минимум целосно достапни производи што се наоѓаат во секоја куќа, а уште половина час да ги пржете.

Како да се готви палачинки?

За подготовка на палачинки, ќе ви бидат потребни следните производи: 7-8 парчиња. компири големи, два кромид, 2 јајца, неколку лажици пченично брашно, сода, сол, растително масло, зачини, павлака за полнење гориво.

Традиционално, тие се подготвуваат draniki од т.н. преполната маса. Нафатената маса е компир рендан преку ренде (или блендер), кој се меша со добиениот компир сок од компири.

Како да се готви палачинки, така што тие не се лабави? За почеток, треба да ја изложите целата компир маса на парче газа за да го отстраните вишокот сок.

А потоа да ги уништите кромид, ние го додадете во сад со рендан компир, но вкус се уште ги штити компири од затемнување.

Во тестото додаваме две супени лажици брашно од пченица (некои скроб наместо брашно). Потоа, возете во неколку јајца (1 парче за 1 кг компири), ставете сол и малку сода.

Како да се готви палачинки за да ги направат вкусни и мирисна? Вкусот на палачинки е добро нагласен од следниве зачини: црн пипер, мајор и корен на целер. Ставете ги зачините, повторно се мешајте и можете да почнете да пржете. Направете го ова на претходно загреан тава, испржете ги палачинки во растително масло.

Како да се готви палачинки, така што тие се убави? Скршете ги со ниска топлина до златно кафеава боја.

Служеше на масата палачинки со павлака, путер, смачкана брусница, mchanka.

Како да се готви палачинки со мелено месо.

Со цел да се готви палачинки со мелено месо, ќе ви требаат следните производи: 7-8 ЕЕЗ. големи компири, 300 грама мелено свинско или говедско и свинско месо, две главици кромид, неколку јајца, две лажици брашно, сол, сода бикарбона, растително масло, зачини, павлака.

Како да се подготви тесто за такви отстапки. На ист начин како и за претходните.

Излупете ги компирите и решетки ги. Прес преку газа вишок сок. Потоа додадете мелени мелница кромид, како и јајца, брашно, сол и зачини (бибер во прав, оригано, целер, на пример), се меша добро. Потоа мелење на свинско месо во мелница за месо, се готви мелено свинско месо, додадете сол во неа, црн бибер и се меша добро.

Понатаму. Извадете ја тавата со растително масло и почнете да го ширите тестото на компир. Кога колачот го зграпчува, за секоја палачинка ставаме мала тенка коцка од мелено месо. Покрај тоа, на месото се става една лажица компир паста. Спржете од едната страна до формирањето на груба златна кора, а потоа од друга, тогаш треба да ја намалите топлината и да ја ставите под капакот додека не е подготвена.

Служат топла палачинки со сос од павлака.

Како да се купат палачинки со месо.

Состојки: 7-8 големи грутки на компир, 200 грама свинско месо, две кромид, две јајца, сол и неколку лажици пченично брашно, растително масло, 3 чешниња лук, зачини, павлака и сода бикарбона.

Лупење лук, кромид и компири ситно исецка и мелење преку мелница за месо. Исечете го месото и мелете мелење со месо. Додадете месо од месо на претходно варената паста од компири. Таму лежиме јајца, брашно, сол и зачини. Ние се мешаме сето целосно. Во тава, се става растително масло и во загреано путер со лажица, шијте го тестото, пржење од двете страни на мал оган до портокалска кора. Служат палачинки треба да биде или со кисела павлака, или со ракчиња и пржени јајца.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ние готвиме различни компир палачинки - рецепт, рецепт, рецепт!Ние готвиме различни компир палачинки - рецепт, рецепт, рецепт!
Помфрит и други едноставни јадења од компириПомфрит и други едноставни јадења од компири
Како да направите компир палачинки: детален рецепт за готвењеКако да направите компир палачинки: детален рецепт за готвење
Рецепт за компир палачинки: како тие се готват во БелорусијаРецепт за компир палачинки: како тие се готват во Белорусија
Оригинално јадење: салата со палачинкиОригинално јадење: салата со палачинки
Сакате да знаете како да направите draniki? Еве неколку совети!Сакате да знаете како да направите draniki? Еве неколку совети!
Како да се готви палачинки со компири и тиквичкиКако да се готви палачинки со компири и тиквички
Палачинки за готвење на компирот во рернатаПалачинки за готвење на компирот во рерната
Палати со компири со месо: рецепт и совети за готвењеПалати со компири со месо: рецепт и совети за готвење
Најлесен рецепт за палачинкиНајлесен рецепт за палачинки
» » Како да се готви палачинки?