obrechye.ru

Како да направите шекерче дома? Многу е едноставно!

Прадедо "chupa-chupsa"како да направите шекерче дома

Да, тоа е омилен во минатото во минатото, па дури и во сегашноста, ако е доволно среќно да се најде на продажба, "петел". Изгорен шеќер Советското време се крие со носталгија. Сега асортиманот на слатки е полн со бонбони-бонбони од сите големини, бои и форми. И кој не сака слатки? Колачи, колачи, слатки, бонбони и така натаму. Секој ги сака. Многу мајки, не сакајќи да го одземе својот трошки деликатеси, претпочитаат да подготват свои раце, да се знае составот на производот, без да се грижите за додавање на конзерванси и штетни бои. Покрај тоа, тоа е забавно и возбудливо искуство, особено ако не се овие мали чуда на кулинарски уметност, заедно со децата.форми за бонбони на стап

Како да направите шекерче дома?

Тоа е многу едноставно. Значи, минимумот на производи и вашата имагинација со детето е се што ни треба. Па, да! Друга стрпливост, така што нашето ремек дело произведено од човекот би можело правилно да се замрзне, без да се јаде предвреме. Постои основен рецепт за тоа како да се направи шекерче дома, а сè друго е само убав додаток, нијанси.

Всушност, самиот рецепт!

Ќе ни требаат:

  • Шеќер - 10 супени лажици;
  • Вода - 10 лажици;
  • Јаболков оцет - (или лимонска киселина - 0,2 лажички) - 1 лажица;
  • Растително масло за подмачкување форми.

Процес на готвење:

Шеќерот, водата и оцет темелно се мешаат со емајлирани садови и почнуваат да се загреваат. Кога шеќерот почна да се топи, а нашата мешавина се загрева, почнуваме да го промешуваме, намалувајќи го огнот. Готви сируп неопходно до златно кафеава.

Проверка на подготвеност треба да биде како што следува: во чаша ладна вода со капе сируп. Ако се стврдне, тогаш е време да го отстраниме деликатесот од огнот и да го истуриме на подмачкани форми.шекерче петел на стап

Патем, постојат посебни Форми за шеќерни бонбони на стап. Овие производи се разликуваат од конвенционалните во тоа што тие имаат посебни жлебови за стапчиња кои се продаваат готови, но тоа е можно да се вклучат фантазија и да го користите за нашите цели: натпревари (намалување на сулфур глави), чепкалки за заби, ќебапи стапови и работи.

Додатоци: се стремиме кон идеалот

Со модифицирање на овој рецепт, додавајќи на него разни компоненти за вкус (овошен сок, кафе, нане и цитрусовое масло итн.) И состојки за боја (бои за храна, и природни и индустриски), вие придонесувате нешто кон вашиот кулинарски ремек-дело!

Формата и бојата на пријател не е!шекерче

Говорејќи за тоа, како да направите шекерче дома, треба да се забележи дека, покрај различните вкусови, креирате и многу форми на ваша дискреција. Срца, топки, мали животни, геометриски форми - сето ова е ваш избор. Во форма на мувла, можно е да се направи шекерче петел на стап, згора на тоа, на многу различни бои. Во времето на бонбони "петел" имаше посебни метални калапи за ладење на карамела, тоа се bunnies и кокошки, и девојки со pigtails. Сега таков сад едноставно не може да се најде, па можете да го истурите сирупот за контејнери за бонбони користејќи импровизирани материјали. На пример, во калапи од чоколадни бонбони во кутии, во силиконски калапи итн.

Горенаведеното е како да се направи шекерче дома (основна верзија). Но, додавајќи природни бои, омилени зачини, овошни сокови, нане масло и слатки прашоци, можете да создадете огромен спектар на бонбони и огномети со различни вкусови. Децата ќе бидат воодушевени!

Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Оригинален подарок на чоколади со свои рацеОригинален подарок на чоколади со свои раце
Candy `Roshen`: одличен квалитет и широк асортиманCandy `Roshen`: одличен квалитет и широк асортиман
Толкување на сонот: како изгледа бонбони?Толкување на сонот: како изгледа бонбони?
Добри, мајчин од детството: како да направите близалки домаДобри, мајчин од детството: како да направите близалки дома
Автомобилот на слатки. Учење да се направи од страна на нашите сопствени рацеАвтомобилот на слатки. Учење да се направи од страна на нашите сопствени раце
Ние даваме бонбони - од цвеќиња букети!Ние даваме бонбони - од цвеќиња букети!
Како да се направи шеќер од шеќер? Ќе дознаеме!Како да се направи шеќер од шеќер? Ќе дознаеме!
Бебе радости, или како да направите Chupa-Chups домаБебе радости, или како да направите Chupa-Chups дома
Избор на форма за бонбони на стапИзбор на форма за бонбони на стап
Загатувањето за бонбони е најдобра задача за децатаЗагатувањето за бонбони е најдобра задача за децата
» » Како да направите шекерче дома? Многу е едноставно!