obrechye.ru

Цезар салата: класичен рецепт, специјални карактеристики и препораки

Неговото име Цезар салата е во чест на името на својот творец - кулинарски експерт Цезар Кардини. Еден ден тој одлучи да готви сопствената чинија, но одеднаш сфати дека тој немал право состојки за ова. Но, нешто се уште остана, па еден момент да размислуваат, тој создаде посебен сад, кој потоа дојде кај нас како класичен Цезар салата, кој сега е како возрасни и деца.

Ние купуваме состојки за салата

Постојат многу варијанти на "Цезар". Сепак, без оглед на тоа дали ние се готви класичен Цезар салата со ракчиња, пилешко месо, сирење, авокадо, Турција, шунка, риба или било која друга главна компонента, а остатокот од состојките остануваат исти. Затоа, ако не сакаат, како Cardini, одеднаш се открие дека тоа е невозможно да се подготви саканиот сад, нека оди до продавница и купување на потребните состојки таму.

Ќе се зема вообичаен бел леб, цреша домати, пармезан сирење за попрскување, лисја зелена салата роман, како и свежо пилешко филе за да се подготви класична цезарска салата со пилешко или било која друга состојка што ја сакате да го видите во ова јадење. Но, за да направите сос - составен дел од садот, ќе мора да купите пилешки јајца, сенф, лук, лимон и маслиново масло. Па, сол и бибер за сигурно, секоја домаќинка и така таму, но ако тие се завршени, тогаш, се разбира, тие исто така ќе треба да се купат.

Чест рецепт за правење салата

компоненти на салатата Цезар

По купувањето на сите состојки и изборот на класичен Цезар салата што сакате да се обидете, можете слободно да започнете да го подготвувате садот. Не е важно која компонента ќе биде главната во "Цезар", генералниот принцип на готвење на ова јадење е секогаш ист и разбирлив за готвачот. Значи, да се создаде јадење и сос за тоа ќе ви треба:

 • еден шеф на зелена салата;
 • 1 багет или бел леб за 200 грама;
 • 100 грама цреша домати, но други домати;
 • 50 грама Пармезан, но било кое друго тврдо сирење;
 • 3 чешниња лук;
 • 150 мл маслиново масло;
 • 3 супени лажици сок од лимон;
 • 1 супена лажица сенф;
 • 2 пилешки јајца;
 • Пипер и сол на ваше вкус.

Последната компонента на класичен салата "Цезар", без разлика дали тоа да биде ракчиња, печурки, пилешко, риба, или нешто друго, секогаш се во износ од 200 грама. Тогаш едноставно ги поврзуваме искинатите листови со зелена салата, направени од леб трошки и целосно подготвени да ја јадат главната компонента на садот. После тоа, истурете на готовиот сад направен од маслиново масло, сок од лимон, сенф сос и жолчка од јајце, посипете со рендано сирење и служи на јадење на масата.

Готвење крекери за салата

Без разлика дали сте готвење едноставен класичен Цезар салата со ракчиња, пилешко месо, сланина, печурки или што било друго главната компонента, се уште е првото нешто во подготовка на оброци треба да бидат направени од купиле леб крцкави и вкусна крекери. Да го направите ова, се сече на леб со сите корка, потоа се сече на мали коцки. Следно, се подготват сос, која ќе води крекери, кои се смачкана 1 чешне лук со нож и се прелива три лажици маслиново масло. Потоа, составот се загрева во микробранова печка за 20 секунди, а тоа ќе биде можно да се пополни крекери, кои потоа се стави во рерна и суво за половина час на температура од 150 ° С.

класична Цезар салата

Готвење пилешко филе за салата

Најчесто почетниците готват дома класичен рецепт за салата "Цезар", чија главна компонента ќе биде кокошка. Пред готвењето пиленото филе треба добро да се исплакне во проточна вода, а потоа да се исуши со хартиена крпа. После тоа, месото се сече на 2-3 дела, се посолува од двете страни и се поставува на тава. Пряно пилешко филе е потребно до формирањето на златна кора, која ќе трае околу 7-8 минути. Во завршна фаза на подготовка, пилешкото ќе мора да се излади на собна температура, а потоа да се исече на коцки или мали парчиња - по ваша дискреција.

Подготовка на ракчиња за салата

Љубовниците од морска храна од сите видови јадење претпочитаат класичен едноставен рецепт за салата "Цезар" со ракчиња. Непосредно пред да се меша со останатите состојки, мора да се подготви морска храна. За да го направите ова, ракчиња во износ од 200-300 грама купени во супермаркет или на пазарот треба прво да се готват во солена вода за три минути. Потоа, ги чистиме од лушпата, ги ставаме во сад со маслиново масло и лук и марината половина час. Во последниот чекор пред додавање на состојка во салата само ќе ракчиња СРЈ над средна топлина за една минута, така што тие стануваат пријатен златна боја.

