obrechye.ru

Што да се готви на пикник во природа: рецепти со слики

Пролет е време да поминете пикник во природа. Оние што ќе се одморат, главното прашање е што да се готви со цел да ги негуваат сите, а да не трошат многу време. Пожелно е садовите да се носат со нив. Рецептите што ќе ги најдете во оваа статија ќе ви помогнат успешно да се справите со оваа задача.

Лаваш ролна

Лаваш ролна

За пикник во природата, таков сад како лаваш ролна е совршен. Можете да готвите за само неколку минути. Во природата, можете брзо да јадете без да станете валкани и да не се плашите да изгубите половина од состојките на патот. Несомнено, предноста на ова јадење е голем број на различни пломби. Можете да готвите такви ролни со живина, месо, риби или да ги направите вегетаријански. Значи, откако ги совладавте основните принципи на нивната подготовка, секогаш можете да ги изненадите луѓето со свежи нијанси на вкусови.

Главната работа е дека комбинацијата на состојки е успешна и вкусна. На пример, можете да направите оригинален ролна со лосос. Ова ќе бара:

 • лаваш;
 • 200 грама крем сирење;
 • 200 грама малку солени лосос;
 • 1 лажица сок од лимон;
 • 1 куп копра;
 • 1 куп зелен кромид.

Да се ​​подготви ролни, треба да се исецка на копар и chives, а потоа се меша зеленчук со крем сирење, нежно стискаш на сок од лимон. Добиените креми се применуваат униформа слој лаваш. Исечете го лососот во тенки ленти, поставете ја рибата на врвот од кремастата маса. Завртете го лаваш во ролна, исечете ги на парчиња околу три сантиметри дебели.

Како дополнителни состојки во оваа рулона, можете да го користите бугарскиот пипер, тогаш полнењето ќе изгледа не само апетитот, туку и шареното. Ако сакате, можете да земате пиперки од неколку различни бои.

Чаши од тиквички

Можеби, нема слика на пикник во природата не може да направи без убави и вкусни закуски. Многумина преферираат cupcakes, кои се подготвени од многу невообичаена состојка - тиквички. Ова е неверојатна закуска, која може да стане круна на било кој пролетен пикник. Вреди да се спомене дека класичниот рецепт може да се менува со различни состојки, на пример, зеленчук, билки, шунка и сирење.

Ова е одлично јадење за пикник во природата, погоден дури и за префинети деца, кои не се лесно да се хранат. Овие апетитни кекси ќе исчезнат од импровизираната маса во природата речиси веднаш. За готвење ќе ви требаат:

 • 2 средни тиквички, кои можат да ги заменат тиквините;
 • 2/3 чаши брашно;
 • 2 пилешки јајца;
 • 1 лажичка прашок за печење за тесто;
 • 1 нотка на сол;
 • 1 лажичка шеќер.

За готвење ова јадење за пикник во природата, треба да ја загреете рерната на максимална температура. Сквош решетки на голем ренде, без лупење. Сол и се меша темелно целата смеса. Оставете го во сад за да се подготви за неколку минути, се додека сите вишок течност не се дели. Откако мора нужно да се спои.

Во тиквички додаваме брашно, прашок за пециво, јајца. Уште еднаш, се мешаме сето целосно. Откако тестото се шири во калапи за колачи и мафини печени во рерна околу една четвртина час. Ова е универзален рецепт за пикник во природата. Фотографии на оваа закуска, која, најверојатно, место по пикник во еден од најпопуларните сајтови за социјално вмрежување за да го привлече вниманието и интересот на домаќинките, кои се уште не знаат како да се готви. Така рецептот ќе треба да се сподели.

Пешачење виршла

Домашно вино

Еден од најдобрите јадења за пикник во природата е топло куче. Многумина сметаат дека е штетна за брза храна, но во еден дом верзија - тоа е многу корисно и хранлива ужина. Ако ги направите сите состојки, тогаш ќе бидете апсолутно сигурни дека таквото жешко куче нема да му наштети. Типично за ваквите закуски користат различни колбаси и топли кучиња, но ако не се плашат од кулинарски експерименти, можете да се обидете да додадете која било друга месо, како што се пилешко или рак. Сега ќе знаете што да готви од закуска за пикник во природата.

За две порции од класичниот виршла ќе ви требаат:

 • 2 пунџа специјално за ова јадење;
 • 2 колбаси;
 • 1 голем компир;
 • 1 кромид;
 • 1 кисела краставица;
 • растително масло, кое ќе биде потребно за печење.

Одделно, подготви домашен сос од сенф од такви компоненти:

 • 2 супени лажици сенф;
 • 2 лажички природен јогурт;
 • лажичка мед;
 • чешне лук;
 • зачини - по вкус.

Секоја пунџа за топло куче се сече на половина, внатре ја ставаме пржената колбас. Ова може да се направи на скара, скара или конвенционален тава. Додај пржени компири, како и кромид и краставици, се сече на парчиња.

Одделно, ајде да започнеме сос. Во домат паста, здроби лукот. Потоа се меша темелно и победи со вилушка. Ние го истураме сос од виршла и ги третираме учесниците на пикник во природа. Сликата на среќни роднини и пријатели потоа може да се подигнат во социјалните мрежи заедно со овие вкусни hot dogs.

Патем, ако сакате, можете да додадете повеќе кечап или сенф.

Грчка салата

Грчка салата

Оваа салата е вкусно и лесно подготвено јадење што секој го сака. Во оваа статија има неговиот рецепт со слика. На пикник на природата, лесно е да се земе една таква салата, можеш да ги третираш сите со разновиден калеидоскоп со вкусови на ова јадење. Состојките од кои е направен не се корисни и вкусни, туку и надворешно привлечни, така што салатата нема да остави никого рамнодушен. Покрај тоа, тоа може да се направи за само неколку минути, а потоа да го направите на Крстоносните, внимателно спакувани во контејнери или ручек кутии.

За грчка салата ни треба:

 • голем домат;
 • 2 свежи средни краставици;
 • Бугарска црвена пиперка;
 • црвена сијалица;
 • лажичка маслиново масло;
 • 40 грама маслинки или маслинки;
 • 100 грама фета сирење.

Оваа закуска за пикник во природата, рецепти и фотографии се дадени во овој напис, дури и неискусната љубовница може да готви. Домати и краставици се сечат на големи коцки. Бибер кора од семето, се дели на неколку големи парчиња, а потоа се сече на тенки ленти.

Црвениот кромид се додава во салата во форма на семиринг, и ако сијалицата е голема, можете да ја пресечете во четвртини. Рецептот користи маслинки во салата, но можете да додадете маслинки, кои ќе изгледаат уште поимпресивни.

Сирење се сече на коцки, посипете мешавина од зеленчук со нотка на зачини, на пример, босилек и оригано. Посипете со маслиново масло и пакувајте за да ги дистрибуирате до сите дојденци на пикник.

Закуски со паштета

Закуски со паштета

Во менито за пикник во природата, традиционално се вклучени различни закуски. Повеќе детали за рецептот за правење оригинални сендвичи со пилешка паштета. Значи, веднаш го решаваш проблемот, што да се готви на пикник во природа. И можете да направите не обични сендвичи, туку брусети, кои ќе изгледаат уште поспектакуларни. Паштета од пилешко месо може да се подготви однапред и да се земе со нив да се одморат во свеж воздух. Ова е одлична закуска за зимски пикник во природа.

За овој рецепт, треба да ги земете следниве состојки:

 • 300 грама мисирки или пилешко месо (може да биде во било која форма - варена, скара или пржена);
 • 125 грама маскарпонено сирење (или било кое друго кремско сирење);
 • чешне лук;
 • половина лимон;
 • неколку ореви;
 • неколку гранчиња од магдонос или тарагон;
 • зачини - по вкус.

Сите состојки, освен ореви, се поставени во блендер и ситно сецкани. Потоа додадете ги навртките и повторно мелете го во блендерот, така што оревите се претвораат во мали парчиња, но не заглавуваат во правот.

Тоа е целиот рецепт за паштета, кој може да се нанесува на леб, брусети, тостери или лаваш. Патем, ако самата паштета е премногу дебела, тогаш има малку трик што ќе помогне да се поправи оваа неволја. Ако сакате, ставете неколку лажички природен јогурт во неа. Тоа ќе биде особено вкусно ако прво ја изложите авокадо пулпата заедно со сок и сок од лимон, а потоа паштети.

Растителни тартути

Растителни тартути

Паметни растителни тартути се подготвени да се претворат во вистински празник секој пикник во природата. Рецептот за нивна подготовка е како што следува. Земете:

 • пакување на лиснато тесто;
 • 4 супени лажици сос од домати или сос од песто;
 • 8 цреша домати;
 • 7 шампињони;
 • мал сквош;
 • Бугарска пиперка;
 • 2 лажици маслиново масло;
 • 70 грама сирење;
 • сол и билки - по вкус;
 • Василиј и зеленчук - за декорација.

За почеток, треба да се одмрзне лиснато печиво. Ова можете да го направите на собна температура, ако имате доволно време или во микробранова печка. Потоа, на масата, попрскана со брашно, исечете го тестото на квадрати со големина од 10 до 10 сантиметри.

Рерната се загрева до максимална можна температура. Измијте го зеленчукот темелно. Ние сечеме на тенки парчиња бибер, тиквички и печурки, и намалување на доматите во четвртини или половини. Го ставаме зеленчукот во чаша, истурете маслиново масло, додајте сол и сушени билки. Ние се меша основата за нашите tartlets.

Плочите на тестото треба да се намачкаат во центарот со сос, обидувајќи се да не ги допираат рабовите. Во центарот ја изложуваме растителната смеса, а на врвот рендано сирење. Tartlets се готват во рерната на температура од 180 степени, тоа трае околу 15 минути. На масата им служиме, украсувајќи босилок и гранчиња од свежи зелена боја.

