obrechye.ru

Вкусни палачинки

Дали некогаш сте се запрашале како да направат вкусни палачинки? Дали некогаш сте се обиделе да ги готви? Ако не, испечете ги според рецептите што ги нудиме. Во зависност од изборот, можете да изберете рецепт за свежи палачинки или квасец.

Палачинки со квасец

Состојки: половина литар вода, половина литар млеко, брашно (асимп-половина килограм), сува квасец (кесичка), јајца (4 парчиња), asymp- 1/3 пакет путер, две нотка на сол. шеќер (40 грама).

Метод на подготовка:

Вода топлина на околу 38 степени и разредете го квасец во неа. Многу зависи од температурата на водата. Тоа не треба да биде топло (квасецот е варен) или ладен (процесот на ферментација ќе трае долго).

Протресете половина брашно во сад, додадете разреден квасец и шеќер, мачкајте додека не се изедначи. Покријте го тестото со крпа, ставете го на топло место половина час, за да се крене.

Млеко малку топло, се топи путер, да возите жолчки од јајце (најмногу вкусни палачинки ќе се добијат ако протеините се додадат непосредно пред печење) и сол. Како резултат на мешавина шлаг со размачкана и постепено, мешајќи, се додава заедно со преостанатото брашно, во воскреснатото тесто. Повторно, покријте го садот со пешкир и ставете го во топлина за еден час. Како резултат на тоа, тестото ќе се зголеми малку и ќе стане мрзеливо. Треба да се меша и да се чува на топло место асимп-10 минути.

Подигни датотека шлаг протеини, измешајте сè и почнете да ги пржете палачинки. Скршете ја тавата со масло и употребувајте жилче за да го истурите тестото врз неа. Кога ракот на палачинка станува златна, а површината - дупка, треба да се преврти. Послужете со кисела павлака, урда, џем, итн.

Свежи палачинки

Состојки: брашно (1/4 кг), шеќер (50 гр.), Две нотка сол, 1/3 пакет путер, млеко (нешто повеќе од половина литар), растително масло, 5 јајца.

Метод на подготовка:

За да направите вкусни палачинки, треба да ги победите јајцата и да ги додадете во сад со брашно, шеќер и сол. Загрејте го млекото (една и пол чаши), во кое се топи путерот. Истурете во сад. Измешајте ги сите состојки со миксер, додадете го млекото, промешајте. Истурете го тестото и оставете да остане околу 2 часа. Загрејте ја тавата со растително масло и печете додека палачинка не стане розова, а потоа се превртува. Служат палачинки со путер.

Вкусни палачинки на сода

Состојки: млеко (асимп-700 мл), шеќер (неколку супени лажици), брашно (2 чаши), 3 јајца, растително масло (40 гр.), Сол (3 пински), сода.

Метод на подготовка:

Вози јајца во сад, истурете шеќер и камшик со вилушка. Млеко топло и се прелива во сад, продолжи да размахване. Постепено додадете гасена сода, растително масло, сол и брашно. Истурете ги остатоците од топло млеко. Измешајте, така што нема да останат грутки. Распрснете го тавчето и маслото со масло пред пржење на првата палачинка. Во иднина, нема потреба да се подмачкува тава. Покријте го плочата со готови палачинки со крпа за да не се исушат.

Вкусни палачинки со млеко

Состојки: тесто - 2 чаши млеко, 2 јајца, малку шеќер, asymp-80 g на растително масло, две нотка на сол, брашно asymp- 3 чаши - полнење - сирење или мед.

Метод на подготовка:

Ставете шеќер, брашно, сол во сад. Вози јајца, додадете растително масло и млеко. Користејќи мешалка, измешајте ги сите состојки додека не се изедначи. Додадете вода што врие и се меша повторно со миксер. Загрејте го таванот со масло и истурете го тестото со сад. Свртете го тавчето на десната страна, за тестото да се шири рамномерно.

Вкусни палачинки Тие се добиваат ако сирењето се користи како полнење. Искајте го на ренде и ставете го во центарот на палачинка, која треба да се свитка со плик, да ги стави сите во тава и да врие на тивок оган. Наместо сирење како пополнување, обидете се да го користите мед. Особено добри се палачинки со чај. Како пополнување често се користи варени кондензирано млеко, џем, путер со шеќер.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви квасец палачинкиКако да се готви квасец палачинки
Вкусни и бујни тревници со јаболка на млеко и квасецВкусни и бујни тревници со јаболка на млеко и квасец
Oladushki на кефир бујна со јаболка или бананаOladushki на кефир бујна со јаболка или банана
Колку вкусно се палачинки без јајца!Колку вкусно се палачинки без јајца!
Палачинки со лососПалачинки со лосос
Рецепт за палачинки од квасецРецепт за палачинки од квасец
Како да се пече палачинки: рецептКако да се пече палачинки: рецепт
Како да направите тесто за палачинкиКако да направите тесто за палачинки
Палачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинкиПалачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинки
Рецепт за леќата палачинки - најдобар појадок!Рецепт за леќата палачинки - најдобар појадок!
» » Вкусни палачинки