Подготви ромска зелена салата за да лежи во сад

вкусна Цезар салата

Најважните состојки на класичниот едноставен рецепт за салата од Цезар се лисја од зелена салата. Најчесто, ова јадење користи лисја од ромин, но исто така санта со санта мраз. На самиот почеток на подготовката ќе биде неопходно темелно да се мијат неколку салати под проточна вода, а потоа оставете да се исуши 10 минути. После тоа, лисјата на зелена салата треба да се искинат на големи делови и да се испратат до ледена вода, така што нема да исчезнат и убаво ќе крцкаат за време на оброците.

Сос за готвење за полнење гориво

Тоа не е важно дали имаме класичен Цезар салата со пилешко или готвач, тој ќе биде со сланина, морска храна, или нешто друго - нејзината најважна состојка е сос, кој се напои сад пред сервирање. Првиот чекор е да се донесе на јајца на собна температура, за кои тие треба да се биде или да се излезе од фрижидер за два часа пред почетокот на готвење, или да се стави за 10 минути во топла вода. Потоа, во рок од една минута вари јајца, се лади и се подели на протеини од нивните јајце.

Потоа започнуваме да го подготвуваме сосот за класичната Цезар салата. За да го направите ова, ние лут со чекан со нож или да го скршиме со чешнички од лук, а потоа да го истриеме заедно со два жолчки и сенф додека не се добие хомогена состојба. После тоа, до сувата маса, додадете го сокот од лимон и со мала количина сол, и на крајот постепено се става во садот преостанатото маслиново масло, кое ќе ја направи течноста за полнење. Главната работа е да се промешува сосот постојано за време на готвењето, а потоа резултатот ќе биде само магичен.

Како да се украсуваат и служат чинија

Цезар салата со пилешко

Тоа е исто така многу важен аспект на создавање на Цезар салата на класичен рецепт е неговиот дизајн и снабдување на табелата. За да се направат нештата право, тоа треба да бидат подготвени да се постават сите состојки во правилен редослед. Првиот слој е растргнат од свежи зелена салата, а потоа - слој од мешавина на крекери и пилешки или било која друга компонента (ракчиња, сланина, печурки, фета сирење, и слично), која може да биде или измешани заедно или во нестабилни се постават надвор. Третиот слој е тврдо сирење, која трие на груб ренде директно преку антена. И, конечно, садот се украсени со отсечена во половина домати и парчиња на обичните домати.

Цезар салата со пилешко и ракчиња

Како што можете да видите, подготвувањето на салата "Цезар" дома во класичен рецепт не е тешко дури и за почетници. Исто како што е лесно да се подготват и сите варијации на рецептот, најчестиот е создавањето на ова јадење заедно со пилешко и ракчиња заедно. За да го направите, ќе ви бидат потребни истите состојки како и за вообичаената салата од Цезар, но само пиленото филе треба да биде 150 грама, а излупените ракчиња - 100 грама. Истиот процес на готвење исто така е идентичен со класичниот рецепт. Единствено, во овој случај, кога служат на вториот слој ќе биде пилешко со ракчиња, а потоа садот се истура со сос, а веќе си го нанесуваат сирењето, а на него се става крцкави. Во овој случај, не треба да додавате домати.

Цезар салата со сите адитиви

ние подготвуваме Цезар салата

Научив да подготви салата од Цезар со ракчиња според класичен едноставен рецепт, можете да го направите ова јадење со сите други адитиви. Главната работа е да ги подготви, така што тие се целосно употребливи без понатамошна обработка. Тоа е, печурки, риба треба да се варат и пржени, се сече на големи фета коцки, се сече сланина ... Едноставно нема граници на фантазија. Важно е дека количината на овие адитиви е еднаква на бројот на крекери и зелената салата, тогаш јадењето ќе биде избалансирано и ќе ги задоволи дури и најбитните гурмани.

