obrechye.ru

Најмногу необична салата

Кој сака да јаде вкусна салата, готви од некој близок? Можеби, тоа е сè. Мислам дека секоја водителка во погон лаптоп може да најде десетици рецепти за готвење на ова јадење. Колку е полесно процесот на готвење, толку е поневообичаено салатата да излезе. Зимата, летото, пролетта и есента е незаменливо јадење на нашата маса. Се разбира, во зависност од сезоната, салатите се лесни или тешки. Јас ќе ги споделам со вас рецепти за салата за секое време од годината. Тие ќе ги задоволат саканите, а многумина ќе го сакаат нивниот вкус. Исто така, треба да бидете во можност да изберете производи кои се комбинирани едни со други, и тука главната работа не е да ја претераме!

Салати за секој ден

Мој омилен рецепт е многу едноставен. За него треба да ги земете следниве производи:необична салата

- лук глава;

- мајонез;

- тврдо сирење;

- компири - 2 парчиња;

- средни моркови;

- 4 јајца;

- црн пипер земјата;

- зеленчук за декорација.

Прво, да го дефинираме името, оваа необична салата се нарекува "Остро јазик". И сето тоа е нашиот лук со пипер! Почнуваме да готвиме. Компирите добро се мијат и варат околу половина час. Изладете, потоа извадете ја кората и истријте ја на голем ренде. Подгответе го сосот за да го импрегнирате секој слој. Во посебно јадење, мајонезот се меша со црн пипер и го гази лукот. Компирот се става во тенок слој на широка плоча. Подмачкајте со нашиот сос. Сурови моркови три на најмалите ренде и изложи вториот слој на нашата салата. Повторно, маст на сос. Јајца, тврдо варени, ладат, а потоа ги одвојуваме жолчките. Третиот слој ќе имаме протеини, кои се три на голем ренде. Едноставно ставете и подмачкајте со мајонез. Потоа доаѓа рендан сирење заедно со жолчки. На врвот на сè внимателно натопен сос. Парчиња свежи моркови се изложени на таков начин што ќе го извлечат јазикот! Салатата треба да остане во фрижидер најмалку еден час за да целосно впие. Можете да декорирате со зелена боја.

Невообичаена салата "Ракчиња - бринета"

Ова е садот ќе го декорира секоја прославна маса, во нашето семејство секој слободен ден не го прави без неа. Оваа салата е совршено комбинирана со чаша добар домашно вино. Однапред, треба да ги купите следните состојки:салати за секој ден

- 1 кг неподготвена ракчиња (или 500 гр готови ракчиња);

- мајонез;

- конзерва од конзервиран ананас;

- 6 парчиња јајца;

- тврдо сирење;

- сол;

- земјата црн пипер;

- свеж краставица.

Ракчиња треба да се истурат со врела вода, фрлајќи црн пипер, сол и заливни листови во водата. Ова е неопходно за да се пренесе нетрпеливоста на морска храна. Јајцата се вари варено, истурете ладна вода и оставете да остане околу десет минути. Ананас се сече на мали коцки. Сирење три на голем ренде. Јајцата исто така се исечени во мали парчиња. рецепти за салата за секој денОваа необична салата е многу калорична, па затоа не се занесувајте од оние што седат на строга диета. За првиот слој имаме ракчиња, ги подмачкуваме со мајонез. Следно се парчиња ананас. Третиот слој е јајца, а четвртиот е сирење. Не заборавајте да маснотии со мајонез во секое време. Од погоре се прават розети од краставица. Најинтересно е дека оваа салата може да се направи од пушена шунка, која се става наместо ракчиња. Вкусот на садот се менува на подобро, бидејќи не многу како морска храна.

Таквите рецепти на салати за секој ден ќе ве задоволат вас и вашите најблиски со својот разновиден и пикантен вкус. Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Растителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата масаРастителна салата со ракчиња. Деликатеси на вашата маса
Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.Како да се направи салата со конзервирани печурки. Рецепти.
Салата "Херинг под крзно палто". Рецептот за готвењеСалата "Херинг под крзно палто". Рецептот за готвење
Оригинално јадење: салата со палачинкиОригинално јадење: салата со палачинки
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.На празничната маса: салата со ракчиња и ананас.
Хепатална салата. Рецепт за секој денХепатална салата. Рецепт за секој ден
Салата "Бојарски": готвење рецептиСалата "Бојарски": готвење рецепти
Како да се подготви салата? Повеќекратни рецептиКако да се подготви салата? Повеќекратни рецепти
Вкусни рецепти за салати со ракови од раковиВкусни рецепти за салати со ракови од ракови
» » Најмногу необична салата