obrechye.ru

Пилешко со јаболка во рерната. Тоа е вкусно, лесно е да се готви

Јадења од пилешко толку познат, сакан, корисен, дека нема смисла да се повторува повторно. Сепак, не сите домаќинки знаат дека пилешкото е особено пикантно во случај да е полнето со какви било производи. Пилешкото со пополнување на рерната се готви многу брзо, а неговиот вкус, во зависност од полнењето, може да ги задоволи најпребирливите делови.

Тука, на пример, пилешко со брусница. За неговата подготовка треба да се добро измиени пилешко месо, месо од еден леб, малку путер, една лажица крем, околу половина литар тегла од брусница, две лажици мед, сол, бибер, кари и други зачини.

Брусниците ги мелат рацете во пространа чинија. Постепено додадете половина лажица мед, сол, путер, месо од леб, крем. Треба да биде хомогена мелено месо. Ако е премногу сува, може да се истури малку повеќе крем.

Пилешки труп се нанесуваат со зачини и сол измешани со мед. Потоа, премачкајте го со мелено месо. Дека полнењето не се распаѓа за време на пржењето, може да ја удрите дупката со чепкалки за заби.

Печете на лист за печење на температура од 200 °. Како пржење, можете да го затрубите трупот со сок, кој ќе се извади од него.

Служат птица со боровинки и сос од брусница. Патем, тоа ќе биде одличен додаток за секоја полнета птица.

За да го подготвите, пржете го кромидот во тава. Кога станува транспарентен, додадете мед или шеќер, бибер, зачини, скроб или брашно по вкус. Мешање, донесе до вриење, кул, тепани со блендер.

Овој сос ќе биде одличен додаток на секое месо.

Пилешко со јаболка во рерната може да се подготви на неколку начини. Секој пат ќе биде сосема ново, но многу вкусно јадење.

Пилешко со јаболка во рерната во ракавот. За да го подготвите, прво треба да ја маринирате кокошката ноќе. Маринадата е направена од половина чаша кисела павлака. Додај мариорам, кари, чили, други зачини, не заборавајте да цимет.

По 8 часа пилешки се сече на мали парчиња и големи парчиња тврди, излупени јаболка, ставете го во ракавица, испраќајте 40 минути во рерната. Аромата на ова јадење ќе се чуе низ куќата.

Пилешко со јаболка во рерната може да се полне. За ова јадење трупот се нанесува со сол, зачини. Во внатрешноста на труп лежи целиот unpeeled јаболка, кои се отстранети од средината, и парче масло. Печете на температура од двесте степени. По 40 минути, пилешко со јаболка во рерната е подготвено. Ако јаболките се отстранат од труп, излупени и претепани со мешалка, тие ќе направат одличен сад за ова јадење.

Рецептот може да се поедностави. Само исечете го пилето на парчиња, посипете со цимет, бибер, сол. Врвот со рендани јаболка, маснотии со кисела павлака, мед, посипете со пиперка. Такво пилешко со јаболка во рерна печена форма за печење.

Доста често љубовници користат тиква. Но, со нејзина помош можете да создадете многу оригинални јадења. На пример, пилешко.

Пилешко со тиква во рерната.

Името е погрешно. Бидејќи за готвење ова јадење од целиот семки од тиква отстрани и преклопени во попарени со пареа ориз (продажба), a la carte, претходно пржени на свежи, парчиња пилешко месо, кромид, зачини. Импровизираната тиква "сапун" е покриена со ист "капак", околу еден час оди во рерната. За повеќе вкус, можете да ја мастиш тиквата однадвор со масло. Тогаш тоа нема да венее, туку ќе биде кафеава.

Послужете го готовата тиква со птицата во длабоко јадење. Исечете го десното на масата, на лобулите, како лубеница.

Можете да го направите спротивното. Пржени парчиња живина се ставаат во сад за печење, ставете печурки пржени со кромид и тиква во тава со путер. Покријте со дебел крем и врие додека не го направите. Излегува многу вкусно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тестенини со мелено месоТестенини со мелено месо
Италијански тестенини, рецепт со мелено месо.Италијански тестенини, рецепт со мелено месо.
Едноставно и лесно: пилешко со ананас во печката.Едноставно и лесно: пилешко со ананас во печката.
Пилешко полнето со палачинки е неверојатно вкусно и оригинално јадење.Пилешко полнето со палачинки е неверојатно вкусно и оригинално јадење.
Што да се готви со мелено месо во рерната: две различни опцииШто да се готви со мелено месо во рерната: две различни опции
Готвење пилешки котлети: рецепт за пилешка коцка и филеГотвење пилешки котлети: рецепт за пилешка коцка и филе
Гответе го суфлето од кокошки. РецептиГответе го суфлето од кокошки. Рецепти
Кокошки на грузиски. Интересни рецептиКокошки на грузиски. Интересни рецепти
Пилешко во фолија во рернатаПилешко во фолија во рерната
Пилешко во сос од павлака.Пилешко во сос од павлака.
» » Пилешко со јаболка во рерната. Тоа е вкусно, лесно е да се готви