Економска класична салата "Цезар"

Се случува едноставно да нема пари за најважната состојка на салатата, или пак, на улица, а потоа не можете да јадете ракчиња, пилешко или друго месо или морски плодови. Но, ова не е причина да се одбие омилено јадење, кое може да се готви без проблеми, без оваа компонента. Едноставно во овој случај потребно е малку да се трансформира класичниот рецепт за салата "Цезар". Ние треба:

 • 400 грама лисја од розева салата или санта мраз;
 • 100 грама леб;
 • 2 чешниња лук;
 • 50 грама маслиново масло;
 • 1 пилешко јајце;
 • 1 лажичка со ворчестер сос;
 • 1 лажица рендан тврд сирење;
 • бибер и сол по вкус.
Цезар салата готвење

Првото нешто што треба да направите е да ги раскинете листовите од салатата и да готвите крутоните од леб печен во печката. Потоа, можете да почнат да дизајн курсеви, кои во прво време ќе треба да се фаќа за сад со лук, а потоа ја стави на листови од зелена салата, што е потребно прелиминарните прелив со маслиново масло. Понатаму зелена салата наквасена прелив за салата, "Цезар", кој е подготвен на стандарден начин, и на него се наоѓа слој од рендано сирење и петарди. Украсени со салата сече варено јајце.

Брза салата "Цезар"

Ако тоа се случи да немате време да се готви едноставни класичен Цезар салата со пилешко или морска храна, овој рецепт може да биде малку конвертирате и да се изгради омилено јадење брзо. Заштедете време успее должи на фактот дека не можете да печење крекери и само да се купи готови во супермаркет - дури и конвенционален, иако со различни вкусови (од лук за лов колбаси), така што секој може да си изберете оваа состојка на своја. И сос во салата може да биде замена за конвенционалните мајонез. За ова јадење само треба да се готви пилешко, оган тоа во тава, а потоа се соберат сите состојки заедно и се прелива преку салата со мајонез купи, што, се разбира, подобро да се земе помал процент на масти.

подготвена салата цезар

Ролс со салата од Цезар

Ако класичен салата рецепт "Цезар" со ракчиња, пилешко или било какви други адитиви што станаа здодевни, можете да се обидете да се готви ова јадење во необичен варијација во форма на ролни. Оваа закуска може да се земе со вас за закуска или да се стави на маса, која ќе ја красат поради неговата необична. Значи, за да подготвите ролни ќе ви требаат:

 • тенок лист пит леб;
 • 150 грама лисја од зелена салата;
 • 200 грама пилешко филе, ракчиња или други адитиви;
 • 100 грама сочен домат;
 • 50 грама тврдо сирење;
 • 4 лажици маслиново масло;
 • 150 грама домашна мајонеза или природен јогурт без арома;
 • 20 грама каперси;
 • 20 грама синап;
 • 60 грама сардица;
 • 20 грама маслинки.

Да се ​​подготви ролни, првото нешто да направите е да се вари или пече на пилешко на скара, а потоа се излади, се сече на мали парчиња. За да направите ролни според класичниот рецепт за салата од Цезар со ракчиња, можете да направите уште полесно - само да ги варите и да ги пржете. После тоа ќе биде неопходно да се сечат парчиња домати, решетки од 30 грама сирење и откине мали парчиња листови од зелена салата. Во следниот чекор, сите останати компоненти се собираат во сад за мешалка и се допираат до хомогена.

Како заклучок, останува само да се постават подготвените состојки во лебот од пита, претходно подмачкани со половина од добиениот сос. Истите компоненти се поставени со pyatisantimetrovym заминување од Lavash рабови во оваа цел - зелена салата, домати, рендано сирење и врвот пилешко месо, ракчиња, или било која друга голема компонента. Потоа сите состојки поставени подмачкани со останатите сос и завиткани ролна, која се наоѓа во проѕирна фолија и го испрати во фрижидер за неколку часа. Во финалето, ролната се пресекува во мали ролни, и тие веќе може да се служат на маса или да се земат со нив за да работат или да учат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт за салата "Цезар" класичен со пилешко - вкусен и едноставенРецепт за салата "Цезар" класичен со пилешко - вкусен и едноставен
Рецепт за ролери на "Цезар": како правилно да се готви?Рецепт за ролери на "Цезар": како правилно да се готви?
Цезар салата со ракчиња: префинет и нежен рецептЦезар салата со ракчиња: префинет и нежен рецепт
Како да се подготви Цезар салата дома: два едноставни рецептиКако да се подготви Цезар салата дома: два едноставни рецепти
Ние подготвуваме салата "Цезар" со ракчињаНие подготвуваме салата "Цезар" со ракчиња
Цезар салата со пилешко и пекиншко зелка: готвење рецепт и историјаЦезар салата со пилешко и пекиншко зелка: готвење рецепт и историја
Цезар со лососЦезар со лосос
Како да готвиме соса од Цезар со пилешко?Како да готвиме соса од Цезар со пилешко?
Готвење, како во ресторан: класичен рецепт за сос "Цезар"Готвење, како во ресторан: класичен рецепт за сос "Цезар"
Познати `Цезар` - салата со пилешкоПознати `Цезар` - салата со пилешко
» » Цезар салата: класичен рецепт, специјални карактеристики и препораки