obrechye.ru

Што е скроб и во која храна е содржана?

што е скроб

За тоа што е скроб, многу луѓе знаат од училиште. Тоа е лабава жолтеникаво или бело прашок. Секој се сеќава на школското искуство со клопче од сино компир со јод. Ова помага да се научат децата да ги одредат својствата на скроб и степенот на неговото складирање во храната. Ајде да ја разгледаме оваа супстанција како составен дел од нашата секојдневна исхрана.

Што е скроб. Производи во кои е содржано

Ова е комплексен јаглени хидрати, кој совршено се апсорбира по ингестија. Не толку брзо, се разбира, како шеќер (што е едноставен јаглени хидрати). Но, оваа стапка на варење е доволна за да ја поддржи силата на телото и да го надополни резервото на гликоген во црниот дроб. Таквата извонредна сварливост е причина за едно од главните својства на штетната храна - што води кон зголемување на телесната тежина. Тоа е таа, а не калорична содржина (што е малку повеќе од тристотини килокалории) што влијае на јагленохидратите кои пристигнале во вишок од храна со голема веројатност да станат масни наноси. скроб во компириТоа е затоа што многу луѓе кои ја следат нивната храна и фигура почнуваат да се прашуваат за тоа што е скроб и што содржи. Прво, се разбира, оваа супстанција е богата производи од брашно. Сите житни култури, мешунки се скованлива храна. Затоа, тие треба да бидат ограничени на оние луѓе кои се склони кон дебелина, како и дијабетичари и оние кои имаат проблеми со панкреасот. Скроб во компир исто така лесно се вари. Најкорисен печен компир. Во најрафинираните производи произведени од модерна индустрија (како што се закуски, сосови, брз појадок), скроб може да се чува скриен. Затоа, да ги земете во предвид сите потрошени јагленохидрати, внимателно прочитајте ја составот на пакувањето.

својства на скроб

Што е скроб? Важноста на оваа супстанца при готвењето

Вискозитетот на растворот од скроб овозможува да се користи овој колоид како еден вид лепак. Од него се подготвуваат желе, се додава во сосови и сокови за да се даде густина. Дел од брашното при печење колачи и колачи понекогаш се заменува со компир или пченкарен крах. Ова позитивно влијае на структурата на производите: бисквити стануваат посуптилни и суви, подобро апсорбираат кремот. Вие само треба да запомните дека вишокот скроб може да го даде производот не многу пријатен вкус, па затоа во тестото е неопходно да се додаде покрај млечни производи (кисело млеко) и ароматични супстанции (ванила, зачини). Додавањето мала количина скроб на бисквитот ќе помогне да се тркалаат во потесен слој и да се зголеми мекоста на производот.

Примена во народната медицина

Долго време е познато за анти-чирните својства на скроб: за заздравување на мукозната мембрана на стомакот, сокот од суровини компири одамна се користи. Исцелителите ги забележале своите обвивачки и антивоспалителни својства. Скробот, исто така, се спротивставува на атеросклерозата, а содржината во калиумските скроб производи има корисен ефект врз отстранувањето на вишокот течности од телото. Вториот имот е многу важен за оние кои страдаат од болести на бубрезите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што се јаглени хидрати и треба да се плашат?Што се јаглени хидрати и треба да се плашат?
Кои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлатКои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлат
Скроб - што е тоа? Видови и примена на производотСкроб - што е тоа? Видови и примена на производот
За време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидратиЗа време на расцепувањето на скроб, голем број на корисни јагленохидрати
Ефектот на плунката врз скробЕфектот на плунката врз скроб
Колку јаглени хидрати ви требаат на ден?Колку јаглени хидрати ви требаат на ден?
Содржина на јаглени хидрати во храната: нагласуваСодржина на јаглени хидрати во храната: нагласува
Животински јаглени хидрати. Дали јагленихидратот во животинската клетка е гликоген или скроб? Кој е…Животински јаглени хидрати. Дали јагленихидратот во животинската клетка е гликоген или скроб? Кој е…
Јаглени хидрати: важноста на тоа кои групи се поделени на јаглени хидрати и нивната улога во…Јаглени хидрати: важноста на тоа кои групи се поделени на јаглени хидрати и нивната улога во…
Јаглехидрати: за она што е потребно и колку од нив да јадат дневноЈаглехидрати: за она што е потребно и колку од нив да јадат дневно
» » Што е скроб и во која храна е содржана?