obrechye.ru

На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.

Каква вечера ќе се служи без салата? За љубовница на салата - тоа е вид на "стапче-зашалочка". Не треба да се загрева како топло јадење, тоа е подготвено доста брзо и лесно, и покрај тоа е многу корисно за здравјето, а да не зборуваме за надворешната привлечност на ова јадење. Првите салати се појавиле пред 4000 години, и до сега тие се важен и неопходен сад. Сигурно, во секое семејство мени има неколку топло сакани и вкусни салати, без кои нема да има ниту еден одмор.

Салата од ракчиња се разликува не само од исклучителен, деликатен и уникатен вкус, туку и од најголемата корист и вредност за здравјето. Месото од ракчиња е заситен со амино киселини, витамини од групи ПП и Б и елементи во трагови. И поради малата содржина на маснотии, се смета дека е најдобриот диететски производ.

Ви предлагаме неколку рецепти за салати со месо од ракчиња, меѓу кои, благодарение на оригиналноста на дизајнот и прекрасниот вкус, издвојува салата со ракчиња и ананас. Се однесува на универзална, како салата со ракчиња и ананас може да се подготви и служи како празнично јадење, додека убаво дизајнира, како и секојдневна храна. Салата со ракчиња и ананас - тоа е неверојатно убаво и прекрасно вкусно, но тоа е прилично лесно и едноставно.

Салата со ракчиња и ананас. Рецептот.

Производи:

 • јајце (4 ЕЕЗ.)
 • ракчиња (300гр.)
 • мајонез (300гр.)
 • ананас
 • тврдо сирење (250 гр.)
 • сол

На почеток Готви ракчиња. За да го направите ова, во врела, малку солена вода, спуштете ги 2-3 минути, потоа извадете ги од вода и лади. Варени ракчиња кора, и се сече на коцки. 5 парчиња оставаат како декорација за салата. Потоа, варете тврдо варени јајца. Гответе ја јајцата, се лади и исто така исечете ги на коцки. По ова, земи го ананасот, пресечете го на два дела, извадете ја пулпата и пресечете го на коцки. Во посебен сад, се комбинираат сите состојки, истурете мајонез и се мешаат. Салата стави половина од кора од ананас и декорација со ракчиња. Садот е подготвен.

Салата со ракчиња и лосос. Рецептот.

За оваа салата ќе ви бидат потребни следниве производи:

 • јајца (4 ЕЕЗ.)
 • лосос (350гр.)
 • варен компир (3 парчиња)
 • ракчиња (500гр.)
 • свеж краставица (2 парчиња.)
 • кромид (1 ЕЕЗ.)
 • ореви
 • сирење (150гр.)
 • маслинки
 • зеленчук
 • пиперка и сол

Прво, варете го варен компир на голем ренде, ставете го на сад, посипете малку, бибер и маст со мајонез. Исечете парчиња и поставете ги на врвот на компирот. Решетки јајца, тврдо варени јајца, ставете риба и покријте со мајонез. Свеж краставица темелно се мие во ладна вода, ситно се исекува и лежи над слојот на јајца. Месо ракчиња малку СРЈ заедно со сецкан кромид, се лади и го стави на краставица. Посипете го врвот на ракчиња со рендано сирење. Салата прилично уредно од сите страни, покријте со мајонез. Освен тоа, украсете со тенки парчиња лосос, маслинки, зелена боја и посипете ги страните со сецкани ореви.

Салата со ракчиња и целер. Рецептот.

За две порции салата ќе ви бидат потребни следниве производи:

 • ракчиња (250гр.)
 • салата (6 лисја)
 • јајце
 • 0,5 рачка од целер
 • копра
 • лак

Сос:

 • малку остар сос "Табаско"
 • 3 лажици мајонеза
 • кечап лажица
 • пиперка, сол

Се вари во солени ракчиња (не повеќе од 3 минути). Готви јајце и ситно се исецка. Исечете мали парчиња целер и кромид. Сите состојки за салата се мешаат.

Ние ја подготвуваме бензинската пумпа. Во посебен сад, се меша мајонез со кечап и сос од табаско.

За да се служат на масата се препорачува на следниов начин: на плочата, внимателно поставете ги листовите на зелена млада салата, а на врвот ја спуштајте салатата од ракчиња. Истурете сос, зачинете со пиперка и сол.

Храната е подготвена. Тоа сигурно ќе ги задоволи вашите гости. Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салата од ракчињаСалата од ракчиња
Салата со ракчиња и ориз: толку различни вкусовиСалата со ракчиња и ориз: толку различни вкусови
Растителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата масаРастителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата маса
Салата со ракчиња и пилешко и други рецепти со ракчињаСалата со ракчиња и пилешко и други рецепти со ракчиња
Ракчиња: рецепти за салати и закускиРакчиња: рецепти за салати и закуски
Вкусни рецепти: салата со ананасВкусни рецепти: салата со ананас
Како да јадете ракчиња правилноКако да јадете ракчиња правилно
Салата со ракчиња и доматиСалата со ракчиња и домати
Салата со ракчиња и пченкаСалата со ракчиња и пченка
Лесни салати со ракчиња: едноставен, лесен и вкусен!Лесни салати со ракчиња: едноставен, лесен и вкусен!
» » На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.