obrechye.ru

Како да се направи салата од краставици и јајца

салата од краставици и јајцаСалата е можеби една од најразновидните јадења. Може да се подготви од речиси ништо. Ако ја сакате најнаселената, ќе им пријдете на "Цезар" со пилешко или ракчиња, сите познати Оливие со говедско месо или јазик, како и други опции со додавање на месо. Ако преферираш светлина оброк - потоа сецкани сезонски зеленчук со маслиново масло, билки и оцетот совршено дополнување на вечера, или да биде посебна антена ако сте на диета. На пример, едноставна салата од краставици и јајца - вкусна комбинација на производи кои се во секој фрижидер. Тие можат да се менуваат како дневна исхрана и да се стави на празнична маса. Оваа комбинација е прилично балансирана, бидејќи вклучува не само корисни витамини и минерали кои се содржани во зеленчук, туку и протеини. Калоричната содржина на садот е исто така ниска, под услов да не е исполнета со многу мајонез. Совршено полнење на растително масло или павлака со ниска содржина на маснотии. Како може да се подготви салата од краставици и јајца, а исто така варијации на ова јадење ќе најдете во нашата статија. Вие дефинитивно ќе ја сакате оваа свежа комбинација, и можеби тоа ќе ви биде омилен прилог на вечера. Подгответе салата едноставно и брзо, бидејќи режење зеленчук и готвење јајца не трае долго. Значи, ајде да започнете.

Подгответе салата од краставици и јајца

свежа салата од краставицаЗа голем дел од ова јадење ќе ви требаат:

- 3 тврдо варени јајца;

- 50-70 гр сирење (можете да земете пармезан);

- 1 голем свеж краставица со светло зелена кожа;
- сол и малку мајонез.

Подгответе ги состојките што потоа се мешаат во салатата. Свеж краставица, јајце и сирење може да се нанесуваат на голем рен или фино сецкан. Се мешаат едни со други, сол, посипете со црн пипер и зачинете со мајонез. Ако претпочитате калорично поедноставена верзија на садот, тогаш наместо вообичаеното, можете да додадете нискомаслено мајонезно, павлака или сезонска салата со растително масло. Сè е подготвено. Со оглед на времето за готвење јајца, ќе ви требаат само 20 минути од почетокот на готвењето додека не добиете вкусна и освежувачка салата. Патем, во зима, наместо свежи краставици, можете да додадете солени или кисела. Салата од краставици и јајца може да биде одлична закуска за алкохол на празничната маса.

Други опции за готвење

салата краставица јајца лакКомбинирање на двете главни состојки со други производи, ќе имате ново јадење. Ајде да се обидеме да ја подготвиме најголемата лето верзија на салатата, додавајќи зелен кромид. За него, земете:

- 1-2 средни свежи краставици;
- 4 варени јајца;
- еден куп зелен кромид;
- половина од главата на зелена салата;
- мајонез или павлака за полнење, сол и зачини (црн пипер).

Од сите состојки се соберат салата: краставици, јајца, кромид и други зеленчуци треба да се сече средни, се поврзете со едни со други и да се пополни неколку лажици малку маснотии павлака (за диететски опции) или мајонез. Малку сол, посипете црн пипер и се сервира. Овие рецепти се толку едноставни дека тие ќе господар апсолутно секој водителка, и нивните состојки, секако, постојат во секој фрижидер. Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се подготви салата "Нежност" со пилешко и сливи?Како да се подготви салата "Нежност" со пилешко и сливи?
Салата со грашок и пченка. Класици за готвење или отворени простори за имагинација?Салата со грашок и пченка. Класици за готвење или отворени простори за имагинација?
Растителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата масаРастителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата маса
Рак салата со краставица - вкусна комбинација за секојдневни и празнични менијаРак салата со краставица - вкусна комбинација за секојдневни и празнични менија
Салата со ракчиња и пилешко и други рецепти со ракчињаСалата со ракчиња и пилешко и други рецепти со ракчиња
Вкусни рецепти: салата со говедско месоВкусни рецепти: салата со говедско месо
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
Невообичаена салата со сирењеНевообичаена салата со сирење
Ние подготвуваме вкусни салати со ракчиња, салата и краставицаНие подготвуваме вкусни салати со ракчиња, салата и краставица
Салата со цреша доматиСалата со цреша домати
» » Како да се направи салата од краставици и јајца