obrechye.ru

Црна пиперка

Еден од најпопуларните подобрувачи на вкус е сол, но меѓу зачините ова место на честа е окупирано од црн пипер. Се разбира, постојат и други варијанти: црвена, зелена, бела, розова. Но, сето ова е иста фабрика, која се разликува само во начинот на сушење. Прво, црн пипер - тоа е плодот растение кое доаѓа од Малабар (Индија). Всушност, дури и денес Malabar Pepper е најквалитетен и вреден производ. Црно станува поради топлината на сонцето, под кое и суши. Ако ја промените температурата, добивате други бои, иако првично сите грашок се зелени. Но, ако бибер е сив, тогаш тоа веќе не се користи за храна: тоа е расипан - и вкус, нема да има вкус од него. Затоа мора да се чува во запечатен пакет.

Патем, за цената и вредноста. Бибер црн грашок беа високо ценети во античко време, кога годините се сметаат за п.н.е. Една од точките на некои даночни плаќања беше токму пиперката. И нејзината цена беше доста висока. Сега, без овој зачин, тешко може да замислите која било кујна, а нејзината цена не е толку висока и достапна за секого. Некој мелеше црн пипер во специјални мелнички мелници, но некој купува готови грашок. Патем, целиот грашок ќе даде повеќе вкус. Иако, се разбира, неговата употреба во некои јадења воопшто не е соодветна, и црна боја на црниот пипер е токму она што ви треба.

Вредноста на производот е многу голема. Тоа го подобрува варењето на храната, а додавањето на лесни закуски пред јадење го подобрува апетитот. Покрај тоа, во жешки земји, кога се готви на отворено, храната често е многу пиперка. Ова не е направено многу од љубов кон акутната, туку поради вообичаените мерки на претпазливост. Производите без специјална опрема брзо се влошуваат, особено за месо, а црниот пипер во прав или грашок совршено маскира непријатни мириси и ги отстранува токсините од телото. Затоа, труење премногу бибер храна е тешко. Но, постојат контраиндикации кои не треба да се прекршат.

Премногу бибер во јадење може да доведе до раздразливост или претерување. Исто така, може да биде засегната мукозната мембрана на гастроинтестиналниот тракт. Затоа црниот пипер во големи количини е контраиндициран за оние кои имаат дуоденален улкус или стомак, гастритис со зголемена киселост или улцеративен колитис.

А сепак доста пиперка ќе даде извонреден вкус за многу јадења. Тие вклучуваат, практично, сите видови: првични курсеви и второ, закуски, пијалоци, па дури и слатки. Во комбинација со зеленчук или некои плодови можете да добиете необични салати. Па, и каква конзервација може да стори без црн пипер? Се разбира, не можете да го додадете во џем и компоти, но исто така и кисела зелка, домати, краставици, салати, итн. не може без неа. Црниот пипер во пијалак е генерално посебна приказна, која секој ден се надополнува со нови егзотични, необични и сосема прифатливи рецепти.

Но, ова не е целата примена на овој чудо-зачин. Не се користи ретко во медицината. А и фармацевтите и народните билкари не го заобиколат. Рецептите од многу болести кои користат црн пипер се прилично едноставни и изненадувачки во нивната ефикасност. На пример, ако ги миеш забите со мешавина од мрсна црн пипер и сол, тогаш не само што можеш да го задржиш спречување на кариес, но, исто така, да се ослободи од непријатен мирис од устата, за да негуваат чувствителни чувствителни супстанции чувствителни непцата. Дури и амнезија под влијание на малку сол на црн пипер и мед, што мора да се земаат 2 пати на ден, станува помалку забележлива и наскоро целосно се повлекува. Се разбира, ова не се единствените проблеми што може да се излечат со пиперка.

Понекогаш не можеме ни да замислиме колку е скапоцен и неверојатен производот на нашите прсти секој ден. Бидете внимателни со вообичаеното зачинување и ова ќе ви помогне да креирате неверојатни кулинарски ремек-дела и да ја лекувате болеста без лекарства.

Бидете здрави и полни!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кардамон. Што е овој зачин?Кардамон. Што е овој зачин?
Болеста на бугарскиот пипер е резултат на несоодветна грижаБолеста на бугарскиот пипер е резултат на несоодветна грижа
Растителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата масаРастителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата маса
Подготовка на горчлив пипер за зима: разни рецептиПодготовка на горчлив пипер за зима: разни рецепти
Како да се готви жешка пиперка за зимата: 3 начиниКако да се готви жешка пиперка за зимата: 3 начини
Инстант зелка. Учење да се готви вкусна витаминска чинија (3 начини)Инстант зелка. Учење да се готви вкусна витаминска чинија (3 начини)
Готвење. Идеално зачинување за пилешкоГотвење. Идеално зачинување за пилешко
Корисни својства на црвена пиперкаКорисни својства на црвена пиперка
Вода пиперВода пипер
Црвен пипер - народен лек за раст на косатаЦрвен пипер - народен лек за раст на косата
» » Црна пиперка