obrechye.ru

Што е меласа и како се користи за готвење

Сигурно, секоја љубовница во нејзиниот живот барем еднаш се соочи со таков збор како "пакост". Но, не сите знаат како изгледа овој чуден производ. На крајот на краиштата, ние не го јадеме во чиста форма, ниту едвај го забележуваме Што е меласапродавница полици. Значи што е меласа всушност, и каде се користи?

Оваа супстанција се добива како резултат на парцијална киселина или ензимска киселина хидролиза на скроб во комбинација со шеќер. Типично, за производство на меласа, компири или пченка се користат. Од овие зеленчук тие добиваат главна состојка - скроб. Вкусот на пакувањата е многу посладок од шеќерот. И калоричната содржина на овој производ е многу импресивна - во 100 грама колку што е 316 kcal. Купи пакувања не е толку лесно. Обично не се продава во стандардни супермаркети за намирници. Сепак, меласата често се продаваат од компании кои се вклучени во производството на пекарски производи.

Што е меласа во реалноста? Надворешно изгледа како дебел и дебел сируп од темна боја, иако сенката може да биде различна. Сето тоа зависи од она што состојките се користеле за да се направи ваква меласа. Купи мекоГлавната предност на овој производ е економијата. Наместо килограм шеќер, ќе ви требаат само 750 гр меласа. Изгледа како млад мед во конзистентност.

Ако сте заинтересирани за прашањето што е меласа, тогаш сигурно е неопходно да се споменат областите во кои се применува. На пример, овој производ е многу користен за правење пиво. И покрај сета сладост на меласата, таа активно го промовира процесот на ферментација. При готвење, станува збор за готвење джинджифилово, сладолед, разни десерти, како и добрите. Тортата може значително да ја намали точката на смрзнување на производот. Затоа, замрзнати десерти се подготвуваат и со незначително дополнување.

Како да ја замените меласата, ако сè уште не можеше да ја добие? Тука е доста корисен обичен мед. Покрај тоа, можете да користите шеќер или карамелен сируп. Според нивните особини, тие, се разбира, се донекаде инфериорни во однос на пасиштата. Сепак, основните функции се сосема способни за замена.

Како да ја замените меласатаШто е меласа во однос на придобивките за телото? Тоа е вистинско складиште на некои елементи во трагови. Таа содржи фосфор, магнезиум, натриум, железо, калциум и калиум. За да се осигури дека енергетските резерви на човечкото тело не се исцрпени, редовната потрошувачка на меласа е неопходна во најмалку мали количини. Сепак, ние веќе го правиме тоа, користејќи разни купени слатки. На нивните етикети, оваа состојка сигурно ќе биде индицирана.

Што се однесува до штетата на меласата, науката не може да води конкретни примери. Сепак, секогаш постои ризик од доживување индивидуална нетолеранција кон производот од страна на телото. Едноставно кажано, може да почувствувате тешка алергиска реакција. Затоа, ако страдате слично на мед или шеќерни сирупи, тогаш јасно е дека не вреди да се ризикува и да се јаде меласа. Покрај тоа, неопходно е да се одбие од тоа на луѓето кои страдаат од дијабетес. Зголемениот шеќер во крвта е главната контраиндикација за употребата на меласа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку калории во баксел. Млеко или Бери желеКолку калории во баксел. Млеко или Бери желе
Која е разликата помеѓу рафиниран шеќер и нерафиниран шеќер?Која е разликата помеѓу рафиниран шеќер и нерафиниран шеќер?
`Уставот на фронтот`:` Халва во чоколада`. Состав, калорична…`Уставот на фронтот`:` Халва во чоколада`. Состав, калорична…
Цвет направен од карамела - вкусна декорација од сопствени рацеЦвет направен од карамела - вкусна декорација од сопствени раце
Колку калории се во лебот?Колку калории се во лебот?
Ананас стожерот - торта со одличен вкусАнанас стожерот - торта со одличен вкус
Патока - што е овој производ?Патока - што е овој производ?
Малтодекстрин: што е тоа и зошто се користиМалтодекстрин: што е тоа и зошто се користи
Пекарски производи: асортиман. Асортиман на леб и пекарски производиПекарски производи: асортиман. Асортиман на леб и пекарски производи
Што е инвертен сируп?Што е инвертен сируп?
» » Што е меласа и како се користи за готвење