obrechye.ru

Растителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата маса

Неговото место во нашето мени полека, но сигурно зема зеленчукова салата со ракчиња. Зошто него? Предностите на ова јадење е многу: од својата ниска калорија и придобивки за необичен вкус. Варијации на таква салата се исто така многу, ќе разгледаме неколку популарни рецепти.

Растителна салата со ракчиња и лимон. За да ја подготвиме оваа салата ќе ни требаат:

 • Скариди - 400-500 грама
 • Лимон - 4 парчиња
 • Зелен кромид - 2 греди
 • 1 главата на карфиол
 • Маслиново масло - 50 грама
 • Бибер светло бугарски - 1 парче секоја боја (зелена, жолта и црвена)
 • Брокула - 200 грама
 • Сол, бибер, шеќер
 • Сенф

Оваа салата со ракчиња и зеленчук е одличен сад за исхрана. Прво, лупење на бугарскиот бибер од коските и внатрешноста. Исплакнете темелно и исечете ги на ленти. Ракчиња мора да се варат или да се купат во продавницата која е подготвена за готвење. Кога се готви, бидете внимателни - ракчиња се варат многу брзо, не пропуштајте момент, така што тие не "запаралис". Тогаш тие мора да се исплакнат со ладна вода и да се исчистат од школка и нозе. Го преместуваме сецкан пипер во чаша салата, таму ги исекуваме карфиолот и брокулите на мали парчиња. Мешање. Таму, исто така, сецкани фино сецкан кромид. Сега треба да го притиснете сокот од лимони. Ние треба за frac34-стакло. Сок од маслиново масло и додадете сенф (само 1 лажичка) - тоа ќе биде нашата прелив за салата. Се меша темелно и додадете сок од зачини - сол, шеќер, бибер. Маса мора да биде единствен и без грутки. Сега можете да го во сад со зеленчук, додадете ракчиња и се прелива нашите сос. Измешајте ги сите темелно и се украсуваат со лимон парчиња, убаво исечени пред сервирање.

Растителна салата со ракчиња и мајонез. За оваа салата ни требаат:

 • Моркови варени - 1 парче
 • Компири варени во униформа - 3 парчиња
 • Скариди - 250 грама
 • Домати -1 парче
 • Краставици - 1 парче
 • Зелен грашок - 1 тенџере
 • Зелен кромид - 1 зрак
 • Мајонез, сол, пипер

Ние чистиме компири. Ние треба само варени компири во униформа, бидејќи има вкус подобро. Се сечеме со мали коцки. Моркови се чистат и се сечат на коцки. Ракчиња, ако е потребно, се вари и чиста. За плунка оваа салата се уште се нарекува кралска салата со ракчиња. Во салата сад со компири и моркови веќе сече, додадете грашок, се меша. Ситно исецкаме зелен кромид и заспиеме во чаша салата. Краставици и домати се сечат на половина прстени. Се што треба да се измеша темелно, додавајќи пред-мајонез. Додај во вкус пиперка и сол. Кинг салата со ракчиња може да се сервира без мајонез, заменувајќи ја со маслиново масло или со нискомаслена павлака. Ова ќе биде релевантно за луѓето да се придржуваат кон правилата за диетална исхрана.

Растителна салата со ракчиња и маслинки. Состојки:

 • Скариди - 800 грама
 • Домати - 200 грама
 • Сирење на тврди сорти - 100 грама
 • Црни маслинки без камења
 • Јајца - 3 парчиња
 • Краставици - 2 парчиња
 • Сијалица (мала), лук (1 чешне)
 • Растително масло - 20 грама
 • Вода и оцет - 1 лажица
 • Зелена салата (неколку лисја)
 • Пипер и сол по вкус

Оваа салата со ракчиња и зеленчук се однесува на салати-коктели. Тоа не само што ќе биде вкусен додаток на масата, туку и нејзина декорација. Ракчиња треба да се варат, исчистени од школка и нозе. Краставици и домати се сечат на половина прстени. Јајцата мора да се исечат на коцки. Со иста големина треба да се коцки со сирење. Сите исечени состојки се мешаат. Сега правиме облекување: измешајте ја водата, оцет, растително масло, додадете лушпеста лук. На јадење шириме лисја зелена салата, одозгора ја ставаме салата, посипете ги со исечени маслинки и истурете го подготвениот сос. Вкусно, и што е најважно - изгледа оригинално на празничната маса. Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салата од ракчиња со сирење, јајца и други состојкиСалата од ракчиња со сирење, јајца и други состојки
Салата со ракчиња и ориз: толку различни вкусовиСалата со ракчиња и ориз: толку различни вкусови
Салата со ракчиња и пилешко и други рецепти со ракчињаСалата со ракчиња и пилешко и други рецепти со ракчиња
Ракчиња: рецепти за салати и закускиРакчиња: рецепти за салати и закуски
Вкусни рецепти: салата со ананасВкусни рецепти: салата со ананас
Салата со ракчиња и доматиСалата со ракчиња и домати
Невообичаена салата со сирењеНевообичаена салата со сирење
Салата со ракчиња и пченкаСалата со ракчиња и пченка
На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.
Салата со ракчиња и краставици - најдобар начин да се прошири менитоСалата со ракчиња и краставици - најдобар начин да се прошири менито
» » Растителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата маса