obrechye.ru

Салата "Херинг под крзно палто". Рецептот за готвење

Во Русија нема таков човек кој на новогодишната маса никогаш немаше харинга под крзнено палто. Оваа салата стана традиционална декорација на празничната маса. Иако, можеби, често е доволно да се најде во секојдневниот живот. Постојат многу варијации во подготовката на оваа салата. Секој гурмански може да го избере токму оној рецепт за салата за готвење, кој ќе ги задоволи сите негови желби.

Во седумдесеттите години на минатиот век за прв пат на масата на советски граѓани се појави салата "Херинг под крзнено палто." Рецептот за оваа салата првично се состоеше од неколку состојки: харинга, моркови, кромид, компири, добро и како без мајонез. Тоа е оваа оригинална варијанта која се смета за класична. Како да го направите тоа харинга под крзно палто знам многу мајки домаќинки, но за почетници љубовници ние се уште даваат неколку рецепти.

Хартија салата под крзнено палто. Класично издание

Многу луѓе мислат дека правењето харинга под крзнено палто е многу тешко и долго. Всушност, овие луѓе се многу погрешни. Салата "Херинг под крзнено палто", чиј рецепт ќе биде даден подолу, е прилично едноставен за готвење и со модерна технологија може да се готви многу брзо. За да се подготви на класичната харинга под палтото, треба: 2 харинга, по можност масни srednesolenyh и (во принцип, харинга соленоста да изберете вкус) 2 моркови, цвекло големина 2 средни, кромид, 3 компири, сол, мајонез.

Прво, потребно е да ги исечете филетите од рибите, внимателно да ги одделите сите коски, а потоа да ги исечете на парчиња. Потоа врие неварените компири, моркови и цвекло. За побрзо готвење, подобро е да користите микробранова печка. Потоа варен зеленчук нанесуваат на ренде, тоа е можно на голем, тоа е можно на мали, па тоа ќе биде повеќе нежно. Сега е главен и најважен дел. Се шири харинга на сад, а потоа кромид и маснотии со мајонез. Во оваа фаза, ако избраната харинга не е доволно сјајна по ваша желба, може да ја солени малку. Потоа ставете рендан компир, потоа моркови и мајонез повторно. Потоа цвекло, и повторно поплавени со мајонез. За да се впие салата, тој треба да пие, барем неколку часа.

Салата "Херинг под крзнено палто". Рецепт со јаболка и ореви.

Салата на овој рецепт е многу нежна и мека, и покрај присуството на ореви. Тие се многу добро комбинирани со остатокот од состојките на салатата и може да се користат за декорација на салатата.

Состојки: 1 харинга (по можност големи), кромид главата 1, јаболко, 2 јајца, 3 компир, репка 2, ореви 50-60 C, мајонез.

Зеленчук, природно освен кромид, се вари во кожата, веднаш се вари јајцата и оставете да се излади. Ние ја делиме харингата - чистиме од кожата и коските, сечевме на мали парчиња. Епл нанесуваат на ренде, ореви здроби. Откако ќе се подготват сите состојки на салатата, ставете ги во сад за салата. Првиот слој е компир, подмачкан со мајонез. Потоа доаѓа харинга и на врвот на тоа ситно сецкан кромид, подмачкан со мајонез. Потоа слој од една рендано репка со мајонез. По цвекло, слој на ситно сецкани јајца со мајонез. Потоа ореви, јаболко, мајонез. И последниот слој - останатите цвекло со мајонез. Ние ја испраќаме салатата во фрижидерот за да впиеме. Пред потрошувачката, салатата може да биде украсена со мелени ореви или рендани јајца.

До почетокот на дваесет и првиот век, харинга под крзнено палто (или, едноставно, крзно), има десетици рецепти за готвење. Со цел да се уверите во ова, доволно е да се напише во кој било систем за пребарување "Хартија салата под крзнено палто - рецепт", а Интернетот веднаш ќе ви даде многу можни опции за создавање на таква салата. И тогаш, таму можете да добиете различни опции за декорација, иако можете да ја користите вашата сопствена фантазија за ова.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Омилена харинга од детството под палтото - класичен рецепт и се тркалаатОмилена харинга од детството под палтото - класичен рецепт и се тркалаат
Риби под крзно палто: рецепт-класикаРиби под крзно палто: рецепт-класика
Херинга под крзнено палто: содржината на калории во садот и производите содржани во негоХеринга под крзнено палто: содржината на калории во садот и производите содржани во него
Оригинална и вкусна салата "Лосос под крзнено палто"Оригинална и вкусна салата "Лосос под крзнено палто"
"Пилешко под крзно палто" салата: разни рецепти"Пилешко под крзно палто" салата: разни рецепти
Хартија под крзнено палтоХартија под крзнено палто
Харинга под крзното палто со јаболкоХаринга под крзното палто со јаболко
Рецепт за харинга под крзно палто: од почетокот на XX век до денесРецепт за харинга под крзно палто: од почетокот на XX век до денес
Салата "Кралска Шуба": рецепт за готвењеСалата "Кралска Шуба": рецепт за готвење
Херинг под крзно палтоХеринг под крзно палто
» » Салата "Херинг под крзно палто". Рецептот за готвење