obrechye.ru

Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.

Веројатно не постои такво лице кое не сака да вкус вкусна салата. Впрочем, ова јадење, како по правило, е составен дел на не само празнична, туку и необична табела. И во некои случаи, многу вешти домаќинки прават салати во уметнички дела. Во менито на секоја домаќинка секогаш има неколку брендирани салати - месо салата (со говедско месо) или свинско месо), печурка салата (со шампињони конзервирани, пржени), зеленчук, овошна салата и така натаму.

Денес ќе разговараме за тоа како да подготвиме салата со шампињони конзервирана. Некои рецепти на овие салати се прилично едноставни за готвење и можат да изненадат дури и најважен гурмански со свој вкус.

Опција 1 (салата без име):

За подготовка на салата бара 1 банка на конзервирана печурки 425ml волумен, 3 средни варени компири, варено пилешко јајца 3, 3 средни главици кромид, мајонез, а исто така, ако сакате, можете да додадете сол и билки (копра, магдонос).

Значи, да почнеме да подготвуваме салата. Со конзервирани печурки, ние само го расчистиме - стави ги во сито и почекајте додека целата маринада не се исцеди. Тоа може да се користи како намалување и целата печурки, но на салата чинеше помеки и повеќе рафинирано, подобро ако на печурки се сечат со средни или мали парчиња. Следната состојка во салата е кромидот. Треба да се сече на половина прстени, изложени со печурки во тава и пржете 10 минути на сончогледово масло. Сончогледово масло во садот не треба да се истури многу, само неколку лажици. Ако има потреба, тогаш во оваа фаза може да се истури малку. Потоа, исечете мали коцки варени компири и пилешки јајца, истурете на ладни печурки со кромид. Темелно се меша и сезона со мајонез. Бидејќи садот се покажува доста калоричен, најдобро е да се користи светло мајонез. Откако ќе го стават во сад сад, посипете ја салатата на врвот со ситно сецкани зеленило.

Опција 2 (салата "Шумарство" со шампињони):

Состојки: 1 тегла на конзервирана печурки, 2-3 мали моркови, 1 кисела краставица, 200-300gr пилешки гради, 150g на тврдо сирење, 3-4 јајца, мајонез, билки (кромид, магдонос, копар).

За да ја подготвите оваа салата ќе ви бидат потребни длабоки јадења со широк дното, како и широк рамен сад или чинија. Како и во првиот рецепт, се спојуваат со маринадата габи низ сито и ги Купишта уредно до дното на варен hollowware нозете нагоре (сите подот печурки едни на други). Следно, малку попрскана врз ситно сецкани зеленило.

Останатите состојки се наредени наизменично со слоеви кои се подмачкани со мајонез. По завршувањето на вториот слој на печурки и билки се варени моркови, рендан на груб ренде, а потоа се стави исечени на тенки исечени кисели краставички. Следна стави варени пилешки гради, која претходно беше неопходно да се сече на мали парчиња (во евентуални малку време пилешко podsolit вода што врие). Во текот на пилешко Бришење на голем рен сирење, а потоа и јајца (можете да решетки, можете да мали коцки). Незаборавно подмачкувајте ги сите слоеви со мајонез. Функција на салата е дека има потреба да се испрати во фрижидер најмалку 10 часа, така што ќе се внесе. По овој пат салатата треба да се сврти благонаклоно на рамно сад и да се попрска со зеленчук на страните.

Се разбира, овие рецепти не се ограничени на листата салати со шампињони, постојат многу повеќе. На пребарувачи често може да се најде на фразата "салати со конзервирана печурки -. рецепти" Впрочем, и покрај фактот дека салати со печурки вкусни и здрави, тие се достојни за одржување на натпреварот со месо и зеленчук салати, и се украс на масата. Подготовка на сите салата со печурки, конзервирана, вклучувајќи рецепт, е наведено во член, и да ја цениме нивниот вкус. Неверојатни вкус на салатата нема да ве остави рамнодушни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт: салата со палачинкиРецепт: салата со палачинки
Вкусни рецепти: салата со говедско месоВкусни рецепти: салата со говедско месо
Како да се готви вкусна и задоволителна салата со грав и печуркиКако да се готви вкусна и задоволителна салата со грав и печурки
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
Печурки салата од шампињониПечурки салата од шампињони
Салата "Бојарски": готвење рецептиСалата "Бојарски": готвење рецепти
Салата со шампињони и раковини: 5 едноставни рецепти за вкусни јадења за секојдневниот живот и…Салата со шампињони и раковини: 5 едноставни рецепти за вкусни јадења за секојдневниот живот и…
Салата со месо и печурки: многу вкуснаСалата со месо и печурки: многу вкусна
Салати - вкусна и едноставнаСалати - вкусна и едноставна
Салата ливада со мафиниСалата ливада со мафини
» » Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.