obrechye.ru

Едноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителка

Палачинки се традиционално јадење, омилено јадење, често подготвено во сите толкувања. Тие поткупуваат со едноставност на готвење и одличен лет на фантазијата за сите домаќинки без исклучок. Се чини дека компонентите на ова јадење се многу малку, но некои се полни со различни рецепти за палачинки. И на палачинка недела, палачинки се само роденден луѓе на овој празник.

Слатка ванила палачинки се многу популарни кај децата. Еве го наједноставниот рецепт за палачинки. Прво треба да ги мешате јајцата со ванилин шеќер и да додадете сол. Постепено воведувајќи брашно, добро малење. Истурете чаша млеко и ги кршите грутките. Потоа истурете го путерот во мешавината во стопена состојба. Ако тестото е густо, сепак можете да додадете млеко до саканата конзистенција. Палачинки се подобро да се пече за нив палачинка за палачинки со ниски страни. Тогаш треба да се загрее добро ghee така што ја размачкува целата површина на тава, и истурете малку тесто, додека држете го таванот навалена така што тестото се распределува рамномерно. Откако палачинка е замачкана и малку почна да се меур, наполнете со малку масло, а потоа го превртите. Едноставно кафеајте ја палачинка од другата страна. Целосно златна палачинка полета и продолжи кон втората, и така натаму. На маса можете да ги служите овие палачинки со крем или џем.

Но, наједноставниот рецепт за палачинки.

Да се ​​подготви многу малку:

 • 250 гр брашно;
 • чаша млеко;
 • пар на јајца;
 • една кафена лажичка шеќер;
 • сол на врвот на ножот;
 • масти за пржење.

Во садот на еден рид, се става во брашно. Во средината направете мал жлеб и полека, постепено се става во половина чаша млеко и веднаш измешајте ја масата со лажица. Ако немате млеко, лесно можете да го замените со вода. Тогаш најважно: треба внимателно да го мачкате тестото, така што нема една грутка. Потоа можете да додадете млеко кое е оставено, тепани јајца, шеќер и сол. Тестото треба да изгледа како кисела павлака. За да можете лесно да печете палачинки, треба да му дадете на тестот два часа. Печете треба да биде мазна, без испакнатини, инаку тоа ќе влијае на печење на палачинки. Подгответе во садот малку сончогледово масло, излупете го компирот и пресечете го на половина. Потоа се исечкајте половина во вилушка и на тој начин подмачкувајте ја садот со масло. Пликата треба добро да се загрее, по што е неопходно да се истура тестото на работ и да се навали на тава така што рамномерно да се покрие целото дно со тенок слој. Откако една страна од палачинка ќе се здобие со златна боја, треба да се преврти. Можете да јадете палачинки со млеко, кисела павлака, стопен путер, а исто така и со џем. Па изгледа како многу едноставен рецепт за палачинки.

Секоја водителка прави сопствени прилагодувања за рецепти за палачинки. Но, вообичаениот рецепт е едноставен рецепт за палачинки на млеко.

За да го направите ова, направете го следново:

 • брашно со највисок квалитет - две чаши;
 • млеко - половина литар;
 • три јајца;
 • шеќер (по вкус)
 • сол;
 • растително масло.

Бидејќи ова е едноставен рецепт за палачинки, да почнеме со наједноставното дејство. Прво што треба да се земе длабок сад и го победи во своите јајца, а потоа истурете малку шеќер и малку сол. Лесно се тресат, и постепено може да започнете да додавате брашно, веднаш мешајќи ја масата. Ако тестото е густо, тогаш оваа позиција секогаш може да се корегира со додавање на уште загреано млеко. Сите мора темелно да се измешаат додека не се добие кремаста конзистентност. Овде можете да истурете лажица пржено сончогледово масло. Следно - сите вообичаени процедури за пржење. А тенок слој покривање на дното на тави на тестото, се очекува розова страна на палачинка и брзо да ја претвори наопаку. Две минути подоцна, палачинка е подготвена.

Фановите на оригиналниот вкус се стави во оваа едноставна рецепт палачинки малку цимет. Можете да ги користите за сите палачинки и сите видови пломби, но тоа зависи од имагинацијата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ние се пече палачинки: рецептот е класиченНие се пече палачинки: рецептот е класичен
Палачинки со месоПалачинки со месо
Како да се готви квасец палачинкиКако да се готви квасец палачинки
Вкусни палачинкиВкусни палачинки
Палачинки со урдаПалачинки со урда
Американски палачинки: рецепт од холивудски филмАмерикански палачинки: рецепт од холивудски филм
Вкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и бабиВкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и баби
Палачинки со бананаПалачинки со банана
Рецепт: палачинки на кисело млекоРецепт: палачинки на кисело млеко
Палачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинкиПалачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинки
» » Едноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителка