obrechye.ru

Учење да се подготви компот од замрзнати бобинки - вкус подобро отколку во лето!

Многу луѓе погрешно веруваат дека компот од замрзнати плодови вкус многу инфериорен во однос на вообичаените (лето), а со тоа и не сакаат да се готви. Меѓутоа, ако го направите правилно, следење на сите рецепт на предмети, може да се добие изненадувачки вкусен пијалок кој може да биде дури и повеќе зачинета и интересни од традиционалните. Како да се подготви компот од замрзнати бобинки?

компот од замрзнати бобинки

Што ви е потребно?

Количината на секоја состојка е опишана во однос на 5 литри вода. Во принцип, можете да готвите повеќе или помалку компот, но тогаш ќе биде важно да ги задржите сите пропорции.

  • Бобинки (600-700 g). Може да биде ограничено на еден вид, но во овој случај тоа не е препорачливо да се кисело овошје (црвена рибизла, цреша, и така натаму. Н.). Или можете да купите (или да направите) Бери послужавник. На пример, тоа може да биде мешавина од јагоди (100g), цреши (200 g), црвени и црни рибизли (150 g).
  • Шеќер (тоа ќе биде доволно 400-500 g, но треба да се фокусира само на нивните вкус параметри).

Како да се готви?

1. Наполнете ја водата во тенџере и почекајте кога ќе зоврие.

2. Следниот чекор е да го наполните шеќерот со врела вода. Промешајте вода и почекајте 1-2 минути додека шеќерот конечно не се раствори.

3. Бобинки (претходно тие мора да се одмрзнуваат) додадете откако шеќерот се распушти. Ние го донесуваме идната компота од замрзнатите бобинки до вриење и продолжуваме да готвиме 2-3 минути на слаба топлина.

4. После тоа можете да дегустација. Ако ви се чини дека би било убаво да додадете малку киселост, можете да го истурите сокот од лимон. Или ситно исецкајте го лимонот заедно со лушпата и исто така додајте го во компот.

5. Извадете од топлина и почекајте додека пијалокот не се излади. Готово!

џем од замрзнати бобинки

Рецепт без готвење

Покрај тоа, компот од замрзнати бобинки и овошје може да се подготви без прибегнување кон постапката за готвење. Како да го направите ова?

1. Прво подготвуваме сируп за компот. Да го направите ова, потребно е да го распушти 0.75 чаша шеќер во 2 чаши вода и се вари (0,5 килограми замрзнато овошје и бобинки).

2. За да направите компота поинтересна, можете да додадете малку вино, коњак или алкохол во сирупот. Се разбира, ако правиш компот за деца, оваа ставка треба да се прескокне.

3. Овошјето и бобинки се одмрзнуваат и измијат малку топла вода. Потоа ги организираме на очила, очила, итн.

4. Последната фаза - истурете го овошјето и бобинки со топол сируп и оставете да стојат 5-10 минути.

5. Овој компот може да се сервира во ладна форма, чекајќи целосно ладење и фрлање неколку коцки за мраз.

мраз на бобинкиКако може замрзнување бобинки себе?

Замрзнати плодови на секој вид имаат свои специфични карактеристики. Сепак, лесно можете да го направите тоа дома. Како по правило, се што ви треба е да се ослободите од исечоци и коцки и да ги организирате бобинките на специјален сад. Можете да ги попрскате со шеќер за да го зачувате вкусот. Потоа го испраќаме фиоката во замрзнувачот. По еден ден можете да ги пренесете бобинки во тегли. Исто така, тие треба да се чуваат во замрзнувачот. Овошјето и бобинкито замрзнати на овој начин може да бидат корисни не само за производство на компоти - на пример, џем од замрзнати бобинки се смета за многу вкусен. Но, ова е сосема друга приказна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецептот за компир од цреша е парче од лето во чашатаРецептот за компир од цреша е парче од лето во чашата
Вкусни празни места за зима: компот на цариградско гроздеВкусни празни места за зима: компот на цариградско грозде
Како да се готви сирупКако да се готви сируп
И од брусница компот е подобро!И од брусница компот е подобро!
Компот на јаболка. Идеален пијалок за целото семејствоКомпот на јаболка. Идеален пијалок за целото семејство
Компотирај од трн: различни начини за готвењеКомпотирај од трн: различни начини за готвење
Како да се подготви компот од јаболка и цреши?Како да се подготви компот од јаболка и цреши?
Вкусен компот на слива и тиквички со вкус на ананасВкусен компот на слива и тиквички со вкус на ананас
Kissel од замрзнати плодовиKissel од замрзнати плодови
Вкусен компот од црна рибизла: рецепт за готвење за зиматаВкусен компот од црна рибизла: рецепт за готвење за зимата
» » Учење да се подготви компот од замрзнати бобинки - вкус подобро отколку во лето!