obrechye.ru

Декорација на јадења - гледаме на маса со различни очи

Служењето на масата не е само правилно уредување на инструментите, туку и прекрасен дизајн. Декорација на садови и резба се неопходни атрибути на вкус, задоволство и иден апетит. Лесно е да се направи светла и оригинална композиција, важно е само да има желба и имагинација. Декорација на садови не само што го фасцинира окото, туку и дава можност да се оцени вкусот и софистицираноста на домаќинот (сопственикот) на табелата.

Не е неопходно да научиш да создаваш хармонични композиции, тоа е друга работа да научиш резба. Овој начин е препознаен од многу светски кулинарски експерти, дава огромни можности за разни идеи и фантазии. Резба во превод значи сечење, процесот се изведува со специјални ножеви. Секој може да ја научи оваа уметност, главната работа е да имате креативен пристап, голема желба и вистинска алатка.

Во принцип, резба е декорација на јадења со овошје и зеленчук со помош на професионални ножеви. Овде можете слободно да креирате цветен букет од кромид, краставица, моркови, цвекло, компири, јаболка, круши и други производи. Резбата секогаш изгледа добро, овој начин на украсување го фасцинира изгледот, го стимулира апетитот и зборува за креативноста на личноста. Благодарение на овој состав, дете кое никогаш нема да јаде редовна репка или морков би било среќно да го ткае како цвет или смешен ѕвер.

Можете да декорирате јадења како што сакате - врз основа на сопственото искуство и имагинација, но мора да се придржувате на одредени правила:

- да се создаде состав, треба само свежи производи;

- Секој зеленчук или овошје претставува свој елемент на состав. На пример, цвекло идеално ќе служи како црвен цвет- репка - за бели креации, краставици, листови од зелена салата или слатки пиперки совршено ќе се докажат во форма на летоци и стебла. Исто така, од многу овошја, на пример, лубеници, дињи, авокадо, можете да направите чамци, корпи или чамци;

- декорацијата на садовите треба да биде точна, односно сите производи се наредени во комбинација едни со други. Можете да ги дадете следните примери: роза од лимон ќе биде одличен додаток на риба и морски плодови, цвеќиња од компир - до месо;

- ако треба да го извалкате садот, тогаш треба да изберете само природни бои, на пример - мајонез, павлака, зелена боја, репка сок, шафран, паста од домати и други производи;

- Не преоптоварувајте ја садот со декорации.

Како што споменавме погоре, резба или друг начин на создавање убавина на маса, го зголемува апетитот не само кај возрасните, туку и кај децата. Многу "вкусно" изгледаат убави детски јадења. Декорацијата на садови тука може да се изведе на апсолутно различни начини - со помош на специјални колаче прибор за јадење, чепкалки за заби и други алатки. Најважно во детските композиции е емоционалноста на сите делови. Малото дете не треба да се збуни за тоа што може да го јаде, но што не. Сите елементи едноставно мора да бидат вкусни и убави, да го привлечат окото и да го мотивираат апетитот.

Денес, заради фактот што грижливите мајки од целиот свет сакаат да ги споделат своите необични рецепти, постојат многу варијации на композиции. На интернет и во обични отпечатоци, се опишани разни начини на украсување јадења, чекор по чекор повикувајќи се на извршување на извонредни, "вкусни" и креативни идеи.

Можете да создадете прекрасни композиции не само од зеленчук, коренови растенија и плодови, туку и од кондиторски производи. Тука може да има разни варијанти - печурки од менинг, сеточка и розети од тесто, чоколадни кутии и други разни идеи. Декорација на садови може да се надополни со разни идеи за пијалоци. На крајот на краиштата, секогаш секогаш изгледа таа маса која едноставно "вика" за вкусната претстојна вечера, онаа што на прв поглед ви овозможува да го цениме квалитетот, гостопримството и стилската индивидуалност на сопствениците.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Резба на косата на средна коса - долгорочен стилРезба на косата на средна коса - долгорочен стил
Практични совети за резба, или Како да ги намалите овошјето убавоПрактични совети за резба, или Како да ги намалите овошјето убаво
Зеленчук исечен зеленчук: декорација на празнична масаЗеленчук исечен зеленчук: декорација на празнична маса
Тајните на свеченото служење: како да се украсуваат табелата за роденденТајните на свеченото служење: како да се украсуваат табелата за роденден
Вкусни фантазии: украсување салати со свои рацеВкусни фантазии: украсување салати со свои раце
Резба на дрво од себе: како да се подготвите за работа?Резба на дрво од себе: како да се подготвите за работа?
Јадење резба домаЈадење резба дома
Лекции за готвење: Проектирање зеленчукЛекции за готвење: Проектирање зеленчук
Резба од лубеница: да научат кулинарски вештиниРезба од лубеница: да научат кулинарски вештини
Вкусни ремек-дела: резба на овошје и зеленчукВкусни ремек-дела: резба на овошје и зеленчук
» » Декорација на јадења - гледаме на маса со различни очи