obrechye.ru

Вкусно и едноставно: пилешко на скара дома

Дури и во древни времиња, луѓето јаделе месо, но во наше време не ја јадеме сурови, сега знаеме многу начини да го обработиме: пржење, готвење и други. Најпопуларниот во овој случај е пилешко на скара. Дома, варен, не се разликува само добри квалитетни вкусови, туку и корисни својства (пилешко е на прво место меѓу сите производи за содржината на корисни материи).

скара купи

Пилешко на скара дома: подготвување јадења

Можете да готвите таква птица во микробранова печка или печка. Во вториот случај, ви е потребен многу полесен. Оние домаќинки кои имаат скара преферираат да готват пилешко на плукање.

Подготовка на производи

Пред сè, треба да ја изберете вистинската птица, со тоа ќе го одредите вкусот на садот. Најдобро е кога пилешкото е домашно, бидејќи неговата исхрана вклучува само природни состојки. Таквото месо е доволно само да го нанесуваат со сол и бибер, а исто така и масло. Многу погоден за печење месо на млади кокошки, тогаш садот ќе биде нежен и вкусен, но старата птица изгледа цврста. Продавница кокошки изберете одмрзнати, така што тие не се цврсти и суви.

Пилешко на скара во домот: ние готваме на плукање

пилешко на скара дома

Ова јадење се готви на отворено на јаглен. Во овој случај, еден килограм птици зема еден килограм јаглен. Состојки: едно пилешко, една чаша мајонеза, една лажица со сол, сол и зачини, лук, еден лимон.

Процес на готвење

Пилешкото се мие и суши. Во меѓувреме, подгответе го сосот. За ова, мајонезот се меша со сенф, додаден е мелен лук. Завршени со мешавина на триење на птицата, исцедено сок од лимон. На пилешко се стави на плукање, нозете и крилјата се врзани со силна нишка. Така, плунката ја заменува скарата. Можете да го купите во речиси секој супермаркет. На плука, тоа е пржено за еден час, постепено се приближува на јаглен. Последниот половина час месото постојано се ротира. Варен на јаглен, пилешко ќе има сочна кора, а нејзиниот вкус ќе биде извонреден.

Пилешко на скара во домот: готваме во рерната

едноставни салати рецепти со слика

Состојки: едно пилешко, неколку чешниња лук, две супени лажици сенф, мешавина од Провансални билки, сол, три лажици кисела павлака, ловоров лист и слатка пиперка.

Процес на готвење

Пилешко нанесуваат со лук, обложен со сенф и посеан со мешавина на зачини. Во тегла со тесно грло истурете две третини од водата, ставете миризлив бибер и ловоров лист. По некое време, кога птицата е маринирана, таа се става во рерната, ставајќи ја на врвот на теглата. Така, пилешкото за време на процесот на печење ќе се внесе со аромите на лаврот и пиперката. Десет минути пред оброкот да се размачка со кисела павлака.

Што пие пилешко со јадења?

Готови оброци може да се сервира со едноставни салати од зеленчук (рецепти со фотографии може да се најдат на кулинарски сајтови). Како гарнир, користете ориз, тестенини или компири. Сос изберете кисело-слатко или лук, според етикета тие ја водат птицата пред да ја сечат. Но, ако кокошката веќе е исечена, тогаш јадете ја со рацете, натопувајќи ги парчињата во сосот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Месо во рерната - храна за мажиМесо во рерната - храна за мажи
Како вкусно да се пече компирот во рерна со пилешкоКако вкусно да се пече компирот во рерна со пилешко
Вкусно и сочно пилешко во микробранова печка: рецептВкусно и сочно пилешко во микробранова печка: рецепт
Маринада за готвење за пилешко за шашлив шампакМаринада за готвење за пилешко за шашлив шампак
Како да се готви пилешко на скара во рерната (на плукање)Како да се готви пилешко на скара во рерната (на плукање)
Оригинални рецепти: маринада за пилешко на скараОригинални рецепти: маринада за пилешко на скара
Пилешко со јаболка во рерната. Тоа е вкусно, лесно е да се готвиПилешко со јаболка во рерната. Тоа е вкусно, лесно е да се готви
Што да се готви во мултикик на пилешко брзо и вкусно?Што да се готви во мултикик на пилешко брзо и вкусно?
Готвење. Идеално зачинување за пилешкоГотвење. Идеално зачинување за пилешко
Готвење пилешко во рернаГотвење пилешко во рерна
» » Вкусно и едноставно: пилешко на скара дома