obrechye.ru

Палачинки за готвење: лесен и вкусен

Се сеќавам како вкусни и воздушни палачинки печат баба ми во детството. Можеби тоа беше благодарение на нив дека не бев тенка дете. Па, во ред, тоа не е за тоа. Подготовката на палачинки, нежна, воздушна, ми стана слабост, моја љубов. И денес сакам да ви кажам за тоа како навистина да готвам вкусни палачинки во куќата. Подолу се рецепти кои ми се судеше лично.

Подготовка на палачинки, метод N1

Некои луѓе мислат дека пелената за палачинка чини само Shrovetide. Бидејќи празник, заминувањето на зимата, Куќа недела. Се чини дека ова е мислењето на некој кој е едноставно мрзлив за почесто да се пече палачинки. Но ако одеднаш сакаат да се себе си и семејство се однесуваат со вкусни палачинки, тоа е веројатно дека нешто ќе ви запре. Ви предлагам рецепт за палачинки млеко. Всушност, што може да биде полесно.

Земете две јајца polpaketa млеко (на пример, 0,5 L), чаша брашно, сода бикарбона и малку сол, лажица шеќер.

Подготовка: јајца и млеко однапред од фрижидерот, така што тие се загреваат на собна температура. Измешајте ги јајцата со размахване со сол и шеќер. Ако не сакате палачинки да бидат слатки, не додавајте шеќер. По ова, постепено влегувајте во брашното и добро се мешајте така што нема грутки. Ако има време, брашното треба да се пребарува преку сито, во тој случај палачињата ќе се печат особено нежно и меко. Тестото за палачинки треба да биде такво што лесно се шири во тава.

Сега додадете во тесто сода, три лажици растително масло, измешајте сè добро. Нафтата, се разбира, може да се истури директно во садот, но подобро е да палачинки - така што ќе биде побрзо. Пред истурање на тестото во тава, добро загрејте го.

Користејќи лажица, истурете мала количина тесто во тава и оставете ја да се шири рамномерно. Скршете ги палачињата додека на секоја страна не се појави порозна кора. Извадете го од тава, готовиот путер за путер. Така тие ќе бидат уште поубави.

Готвење палачинки, метод N2

И сега да се обидеме да готвиме палачинки на кефир. За ова ни се потребни производи како што се:

две јајца,

триста грама брашно,

три лажици растително масло,

на половина лажица сода, шеќер и сол.

Подготовка: истурете во тенџере кефир. Пред-победи јајцата, додајте ги во кефир. Измешајте сè темелно, ставете го на оган и лесно го загревајте, но не го доведете до вриење. Додадете го брашното за да го загреете кефирот, кој најдобро се прелистува преку сито. Месете го тестото на конзистентноста на павлаката.

Земете една чаша зовриена вода, ставете сода во неа и промешајте ја. Смесата се додава на тестото. Исто така во тестото треба да додадете растително масло. Не ставајте палачинки одеднаш, почекајте додека тестото не се впие за еден час.

Најдобро е да се подготват палачинки на железната тава. Но, ако не го имате, тогаш, се разбира, некој ќе направи. Кога садот се загрева, се става на тоа право износот на тесто, се шири рамномерно по дното и се пече на двете страни.

Готвење палачинки, необичен начин

Ако одлучите да готвите палачинки во шише, тогаш значително го забрза процесот. Покрај тоа, се ослободи од потребата да се мијат садови. Го нарекував овој метод за готвење палачинки необичен, бидејќи оној кој го измислил е навистина извонредна личност.

Земете две јајца, десет лажички лажици брашно, три лажици супени лажици шеќер, истиот износ на растително масло, шестотини грама млеко, половина лажица сол.

Подготовка: земете пластично шише. Користење на инка, пополнете го со шеќер, сол, брашно, а исто така пополнете јајца, растително масло и млеко. Свртете го шишето и енергично се тресат. Ова е да се осигура дека сите состојки се темелно измешани.

Загрејте ја тавата и истурете ја вистинската количина тесто на шишето веднаш од шишето. Тоа е сè, палачинки се подготвени! Машината за миење садови не е валкана, а сеуште имате многу слободно време, кое можете да го потрошите со профит.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Палачинки со кисело млеко: рецептПалачинки со кисело млеко: рецепт
Едноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителкаЕдноставен рецепт за палачинки за гостопримливата водителка
Вкусни палачинкиВкусни палачинки
Палачинки со урдаПалачинки со урда
Пек тенки палачинкиПек тенки палачинки
Детален рецепт: палачинки на млеко со дупкиДетален рецепт: палачинки на млеко со дупки
Американски палачинки: рецепт од холивудски филмАмерикански палачинки: рецепт од холивудски филм
Вкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и бабиВкусни палачинки со млеко. Рецепт од мајки и баби
Палачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецептиПалачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецепти
Палачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинкиПалачинки на минерална вода. Рецептот за вкусни палачинки
» » Палачинки за готвење: лесен и вкусен