obrechye.ru

Печурка салата: опции и методи на подготовка

Печурки, варени на разни начини, се една од најпопуларните јадења. Познато е дека тие можат да се користат како дел од салатите. Комбинацијата на таква компонента со пилешко, колбаси, поморските деликатеси, месо, зеленчук, па дури и овошје е одлична како лек за секоја прослава.

Постојат готвачи кои користат многу интересни и неочекувани комбинации. На пример, печурки заедно со сливи, ананаси. Сепак, и покрај нивната оригиналност, овие закуски се во голема побарувачка. Неколку рецепти се детално опишани во деловите на текстот подолу. Повеќето од нив не бараат многу време и вклучуваат целосно нормални компоненти.

Готвење со стапчиња со ракови

Составот на оваа печурка салата вклучува:

 1. Главата на кромидот.
 2. 200 грама цреша во својата сурова форма.
 3. 3 големи лажички со сос од мајонез.
 4. Мала маса сол, бибер.
 5. 80 грама ракови од раковини.
 6. Парче лук.
 7. 3 големи лажици растително масло.
 8. 2 јајца, тешко варени.

Снек се врши на следниов начин. Печурките од остриги треба да се сечкаат, да се подготват на оган со додавање на растителни масти. Главата на кромидот се чисти и резан. Треба да се стави во тава со печурки и пржени со нив. Посипете сол и малку бибер.

Потоа овие компоненти се ставаат во сад и чекаат да се изладат. Стапчиња со ракчиња се парчиња, а исто така се готват со растително масло. Додај во чинијата со печурки од остриги и кромид. Јајца и парче лук се мелени. Ние мора да ги измешаме со останатите производи.

салата со ракови од ракови

Мајонезата се користи како сос за таква салата од печурки. Ова е едноставно, интересно лекување, чија подготовка не трае долго.

Подготовка на сад со кисела печурка

За слична ужинка, ќе ви требаат следново:

 1. Пакување на печурки.
 2. 400 грама пилешко месо.
 3. 3 јајца, тврдо варени.
 4. Малку сол.
 5. Околу 200 грама сирење.
 6. Истото количество на мајонез.
 7. Зелените.
 8. 300 грама компири.
  зелена салата

Оваа салата се нарекува "Печурка". Подготви го на следниов начин. Шампињони се ставаат во контејнер, подмачкан со растително масло. Капките треба да се наоѓаат подолу. Оваа компонента е покриена со слој на зеленило. Пилешкото треба да се сече на плоштадите. Ставете го како следниот слој. Се препорачува секое ниво на закуски да биде покриено со мајонез. Други слоеви на салата:

 1. Сирење мелење со ренде.
 2. Јајца подготвени на ист начин.
 3. Варени компири, сецкани во форма на коцки.
 4. Зелените.

Печурки салата со рецепт од ваков вид се чува на ладно место 3 часа. Потоа, формата во која се наоѓа е превртена на рамна плоча.

Готвење со пилешко месо

За него се потребни следните производи:

 1. 200 грама сирење солидна.
 2. 2 краставици во кисела форма.
 3. 2 компири.
 4. 3 јајца, тешко варени.
 5. Морков.
 6. 150 грама шампињони.
 7. Сос мајонез.
 8. 250 грама пилешко варен.

Оваа печурка салата е подготвена на следниов начин. Месото и зеленчукот мора да се варат. Се сече на мали парчиња. Истото се прави и со јајца. Сирење на сирење на ренде. Садот е поставен на чинија во слоеви, од кои секоја мора да се полни со сос.

салата со пилешко, шампињони

Редоследот треба да биде како што следува:

 1. Компири.
 2. Пилешко месо.
 3. Јајца и моркови.
 4. Краставици.
 5. Шампињони.
 6. Смачено сирење.

Печурки салата се чисти на ладно место 2-3 часа.

Изработка на закуски со шунка

Составот на ова јадење вклучува:

 1. 300 грама маринирани во маринирана форма.
 2. Зеленило (копра).
 3. 2 чешниња лук.
 4. 200 грама грав конзервирана.
 5. 2 краставици во свежа форма.
 6. Табела сол.
 7. 150 грама сирење солидна.
 8. Соја од мајонез.
 9. 200 грама шунка.
 10. Мали лажички зачини.
 11. Бипер е слатка (2 парчиња).

Постојат многу видови на печурки салати. Слики и рецепти може да се најдат во нашата статија. Таквото јадење е подготвено така. Шунка и краставица исечени парчиња. Мед печурки треба да се сече на парчиња. Сирење сирење и лук на ренде. Од слатка пиперка треба да го отстраните семето. Земете го зеленчукот со слама. Комбинираат сите производи во еден сад, додадете свежи билки, боранија и мајонез. Темелно измешајте ги состојките и ставете ја плочата на ладно место неколку часа. Потоа можете да добиете храна и да служите на масата.

салата со печурки, шунка

Заклучоци

Постојат многу познати опции за подготовка на овие закуски, на пример, салата "Печурка Glade". Рецептите од овој вид вклучуваат дополнителни состојки. Секој кулинарски експерт може да избере за себе начинот кој му се чини најдобро. Таквите јадења даваат многу простор за имагинација. Впрочем, постојат многу видови на габи, како и методи за тоа како да се подготват.

Овој производ може да се маринира. Исто така, се солени, консумирани во пржена форма. Покрај тоа, компонентата е совршено комбинирана со други компоненти на салатата, на пример, со месо (говедско, пилешко филе), компири, моркови. Можете да ги користите за готвење тврдо сирење, зеленчук, колбаси, јајца.

Во секој случај, печурките нема да ја расипат храната. Напротив, таков производ го прави интересно, додава необичен белешки и хранлива вредност. Оваа салата може безбедно да се хранат како ги третира семеен одмор, или пријателски прослава.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Церемонијална и класична салата од раковини: две различни опции за готвењеЦеремонијална и класична салата од раковини: две различни опции за готвење
Како да се готви пилешко во рерна со печурки, а не само.Како да се готви пилешко во рерна со печурки, а не само.
Различни јадења од стапчиња со раковиРазлични јадења од стапчиња со ракови
Салата "Бојарски": готвење рецептиСалата "Бојарски": готвење рецепти
Подготвуваме свечена закуска - салата со пилешко, печурки и сливиПодготвуваме свечена закуска - салата со пилешко, печурки и сливи
Салата "Радост": 4 рецепти за готвење - со пилешко, сливи, печурки и ананасСалата "Радост": 4 рецепти за готвење - со пилешко, сливи, печурки и ананас
Како да се направи салата со кисела печуркаКако да се направи салата со кисела печурка
Постен салата со печурки: брзо, задоволувачко, вкусно!Постен салата со печурки: брзо, задоволувачко, вкусно!
Салата со кисела печурка и пилешко: рецептСалата со кисела печурка и пилешко: рецепт
Највкусна рак салата.Највкусна рак салата.
» » Печурка салата: опции и методи на подготовка