obrechye.ru

Оригинално јадење: салата со палачинки

Таа привлекува многу домаќинки со леснотија на готвење и оригиналност на салата со палачинки. И неговите рецепти се маси, но секој од нив има своја уникатна "кора". Пробав само еднаш било која од понудените јадења, секоја љубовница ќе сака да го готви повеќе почесто за нејзините роднини, најблиски и сакани.

Егзотична салата со палачинки и круши

За гурманите, погодна е интересна салата. За тоа ќе бара 2 подготвени палачинки (многу често тие се продаваат во продавници како полу) сорти тврдо сирење (околу 100 грама), 2 круши, мало парче сланина, зелена салата, пилешки црн дроб (polkilo), пармезан, растително масло, праз, зачини, маслиново масло и сос од соја. Прво треба да се подготват палачинки за салата. Тие се попрскани со сирење и се свиткани со ролни. Во оваа форма тие се ставаат на тава и пржете без масло. Штом сирењето се топи, палачинки треба малку да се изладат и да се исечат на мали парчиња.

Црниот дроб е солен и печен, а потоа пржени во растително масло додека не се готви. Крушите се претвораат во тенки парчиња и во оваа форма се ставаат на скара или сув тавче. Таму оди сланина.

Подготви и натовари за салата. За да го направите ова, се мешаат 2 лажици маслиново масло и лажичка сос од соја. Потоа, во сад за салата за салата, пресечете го сецкан кромид и зелена салата. Сето ова е попрскано со мала количина на гориво. И веќе на врвот се поставени палачинки, црн дроб, потоа круши. Овој дел од салатата треба повторно да се истури со облекување. Потоа, декорација на садот сланина и рендан "Пармезан".

Вкусна салата со палачинки и колбаси

Можете да готви палачинки за оброци и себе. Најчесто се прават салата со палачинки направени од скроб. Овој рецепт е токму таков. За нејзината подготовка треба да земете варено колбаси (што е повеќе како вкус), лук, мајонез за облекување и црн пипер. Потребна е тесто за палачинки од 2 супени лажици скроб, пилешки јајца (4 парчиња), сол и вода, за што ќе биде потребно половина чаша.

Печени палачинки се сечат многу мали сламки. Само исецкајте и колбаси, а потоа измешајте ги двата производи. Лук е нанесуваат тука и облечени со мајонез и пипер. И тука е лесна, но задоволувачка салата подготвена!

Салата со палачинки од јајца и печурки

За да ги изненадите посетителите со интересна закуска, тоа е можно преку оваа салата. Има неколку состојки тука и тие се многу достапни. Оваа пилешко јајца во количина од 5 парчиња, малку кисела габи (по можност печурки), кромид (околу 200 грама), растително масло и основни зачини (бибер и сол).

Секое јајце за возврат треба да биде претепан со мешавина или миксер. Еден по еден јајца палачинки пржете во тава додека не станат златни. На крајот, добивате пет тенки колачи, исечете ги во долги сламки. Кромидот е смачкан на ист начин и пржени во масло. И печурки се сече на мали парчиња. По ваквата подготвителна работа, сите состојки се комбинирани и зачинети со зачини и мајонези.

Интересна салата со палачинки со сирење

Озарете ги сите гости или некој близок на романтична вечера може да биде со помош на ова јадење. Готвење е лесно, но тоа нужно ќе стане украс на секоја табела. Ќе ви треба пилешко (филе 150 гр.), Глава на кромид, конзервирана грашок (вкупно 50 гр.), половина свеж краставица, 200 гр компири варени, мајонез. Палачинки се подготвуваат посебно. Ќе им требаат 4 јајца, една лажица брашно, 50 гр сирење (мека "Фета"), сода, зелена боја и сол.

Јајцата, брашното и солта со сода се мешаат и палачинки се печат од тестото што се добива. Ќе има 2 или 3. Сирење и зеленчук се темелно претепани и се шират на врвот со палачинки од оваа маса. Потоа произведениот производ се свиткува во тесни ролна и се сече на парчиња.

Сецкан кромид се пржи во тава и се додава во рендан варен компир. Пилешкото филе е одделно пржено во растително масло и се сече на коцки. Истурете грашок и ставете кршен краставици. Оваа мешавина е исполнета со мајонез.

Длабок сад е наредени со специјален филм за храна, на кој се поставени делови од палачинка. Погоре, тие се покриени со слој компир со кромид, проследено со слој од пилешко со мајонез. Тогаш слоевите се наизменично, и на крај излегува дека е компир. Рамен плоча со слоеви зелена салата треба да се смачка и да се излади за еден час. Кога е време да го послужите производот на масата, салатата треба да се преврти на садот и да се ослободи од филмот.

Прекрасна салата со палачинки ќе ги изненадите сите и ќе станете најомилено јадење на вашето домаќинство!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салата со грозје: егзотичноСалата со грозје: егзотично
Палачинки со месоПалачинки со месо
Рецепт: салата со палачинкиРецепт: салата со палачинки
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
Невообичаена салата со сирењеНевообичаена салата со сирење
Како да се готви палачинки?Како да се готви палачинки?
Палачинки со лососПалачинки со лосос
Италијанска салата со палачинки во руска интерпретацијаИталијанска салата со палачинки во руска интерпретација
Највкусни хепатални палачинки: рецепт за пилешки црн дробНајвкусни хепатални палачинки: рецепт за пилешки црн дроб
Готвење палачинки од црниот дроб на говедско месоГотвење палачинки од црниот дроб на говедско месо
» » Оригинално јадење: салата со палачинки