obrechye.ru

Кисел од џем. Рецепт и тајни

Kissel е пијалок кој обично е направен од сок од бобинки. Но, некои плодови, агруми, па дури и млеко со зеленчук, може да бидат многу вкусна и корисна основа за правење желе. Патем, многу луѓе сакаат желе, наместо појадок. Неговиот рецепт е многу едноставен и познат за многумина, но сепак не е толку популарен како и вообичаените опции.

И така, како да се готви желе од џем? За да почнете, потребен ви е џем. Секој ќе направи. И од тиква, од бобинки и овошје, па дури и оној што почна да формира шеќер. Ако готвите желе од џем, тогаш шеќерот не е потребно да се додаде, но сепак во многу рецепти се јавува.

Kissel од џем: рецепт Бери

2/3 чаша џем се одгледува со топла вода (околу 4 чаши). Доведете се до вриење, затегнете преку ситно сито и мелете ги плодовите. Во добиената супа додадете шеќер (1 лажица) и малку лимонска киселина (тоа ќе помогне да се зачува бојата и да се додаде допир на вкус). Во тоа време, скроб (4 лажички) се одгледува во мала количина на ладна вода и се филтрира. Во резултат на вриење компот од џем тенок тек истури скроб вода. Смесата постојано се меша. Откако ќе се појави хомогена течност, желе од џемот ќе се истури во капацитет за сервисирање и се лади.

Патем, откако скроб се одгледува во вода, мора да се филтрира. Ова ќе го спречи појавата на грутки. Ако додадете повеќе скроб, можете да добиете еден вид пудинг, кој може да се исече и поделете на делови. Ако компирниот скроб се додаде помалку, тогаш ќе излезе дебел компот. Тоа беше компир скроб е потребно, бидејќи таа има својства на глутен, што помага да се згусне течноста. Овие правила важат за било која опција, ако сакате да подготвите желе од џем. Рецептот не вклучува желатин. За таа цел, не се користи; тој ја врзува течноста и го претвора во желе (дури и ако додадете малку, саканиот ефект на желе нема да работи).

Kissel од џем: рецептот е универзален

Неопходно е да се земе било џем стакло (околу 150-250 ml) и се разредува до 750 ml топла вода. Донесе мешавина до рефлукс и филтер. Остатоци од овошје, бобинки, зеленчук нанесуваат низ сито и го присилува добро. Потоа, додадете околу 2 лажици. л. шеќер и малку лимонска киселина. Сите се добро се меша и повторно ја доведе до состојба на вриење. скроб (околу 2 лажици. L.) е потребно да се разреди во 250 ml на ладна вода, одвод и да додадете тенка прилив на флуидизиран компот. Понатаму желе подели на помали делови во ладење или голем капацитет, како на пример во утаителни.

Како да готвиме желе од џем, ние веќе дознавме, но не сите тајни се откриени. Една од важните состојки на желе, подготвена од сладок сируп или џем, е лимонска киселина. Совршено помага со слаба боја на течноста или дел од овошјето. Факт е дека совршено ја зачувува и ја подобрува бојата. Покрај тоа, слатка не смее да биде cloying и тоа е лимонска киселина која дава сенка и ви овозможува да се истакне појасно вкусот на бобинки или овошје. Наместо лимонска киселина, можете да го користите сокот од лимон. Пожелно е тоа да биде свежо исцедено. Ова ќе помогне да се зачуваат сите корисни и вкусни карактеристики на лимон додека не го додадете во пијалокот.

Кога се филтрира, подобро е да се користи ситно сито или неколку слоеви на газа. Ова ќе ви помогне да стане повеќе вкусна и хомогена. Ако сакате, можете да додадете свежи бобинки или цитрусови овошја на готовиот желе, истурете на делови. Слично на тоа, ако сакате мирисни и невообичаени вкусови, тогаш кога готвите желе од џем, можете да додадете зачини. Само изберете ги внимателно, така што тие се комбинираат не само со состојките на џем, туку и со сладост на желе.

Ви посакуваме вкусни и невообичаени пијалоци!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Kisel Бери: рецепт за готвење дома. Како да зоврие желе од замрзнати плодовиKisel Бери: рецепт за готвење дома. Како да зоврие желе од замрзнати плодови
Рецепти од желе од караница: корист и штетаРецепти од желе од караница: корист и штета
Подготовка на желе од јагодаПодготовка на желе од јагода
Како да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалокКако да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалок
Десерт е желе. Рецепт за сите времињаДесерт е желе. Рецепт за сите времиња
Како да се готви желе од јаболка за зимаКако да се готви желе од јаболка за зима
Кисел од брусница. Рецептот за готвењеКисел од брусница. Рецептот за готвење
Ние се подготвуваме за зимскиот желе од морско пченка: рецептот е класичен и брзНие се подготвуваме за зимскиот желе од морско пченка: рецептот е класичен и брз
Вкусен и здрав желе од брусницаВкусен и здрав желе од брусница
Како да се вари во желе и да се готвиКако да се вари во желе и да се готви
» » Кисел од џем. Рецепт и тајни