obrechye.ru

Како да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалок

Како да зоврие желе од џем, не сите знаат. Впрочем, ако сакате, овој мирисен производ со различни вкусови секогаш може да се набави во најблискиот супермаркет. Сепак, треба да се напомене дека таков производ купена во продавница, многу често содржи штетни бои и супстанции. Во овој поглед, предлагаме да се направи овој вкусен и здрав пијалок за стомакот дома.

Како да се вари варо од џем: чекор по чекор рецептжеле од џем од малина

Неопходни состојки за јадење:

  • компир скроб - 6 големи лажици со слајд (може да биде малку поголем);
  • свежи мамка џем (не варени, изопачени со шеќер) - од една чаша (додадете по лична дискреција и вкус);
  • прочистена вода за пиење - од три литри;
  • лимонска киселина - додадете по желба (на врвот на ножот);
  • песок шеќер - од две големи лажици (по вкус и желба).

Процесот на подготовка на Морс

Пред да готвите желе од џем, прво треба да направите вкусна и слатка храна. За да го направите ова, мора да се земе голем сад, се прелива во неа прочистена вода за пиење, се вари, отстрани од топлина, а потоа се постават на доволно количество на свежи малини, нанесуваат со шеќер. Ако таков џем во куќата не беше, тогаш наместо тоа можете да го користите сличен производ од рибизла, огрозд, цреши, бобинки итн.

желе од скроб со џемТреба особено да се напомене дека ако малина се покажа дека не е доволно слатка, се препорачува да додадете малку повеќе шеќер. После тоа, мирисна и вкусна пијалак треба малку да се излади, а потоа да се затегне преку добро сито. Оваа постапка ќе го лиши Морс од непотребни парчиња бобинки, што е исклучително неопходно за подготовка на желе.

Процесот на одгледување на компир скроб

Како што можете да видите, желе од мармалад џем се подготвува во фази. Со цел да се даде на пијалак соодветна вискозност, исто така, треба да се додаде компир скроб. И нејзината количина треба да биде избрана зависно од тоа дали сакате да добиете подебели, или, обратно, течни желе. Решивме да ја земеме просечната вредност на овој производ. Тоа мора да се истури во 500 мл зовриена вода и да се измеша темелно додека не се постигне еднаква конзистентност.

Процес на термичка обработка

како да зоврие желе од џемПо сите компоненти за пијалок се подготвени, можете безбедно да направите Кисел од скроб со џем. За да го направите ова бара вари црвен сок, а потоа се намали топлина на минимум, тенка прилив на дополнување на растворен скроб од компир и се прелива лимонска киселина. Потоа, пијалокот треба темелно да се меша со голема лажица за да се избегне појавата на грутки во неа. Во овој случај, течноста не се препорачува да се вари. Треба да се отстрани од оган по 3-6 минути по додавањето на скробната вода.

Како правилно да се напие пијалок?

Сега знаете како да вриете желе од џем и компир скроб. По пијалок ќе бидат отстранети од оган, тоа е потребно да се излади воздухот, а потоа се става во чаши и служи топла или ладна. Треба да се напомене дека желе од малина не само што може да се консумира како пијалок, но, исто така, да ги мијат различни хамбургери, сирење колачи и други слатки производи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Kisel Бери: рецепт за готвење дома. Како да зоврие желе од замрзнати плодовиKisel Бери: рецепт за готвење дома. Како да зоврие желе од замрзнати плодови
Рецепти од желе од караница: корист и штетаРецепти од желе од караница: корист и штета
Јагода желе е вкусен, лесен и здрав десерт!Јагода желе е вкусен, лесен и здрав десерт!
Подготовка на желе од јагодаПодготовка на желе од јагода
Како да направите дома дома: чекор по чекор рецепт за оригиналниот десертКако да направите дома дома: чекор по чекор рецепт за оригиналниот десерт
Десерт е желе. Рецепт за сите времињаДесерт е желе. Рецепт за сите времиња
Кисел од џем. Рецепт и тајниКисел од џем. Рецепт и тајни
Кисел од брусница. Рецептот за готвењеКисел од брусница. Рецептот за готвење
Корисен и вкусен желе од јаболка: рецепт за подготовкаКорисен и вкусен желе од јаболка: рецепт за подготовка
Вкусен и здрав желе од брусницаВкусен и здрав желе од брусница
» » Како да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалок