obrechye.ru

Откако ги научив сите корисни својства на серумот, невозможно е да не го сакам

Млеко, урда, ферментирано млеко и други млечни производи секогаш се сметаа за многу корисни за здравјето и убавината. Заедно со зеленчук и овошје, тие се основа на исхраната за оние кои ја следат нивната фигура и водат активен животен стил. Дури и кај бремени и доилки, млечните производи не се препорачуваат, туку се од витално значење за раѓање и за негување на здраво бебе. Сепак, во оваа статија ние нема да зборуваме за сите сакани млеко или урда, но ние ќе учат корисни својства серум - незаслужено заборавено "губење на производството".

корисни својства на сурутка

Серум - што е тоа?

Серумот е нус-производ кој се добива кога млекото се загрева и се зацврстува. Во текот на овој процес, се прави сирење или сирење, драго сакано во нашата земја (а не само). Сепак, како резултат на тоа, се формира нешто друго - млечно жолтеникава течност, која е серум. Најчесто тоа едноставно се истури како непотребно. Но, дали е толку бескорисно? Воопшто не. Нејзиниот вкус е навистина незабележлив, затоа е малку веројатно дека ќе биде сакан за тоа. Иако некои го сакаат тоа. Тогаш, кои се корисни својства на серумот може да се извлече за нашето здравје? Но, тука можете да зборувате многу долго.

Богата композиција на ефтин пијалок

Состав сурутка многу интересно. Најголем дел (до 94%) е вода. Останатите 6% се само складиште на витамини и елементи во трагови. Овој производ содржи многу витамини, како А, Ц, Е и Група Б, вклучувајќи и доста ретки Б4 и Б7. Во серумот има околу 200 биолошки активни супстанции. Лактозата содржана во него лесно се вари и не оди во масти. Вредни амино киселини учествуваат во протеинскиот метаболизам. Количината на течност со течност ќе обезбеди до 40% дневен калиум и 100% од дневниот внес на калциум за возрасен. Исто така е богата со минерални соли на магнезиум и фосфор.

производи од млеко

За какви промени во телото се заблагодаруваат на серумот?

Како корисното својство на серумот влијае врз функционирањето на нашето тело? Прво, позитивно влијае на здравјето на гастроинтестиналниот тракт. Серумот ги отстранува токсините, шлемови и го чисти дигестивниот систем поради пробиотичните бактерии содржани во него. Корисно е за црниот дроб, бубрезите и за нормалното функционирање на цревата.

Изненадувачки, овој млечен производ е во состојба да влијае на нервниот систем, намалување на количината на стрес и промовирање на релаксација. Акцијата на серумот на надбубрежните жлезди го подобрува нивното функционирање, што доведува до намалување на производството на стрес хормони. Улогата на серумот е одлична за здравјето на циркулаторниот систем, особено во присуство на срцеви заболувања, хипертензија. Покрај тоа, неговата употреба е одлична превенција на атеросклероза.

Губењето на тежината е посветено

Незаменлив корисни својства на млечни производи серум и за слабеење, бидејќи помага во диета и контрола на делови. Серумот го намалува апетитот, па ограничувањата во исхраната со него лесно се пренесуваат. Самата содржи минимално количество маснотии (3 пати помалку од млекото) и јаглени хидрати.

корисни својства на сурутка

Проверете го сопственото искуство

Корисни својства на серумот не завршуваат таму. Долгорочната употреба на неа ќе открие други позитивни промени во телото. Меѓу нив е и козметичката компонента. Овој производ има корисен ефект врз кожата (ја чисти и навлажнува) и косата (спречува нивна загуба). За почеток, обидете се да направите два или три дена од еден месец за овошје и сурутка. Оваа практика ќе помогне да се ослободиме од непотребни токсини и малку ќе го подобриме телото. И дали почесто да го вклучите во исхраната, зависи од вашата желба, и нешто сугерира дека тоа несомнено ќе се појави.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на урда домаПодготовка на урда дома
Подготовка на сирење дома.Подготовка на сирење дома.
Палачинки и палачинки на серумот. РецептПалачинки и палачинки на серумот. Рецепт
Производот за секого е сирење. Корисни својстваПроизводот за секого е сирење. Корисни својства
Како да се направи сирењеКако да се направи сирење
Палачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецептиПалачинки на серумот се тенки, пити, палачинки: корисни и едноставни рецепти
Враќањето е млечен продукт во исхраната. Рецепт за готвење домашно сирење од обезмастено млекоВраќањето е млечен продукт во исхраната. Рецепт за готвење домашно сирење од обезмастено млеко
Од што да се готви урда? Научете како да готвите урда од јогурт, кефир или кисела павлакаОд што да се готви урда? Научете како да готвите урда од јогурт, кефир или кисела павлака
Како да направите урда од млеко?Како да направите урда од млеко?
Како да се готви калцинирано урда дома?Како да се готви калцинирано урда дома?
» » Откако ги научив сите корисни својства на серумот, невозможно е да не го сакам