obrechye.ru

Како да се јаде папаја? Егзотика на нашата маса

Папаја стана чест гостин на нашите маси. И покрај фактот дека оваа слатка и сочно овошје не е премногу изразен вкус, успешно се користи во готвењето. Папаја е големо овошје издолжена форма е обично жолто-зелена боја. Пулпата на зрели плодови има боја од портокалова до црвена, во зависност од сортата. Се користат зелени овошја Тајландски кујна. Како да се јаде папаја и каде се одгледува?

Овошје од папаја

Од античките времиња, ова овошје се одгледувало во Јужна Америка. Потоа се прошири низ тропскиот појас. Сега постојат многу видови на папаја, но најголема популарност стекна темно зелена издолжена овошје со црвена каша и жолта круг овошје со светло портокалова месо.

Некои земји се занимаваат со одгледување плантажи каде папаја расте и извезува во други држави.

Ова овошје расте на палма која нема гранки. Висината на ова дрво достигнува 10 метри. На врвот на тоа е чадор направен од лисја со долги коски. Листовите достигнуваат 70 сантиметри во дијаметар. Во нивната база се развиваат цвеќиња кои се претвораат во големи плодови (долги 20-40 сантиметри и до 30 сантиметри во дијаметар). Овошјето може да се разликува по големина и боја.

Како да се јаде папаја

Треба да знаете како да јадете папаја, но подеднакво е важно правилно да го изберете овој плод. На допир, таа мора да биде цврста. Кората на зрелата папаја е зеленикаво-портокалова боја. Тоа е мазна и малку мека. Избор на овошје, можете да јадете неговата слатка и сочна пулпа.

Ако плодот на папаја не е зрел, тогаш треба да го ставите во темно и суво доволно место каде што ќе созреат. Зрели плодови се чуваат во фрижидер, но не повеќе од една недела.

Како да се јаде папаја? Прво, кора, потоа пресечете го плодот заедно на две половини. После тоа, отстранувајте ги семињата кои се во големи количини внатре. Сега папаја е подготвена за употреба.

И покрај нејзиниот сладок вкус, тоа е нискокалоричен производ. Во 100 грама пулпа содржи само 39 калории.

Зошто е корисна папаја?

Не многу луѓе знаат колку е корисна папаја и ја јадат само поради одличниот вкус. Сепак, ова овошје содржи многу витамини и хранливи материи. Тоа вклучува јаглени хидрати, влакна, витамини, протеини, фосфор, калиум, железо, натриум и калциум.

Папаја може да се припише на алкални плодови. Затоа, неговата употреба има корисен ефект врз гастроинтестиналниот тракт. Може да ја неутрализира зголемената киселост и да ги ублажи металоиди.

Овие плодови се користат како помош во третманот на гастритис. Тие исто така го тон на нервниот систем и ја обновуваат силата по болеста.

Но, ова овошје е од особена вредност поради папаин ензимот содржан во него. Тоа е во овошје и во лисја. Од природата на нејзиното дејство, таа личи гастричен сок. Еднаш во телото, папаин раскинува протеини и масти, го подобрува варењето на храната, елиминира запек, го спречува и ублажува болката надуеност за гастритис и чир.

Листовите и плодовите на папаја се користат за маринирање на месото. Дури и најтешките и најстарите месо ќе станат меки и нежни.

Сега знаете како да јадете папаја, и какви корисни својства ги има. Со помош на ова овошје не само што може да се задоволите, туку и да го направите вашето тело да биде поздраво.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Мангостан е овошје што дава здравје и долговечностМангостан е овошје што дава здравје и долговечност
Егзотични плодови: имиња, фотографии и описЕгзотични плодови: имиња, фотографии и опис
Гуава - овошје е егзотично и многу корисноГуава - овошје е егзотично и многу корисно
Егзотични и здрави плодови на feijoaЕгзотични и здрави плодови на feijoa
Змејови овошје - PitayaЗмејови овошје - Pitaya
Гванабана, или плод на чакал - што е тоа?Гванабана, или плод на чакал - што е тоа?
Плодови од Виетнам. Кои плодови растат во ВиетнамПлодови од Виетнам. Кои плодови растат во Виетнам
Кои се варијантите на persimmonКои се варијантите на persimmon
Јаболкото дрво Mantet е опис на сортатаЈаболкото дрво Mantet е опис на сортата
Егзотични овошја: како да се избере авокадоЕгзотични овошја: како да се избере авокадо
» » Како да се јаде папаја? Егзотика на нашата маса