obrechye.ru

Бисквит колачи - како да се пече и како да се впие

Ништо не го оживува и го зголемува расположението во раните утрински часови, како чаша силно кафе. Но, за здрава исхрана, потребно е појадок. Затоа, одличен додаток на освежувачки пијалок ќе служи како парче домашно бисквит. Овој вид на печење во секое време се сметаше за највкусен десерт. Врз основа на сунѓер колачи може да се готви колачи, колачи и други слатки.

Рецепт за готвење класичен бисквит

бисквити колачи

За да направите вкусни колачи со бисквити според класичниот рецепт, ќе ви требаат:

- Јајце - 6 ЕЕЗ.

- Брашно - 130 гр.

- Шеќер - 180 гр.

- Екстракт од ванила - 1 лажиче.

- Солта - изклинвам

- Масло за подмачкување на мувла.

Процес на готвење

Многу важна точка во печење бисквити - правилно да ги победи јајцата. За бисквитните колачи се претвори воздух, при подготовката на тестот, потребно е да се одделат протеините од жолчки. Вториот се фаќа со половина шеќер за да се добие хомогена маса, која треба да се избели. Исто така, разматете ги протеините одделно со средна брзина додека не се формира густа пена. Потоа ја зголемите моќноста на миксер и, додека продолжувате да го тепате, со тенка браздичка ставете шеќер во садот. Подготвени да ја стават масата во контејнер со жолчки и нежно да се мешаат од дното нагоре, така што протеините не паѓаат.

Потоа во тестото внимателно измешајте го пресеченото брашно, додајте сол и ванила. Се меша сè додека не се изедначи и се прелива форма за печење, подмачкана или испрскана со хартија за печење. Ставете ја во рерната, загреана на температура од 160 степени. Печете 20 минути. Подготвеност да се провери на дрвениот стап или чепкалка за заби да се пробие оваа торта е подготвена - ако стап е сува, а тоа не е зголемените торта тесто е подготвена. Извадете ја мувла од рерната и оставете да се олади малку. Потоа нежно стави на торта на крпа или скара и оставете да се излади.

сунѓер торта сунѓер колачи

Импрегнација на бисквит

Печење е подготвена, но тоа не е сè. Отколку да импрегнирате бисквити? За да го направите ова, можете да користите било течни confiture, Бери сируп или овошен сок. Можете исто така да направите едноставен шеќерен сируп. За да го направите ова, донесе вода и шеќер во сооднос од 1,5: 1 до вриење и ладење. Студениот сируп може да биде вкус со ванилин, коњак, вино или кафе. Исечете ја тортата на две или три парчиња, натопете ја со подготвениот сируп и оставете да стои неколку часа, можно е за ноќ. Постои уште една опција - камшикување на кисела павлака со шеќер додека таа не се раствори или не употребува шеќер во прав. Со овој течен крем го натопува тортата. Излегува многу пријатен крем вкус.

Продавница за сунѓер

отколку да се провлекуваат бисквитните кораНе секој има доволно време да прави домашни колачи, а некои едноставно не сакаат да го прават тоа. Постојат ситуации кога треба да се покрие масата за состанокот на гостите за 30 минути. Во такви случаи, бисквитните колачи купени во продавницата ќе бидат достојна алтернатива на домашниот бисквит. Подготвен бисквит не треба да се натопени во сируп, веќе е направено од страна на производителот. Тоа само ќе биде исполнет со полнење и украсени со крем или шлаг. Како полнење, можете да го користите џем, варено кондензирано млеко, ореви, бобинки и овошје. За декорација, можете исто така да изберете убаво исечени плодови, бобинки и рендано чоколадо. Готови сунѓер колачи се продаваат во различни форми. Можете да купите квадрат или правоаголна за правење колачи. Круг бисквит торта колачи ќе биде само во право.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Влажен бисквит. Рецепти за бисквитна тортаВлажен бисквит. Рецепти за бисквитна торта
Како да направите бисквит на павлака?Како да направите бисквит на павлака?
Разновидна импрегнација за бисквит. Како и што да импрегнираат тортаРазновидна импрегнација за бисквит. Како и што да импрегнираат торта
Бисквити на кефир - совршена основа за вкусен десертБисквити на кефир - совршена основа за вкусен десерт
Бисквити за колачи: три различни опции за готвењеБисквити за колачи: три различни опции за готвење
Класичен рецепт за бисквит: стандардна можност за готвењеКласичен рецепт за бисквит: стандардна можност за готвење
Домашно рецепт за бисквит за тортаДомашно рецепт за бисквит за торта
Рецепт за рецепт за разновиден: класичен бисквит, златна торта и мафиниРецепт за рецепт за разновиден: класичен бисквит, златна торта и мафини
Рецепт за бисквити од мед: вкусен и брзРецепт за бисквити од мед: вкусен и брз
Како да се направи торта од колачи со кондензирано млеко (различни опции)?Како да се направи торта од колачи со кондензирано млеко (различни опции)?
» » Бисквит колачи - како да се пече и како да се впие