obrechye.ru

Што се јаглени хидрати и треба да се плашат?

Зборот "диета" често се користи кај жените. Идеална фигура е она за што се подготвени да се откажат од своите омилени јадења и пијалоци. Повеќето од нив плашат храна која содржи јаглени хидрати.

која содржи многу јаглехидрати
Дали јаглени хидрати имаат потреба од човечко тело?

Дефинитивно е потребно. И целосно да се исклучат од исхраната е контраиндициран, бидејќи тие даваат 50% - 60% од вкупната количина на енергија која обезбедува функционирање на сите органи и системи на човечкото тело. Само прекумерна употреба јаглени хидрати производи може да предизвика метаболички нарушувања и да предизвика вишок тежина.

Јаглехидрати: едноставно и комплексен

Главната разлика едноставни и сложени јагленохидрати лежи во брзината со која организмот ги асимилира. Едноставните јаглени хидрати брзо се делат, сложени - подолго, постепено влегуваат во крвта, не остануваат во резерва и посебно не им наштетуваат на фигурата.

Кои се јаглехидратите?

производи кои содржат јаглени хидратиМногу важен елемент за телото е гликозата, која е главна извор на енергија. Особено е неопходно за мозокот. Затоа, за време на интензивна ментална работа, се препорачува да се користи црно чоколадо. Многу гликоза е во банани, цреши, малини, грозје, сливи, моркови, тикви и зелка.
Производи кои содржат јаглени хидрати во мали количини:

  1. Зеленчук. Краставици, домати, ротквица, зелена салата и свежи печурки содржат помалку од 5 g јаглени хидрати на 100 g производ. Во зелка, тиква, тиквички - од 5г до 10г. Во врска со компири и цвекло - не претерувајте, бидејќи тие содржат 11 g - 20 g од оваа компонента. Во исто време, компирот е снабдувач на скроб, и тоа е 80% од сите потребни јаглени хидрати.
  2. Овошје. Најмалата количина на јаглени хидрати во лимони - 3 години Понатаму ASC се портокалови, лубеница, мандарина, кајсии, кој содржи од 5 g до 10 g 10 g повеќе (и ова е висока стапка) се јаболка, грозје, овошни сокови.
  3. Млеко. За време на диетата, подобро е да се ограничат обезмастените млечни производи. Во млеко, кефир, кисела павлака и урда околу 5 грама јаглени хидрати. Но, во оние кои содржат шеќер - тие се до 20 g.
  4. Морска храна. Море кале и мекотели се диететски. Тие имаат малку масти и до 3 g јаглени хидрати.
  5. Исто така, содржат јаглехидрати во мали количини, па затоа се наоѓаат во месо и месни производи.

Кои јаглехидрати не се опасни за оваа бројка?

што се јаглени хидратиКои се јагленохидратите што може да се наречат "штетни"? Овој кондиторски производи и производи од брашно (ова не вклучува леб грубо), шеќер. Ако се користат за да за појадок пиење слатка кафе и бисквити - воопшто не се во телото на витамини, но многу јаглехидрати кои брзо се апсорбираат во крвта, но исто така, наскоро се врати за вас чувството на глад. Кои јаглени хидрати се "корисни"? Ова се бобинки, овошје (свежо и сушено), млеко, мед, зрна. Само кашата се вари полека и може да ја одржи човечката енергија во текот на денот.

Високо квалитетна храна - одлична фигура

За да изгледате убаво, не мора да се мачите со диети. Правилната исхрана ќе ви помогне да бидете постојано во форма. Главната работа е мудро да му пристапат на ова прашање: да проучат што се содржани јаглехидратите, што се тие (штетни или корисни) и во која количина. Комбинирајте ги производите за готвење и импровизирање во кујната. Тогаш храната не само што ќе има корист, туку и задоволство.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Корисни супстанции може да содржат каде? Јаглехидратите се главен извор на енергијаКорисни супстанции може да содржат каде? Јаглехидратите се главен извор на енергија
Популарна популација со ниски хидрати: мени за една неделаПопуларна популација со ниски хидрати: мени за една недела
Исхрана без јаглени хидрати. Мени и резултатиИсхрана без јаглени хидрати. Мени и резултати
Сакате да знаете каде се чуваат брзо јаглехидратите? Листата на производи е доста интересно!Сакате да знаете каде се чуваат брзо јаглехидратите? Листата на производи е доста интересно!
Штетни и здрави производи што содржат јаглени хидрати: листа на сложени и едноставни органски…Штетни и здрави производи што содржат јаглени хидрати: листа на сложени и едноставни органски…
Не-јаглени хидрати диета - мени за една недела за слабеење на времеНе-јаглени хидрати диета - мени за една недела за слабеење на време
Исхрана без јаглени хидрати. Осврти и реалностИсхрана без јаглени хидрати. Осврти и реалност
Колку јаглени хидрати ви требаат на ден?Колку јаглени хидрати ви требаат на ден?
Содржина на јаглени хидрати во храната: нагласуваСодржина на јаглени хидрати во храната: нагласува
Менување на јаглени хидрати. Принципот на исхрана, согорување на маснотииМенување на јаглени хидрати. Принципот на исхрана, согорување на маснотии
» » Што се јаглени хидрати и треба да се плашат?