obrechye.ru

Салата со месо - рецепти

Често салата се служи на главниот курс, како мезе. Постојат многу рецепти за различни салати, на пример, сирење, харинга или месо. Во оваа статија сакам да истакнам неколку едноставни и вкусни рецепти за месни салати.

Салата со месо и грав

Оваа салата се смета за една од најлесните и најбрзите во готвењето. Тоа не зазема многу време и ќе биде одлично јадење на вашата празнична маса. За да го направите ова, ви се потребни следните компоненти:

 • варено месо (со малку маснотии) - околу 400 g;
 • конзервирана грав - полу-лименки;
 • еден кромид (по можност црвено);
 • зелена салата кинески (зелка) - трета глава;
 • 3 парчиња леб (може да биде бело);
 • мајонез, сол.

Првично, потребно е да се исецка кромидот и зелена салата кинески.

Исечете го месото на мали коцки.

Додај конзервирана грав на горенаведените состојки.

Потоа зачинете со мајонез.

Додадете сол по вкус и добро се мешајте.

Исечете бел леб во коцки, посипете го со зачини и сол, лесно испржете го во масло.

Пред да служите на салатата на масата, во секоја порција треба да додадете малку трошки од леб.

Салата со месо и зеленчук

Состојките за подготовка на овој рецепт се прилично едноставни и се присутни во речиси секој фрижидер на оваа љубовница. Се разбира, процесот на готвење ќе потрае малку време, но резултатот е достоен за тоа. Значи, ќе ви требаат:

 • месо (може да се пуши) - 400 g;
 • јајца - 4-5 парчиња;
 • сирење - 150-200 g;
 • кромид - неколку парчиња;
 • лук - 2 чешниња;
 • моркови - неколку парчиња;
 • сол, мајонез.

Исто така, ако сакате да украсите салата, ќе ви бидат потребни дополнителни состојки - морков, корен, цвекло, зеленчук.

Ние сече месо, моркови со слама.

Го исекуваме кромидот и пржете го. Во овој случај, одделно СРЈ исечени моркови.

Ние ги победивме јајцата и готвевме палачинки (тенок омлет) од нив, кои по ладењето ги сечевме во ленти.

Сите состојки се поврзани и додадете лук и мајонез помина низ здроби. По ова, се меша и посипете со рендано сирење.

Ако сакате, салатата може да биде декорирана со цвеќиња, подготвени од состојките опишани погоре. Пред ова треба да се варат цвекло.

Салата од краставици со месо

Главните компоненти на оваа салата се свежо солени и свежи краставици, благодарение на кои нејзиниот вкус е едноставно неодолив. Оваа салата е погодна за празнична маса, и на дневна основа. Состојки за готвење:

 • лесно солени краставици - 2 ЕЕЗ.
 • Свежи краставици - 2 ЕЕЗ.
 • свинско варено - 400 g;
 • сурова фузија - 100 g;
 • сирење - 150 g;
 • сијалица;
 • јајца - 4 парчиња;
 • мајонез, сол;
 • зеленчук од копра.

Краставици, сирење и стопено сирење се сечат во коцки од иста големина.

Јајца и месо се сече на коцки малку поголеми.

Исечете го кромидот и копар.

Сите состојки се мешаат. После тоа, сезона со мајонез, сол.

Салата со говедско месо

Салата за овој рецепт е направена доволно брзо. За подготовка, ви се потребни следните производи:

 • говедско месо - 300 g;
 • сирење - 150 g;
 • домат, јаболко;
 • листови од зелена салата;
 • јајца - 4 парчиња;
 • маслиново масло;
 • сол.

Прво што треба да се вари на говедско месо, потоа се излади и се сече на ленти.

Јајцата се варат и сецкани откако ќе се изладат.

Јаболката треба да биде излупена и исечена на ленти.

Доматите исто така се исецкани.

Сирењето го треваме на поголема, по можност голема.

Сите состојки се мешаат, зачинети со масло и сол. Ние го красат садот лисја од зелена салата.

Салата со пушено месо

Таквата салата сигурно ќе стане една од најпознатите омилени јадења на вашата маса благодарение на нежна комбинација на состојки. За да го подготвите, ќе ви требаат:

 • пушено месо - 300 гр;
 • Бугарска пиперка - неколку парчиња;
 • краставици - неколку парчиња;
 • домати - неколку парчиња;
 • мајонез, сол;
 • салата за декорација.

Месото се сече на коцки или сламки, ако сакате.

Исто како месо, пиперки и краставици се сече.

Ние ги исекуваме доматите во четвртини.

Сето ова е измешано и облечено со мајонез.

Пред да ја ставите оваа салата со месо на сад, мора да ја ставите под неа лист од зелена салата.

Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни рецепти: салата со говедско месоВкусни рецепти: салата со говедско месо
Салата од јајца: неколку вкусни рецептиСалата од јајца: неколку вкусни рецепти
На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.
Закуски на празничната маса: салата од морков со сирењеЗакуски на празничната маса: салата од морков со сирење
Салата со Pekinese зелка и туна. Многу вкусни рецептиСалата со Pekinese зелка и туна. Многу вкусни рецепти
Разновидна и нездраво вкусна салата со грав и круниРазновидна и нездраво вкусна салата со грав и круни
Салата со пилешко и грав и други рецептиСалата со пилешко и грав и други рецепти
Салата од кисели краставички: рецептиСалата од кисели краставички: рецепти
Салати - вкусна и едноставнаСалати - вкусна и едноставна
Бин салата: рецептиБин салата: рецепти
» » Салата со месо - рецепти