obrechye.ru

Невообичаен оброк, или што да се готви за будење

Од античките времиња дојдоа до нас ритуал што ги правиме во спомен на починатиот: по однос или се одржа погребот буди некој близок, кои се колективно оброк во куќата на покојникот. Но, што да се готви за будење, што садовите се наоѓаат на менито на овој тежок ден? Да се ​​задржиме на ова прашање.

што да се готви за будење

Kolivo или kutya

Можеби ова е првото јадење на спомен-табелата. Тоа е каша од пченица зрна, Јачмен или ориз, кој е исполнет со суво грозје и мед и посветен на погребна служба. Пченката е симбол на Воскресението, а суво грозје и мед значат сладост на блаженството во Царството Небесно. Морам да кажам дека е неопходно да се подготвиме за будење.

Како да се готви kutya

Житото зрно се мие, натопено некое време (може да се пренесе преку ноќ), а потоа се готви додека не се подготви. Потоа се мешаат со афион, мед и суво грозје, претходно измиени, извалкани и сушени. Во овој случај, медот прво се разредува со вода (1: 2). Во овој раствор, и зрната се приготвуваат. Имајте на ум дека е можно да се готви kutya за будење и ориз. Се готви на ист начин како пченица.

Палачинки

Палачинки, исто така, мора да имаат антена на спомен-табелата. Тие се поврзани со почетокот на повторното раѓање, со нов живот. Тие се служат со мед. Интересно е што пред да се подготват палачинки брашно од леќа. Ова им даде пријатен, вкусен вкус, и тие се покажаа како многу повеличествени. Мора да се каже дека готвење палачинки за будење за денес тоа е можно како од леќата, и од пченично брашно, а тоа е можно да се комбинираат. Сè зависи од личните преференции на кулинарното лице.

јадења за будење

Како да се готви палачинки

Состојки: четири чаши брашно, четири и пол чаши млеко, дваесет грама квасец, сол.

Процес на готвење

Половина чаша млеко се истура во садовите, во која се одгледува квасецот. Потоа додадете половина чаша млеко и две чаши брашно. Тестото се меша и се става на топло место, покриено со пешкир. Кога се зголемува волумен три пати, додадете го преостанатото брашно, сол, млеко, повторно ставете го на топло место, добро мешајќи. Кога тестото повторно се појавува, тоа е печен палачинки во растително масло.

Kissel

Kissel се јаде во пресрет (менито мора да вклучува такво јадење) сите гости. На масата служеше слатко овошје или овес, понекогаш со млеко. Тие мора да бидат дебели за да можат да се сечат со нож.

менито се разбуди

Овесна каша овесна каша

Состојки: две чаши брашно од овесна каша, две лажици мед, осум чаши вода, сол.

Процес на готвење

Брашот се истура со топла вода и се меша, потоа се остава осум часа за да се олесни. Потоа се филтрира, се додава сол и мед, се варат се додека не се дебели. Топлото јадење се влива во облици, а по ладењето се сече на делови.

Заклучок

Така, претставивме три главни јадења за будење. Мора да се каже дека составот на погребот главно мени зависи од семејни традиции, од својот приход и број на гости, кои најчесто доаѓаат на нивните сопствени, бидејќи пресрет не се прифати поканите. Во секој случај, садовите треба да бидат едноставни, но вкусни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви оризова каша на млеко со ореви и сушено овошје?Како да се готви оризова каша на млеко со ореви и сушено овошје?
Како да се готви пудинг слива со суво грозјеКако да се готви пудинг слива со суво грозје
Како да се готви каша каша: едноставни рецептиКако да се готви каша каша: едноставни рецепти
Како да направите тиква каша: рецептиКако да направите тиква каша: рецепти
Сочи е рецепт за готвење. Како да се готви овес од оризСочи е рецепт за готвење. Како да се готви овес од ориз
Како да се готви kutya правилно и од која причинаКако да се готви kutya правилно и од која причина
Божиќ и спомен-јадење: рецепт за ориз и суво грозјеБожиќ и спомен-јадење: рецепт за ориз и суво грозје
Како да се готви kutya со сите правила? Рецептот за готвење kutyaКако да се готви kutya со сите правила? Рецептот за готвење kutya
Суво грозје: корист и штетаСуво грозје: корист и штета
Како да се готви слатка pilaf со сушено овошје?Како да се готви слатка pilaf со сушено овошје?
» » Невообичаен оброк, или што да се готви за будење