Модар патлиџан со месо

Модар патлиџан со месо

Во главно јадење, која може да се молам на гости на пикник може да стане модар патлиџан со месо. Не е само вкусна, туку убава и празнична, па затоа е во ред ако одлучите да прославите прослава на свеж воздух.

За нивна подготовка ќе бидат потребни следните компоненти:

 • 3 модри патлиџани;
 • половина килограм мелено месо;
 • сијалица;
 • 2 средни домати;
 • чаша сок од домати;
 • црвена пиперка;
 • 3 чешниња лук;
 • нотка на исушен оригано;
 • нотка на исушената нане;
 • 50 мл растително масло;
 • неколку гранчиња од магдонос;
 • зачини - по вкус.

Процес на готвење

Значи, модри патлиџаните се сечат на парчиња околу еден сантиметар дебел. Почекајте ги и оставете 20 минути да инсистираат дека сокот е извлечен од нив, и сите непријатни огорченост ја напуштиле. После тоа, тие мора да се мијат и сушат со хартиени крпи.

Кромид се сече на мали коцки, половина се става настрана додека настрана, а останатите што ги додаваме во кутијата. Солим, бибер и се меша. Одделно, подгответе го сосот. За да го направите ова, кромидот што го оставивме, неопходно е да изгадите неколку минути во растително масло. Зеленчук се сече на коцки, додадете бибер, домати и лук, претходно помина низ печатот. Запејте уште пет минути и по истурање на потребното количество сок од домати. Доведете се до вриење и исклучете го огнот. Не заборавајте за оригано и нане за вкус, а исто така внимателно се меша основата за сос.

За печење, го собираме садот. За секоја парче бампласт лежеше малку мелено месо и го стави на плехот за печење. Пополнете го сосот и печете околу 45 минути. Температурата треба да биде 180 степени.

Пред да им служиме на учесниците на пикник, ја украсуваме патлиџаната со магдонос.

Црниот дроб со јаболка

Ова е оригинален рецепт, кој може да стане или оригинално јадење или додаток на гарнир на ориз или компир. За готвење потребно е да се има:

 • 500 грама пилешки црн дроб;
 • 4 зелени јаболка со средна големина;
 • 50 мл растително масло;
 • зачини - по вкус.

Црниот дроб мора прво да се исчисти од филмови, добро измиен и сушен со хартиени крпи. Од јаболка ги отстрануваме јадрата и се сечеме на парчиња, а не пилинг.

Ставете ги на тава, додадете малку вода и пржете врз средна топлина. Кога плодот почнува да се распаѓа, можете да додадете пилешки црн дроб. Сега испржете ги сите заедно, додавајќи растително масло во доволни количини. Ние пиперка и сол додека не сме подготвени.

Така подготвени на црниот дроб може да се пакуваат во контејнери кои се задржи топлината, и им служи на гостите на пикник на отворено гала вечера.

Пијалаци

Домашна лимонада

Што пикник ќе направи без лимонада! Особено станува релевантно кога на отворено е топло, и наместо топол чај или изгореници кафе сакате да пиете нешто кул и освежувачки. Затоа, мора да земете со себе во пикникската домашна лимонада.

Правењето на овој безалкохолен пијалок е многу едноставно, има вкус многу подобро од сода од продавницата и е многу покорисен. Покрај тоа, билки и овошје за лимонада може да се изберат независно, секој пат кога се создаваат нови комбинации на вкус.

За класична лимонада ќе ни требаат:

 • 5 лимони;
 • литар вода;
 • 250 грама шеќер;
 • свежа нане.

Лимон кора со излупени зеленчук и сече големи. Пополнете ја потребната количина шеќер, измешајте темелно и нека се пие 45 минути.

Во ова време, се вари водата и истурете ја шеќерот со шеќер со врела вода. Почекајте водата целосно да се олади, а потоа отстранете ги сите кора. Од лимон треба да го притиснете сокот, а потоа да го затегнете пијалокот. Конечно, додаваме шеќерен сируп, го фрламе во шишиња. Пред-лимонадата треба да се олади неколку часа во фрижидер.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни лавашки рецепти со полнењеВкусни лавашки рецепти со полнење
Пита леб: два различни и необични рецептиПита леб: два различни и необични рецепти
Садови за пикник во природа: совети и рецептиСадови за пикник во природа: совети и рецепти
Вкусни идеи: пикник сендвичиВкусни идеи: пикник сендвичи
Мени за пикник во природа за возрасни и децаМени за пикник во природа за возрасни и деца
Што да се готви на пикник: едноставни рецептиШто да се готви на пикник: едноставни рецепти
Вкусни и разновидни додатоци за лаваш ролни: опции за готвењеВкусни и разновидни додатоци за лаваш ролни: опции за готвење
Лаваш се тркалаат со шункаЛаваш се тркалаат со шунка
Лаваш се тркалаат со раковиЛаваш се тркалаат со ракови
Лаваш се тркалаат со лососЛаваш се тркалаат со лосос
» » Што да се готви на пикник во природа: рецепти со слики