obrechye.ru

Компир скроб: корист или штети?

Скроб е лабава прав (бела или жолтеникава нијанса), која се добива од компири. Тој е упатен комплексни јагленохидрати, присутни во различни зеленчуци и овошје, житарици и мешунки. Во стомакот супстанцијата се претвора во гликоза, која е извор на енергија. Покрај тоа, компирниот скроб често дејствува како паста. Затоа, неопходно е да се подготват различни сосови, бакнежи и грабливи. Исто така овој производ се користи за печење. Особено, делумно може да го замени брашното. Тоа им дава на производите од тестото раширеност.компир скроб

Компир скроб: Придобивки

Прво на сите вреди да се напомене дека овој производ го намалува нивото на холестерол. Така, има анти-склеротични својства. Покрај тоа, компирниот скроб содржи многу калиум. Овој микронутриент е неопходно за оние кои се борат со заболувања на бубрезите. Исто така, скроб помага да се отстрани вишокот на течност од телото.

Традиционалната медицина смета дека скроб е добар антиуспел. Впрочем, има анти-воспалителни и обвивачки својства. По бројни студии беше докажано дека опишаниот производ може да ја активира синтезата витамин Б2 (рибофлавин). Оваа супстанција е неопходна за нормализирање на метаболизмот и добрата варење.

Компир скроб: штета

модифициран скробШтетно се сметаат за рафинирани скроб, добиени во процесот на индустриското производство (се однесуваат на вообичаениот бел прашок). Во процесот на варење, тие го зголемуваат нивото на инсулин, што потоа доведува до атеросклероза, разни хормонални пореметувања и патологии на окото. Но запомнете дека оштетувањето на скробот ќе влијае само ако содржината на овој прашок е висока кај производите кои се предмет на термичка обработка. Понекогаш дури придонесува за развој на рак. Впрочем, кога обработка на висока температура во скроб, се формира отровна супстанција. Фановите на чипс и печен компир мора да се сетат на ова.

Модифициран скроб

Проучување на составот на производот, можете да најдете компонента како "модифициран скроб". Ако зборуваме за обичен скроб, тогаш е запознаен со сите, но што се подразбира под нејасни спецификации "изменети"? Колку е штетно овој додаток на храна? Каде да купите скроб, кој ќе биде безбеден за здравјето?

каде да се купи скробМодифициран скроб како резултат на серија на промени се здобива со способност да ги задржат влага. И тоа е она што ви овозможува да се добие производ бараната конзистентност и подобрување на својствата на скроб како згуснувач. Во исто време, модификација на производот не влијае на неговата генетска структура. Во моментов, Русија се применува за дваесетина видови на модификувани скробови. Тие се одделени од страна на метод на подготовка: изветвена, се третира термички оксидира итн Но, тоа е вреди да се напомене дека, според согледувањата на Москва лекарите, децата активно користат производи со додавање на модифициран скроб, се зголемува опасноста од болести на панкреасот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Карактеристики, корисни својства и хемиски состав на скробКарактеристики, корисни својства и хемиски состав на скроб
Мономер од скроб е она што соединението?Мономер од скроб е она што соединението?
Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?Кои се модифицираните скробови и дали треба да се плашат?
Како да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалокКако да зоврие желе од џем и скроб: чекор по чекор рецепт за вкусен пијалок
Што е скроб и во која храна е содржана?Што е скроб и во која храна е содржана?
Кисел од џем. Рецепт и тајниКисел од џем. Рецепт и тајни
Кои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлатКои производи содржат скроб и дали треба да се отфрлат
Скроб - што е тоа? Видови и примена на производотСкроб - што е тоа? Видови и примена на производот
Скроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скробСкроб: добар и лош. Корисни својства на пченка и компир скроб
Компири: корисни својстваКомпири: корисни својства
» » Компир скроб: корист или штети?