obrechye.ru

Како да се направи тинктура на алкохол и бобинки

Невозможно е да се прецени корисни својства на тинктури на алкохол, особено ако тие се направени сами од бобинки одгледувани на нивната локација. Овие тинктури се вкусни, корисни и може да станат одлична декорација на која било празнична табела. Но, не сите знаат дека првите ќе почнат да произведуваат алкохолни тинктури на кинески, но тоа се случило околу 3 век п.н.е. Рецептите за алкохолни инфузии дојдоа во Русија многу подоцна, речиси седум века подоцна. Како да се направи тинктура на алкохол

За да научите како да направите тинктура на алкохол, треба да научите некои од основите на овој занает. Алкохол тинктура е пијалок со сила од 45%. Тоа е примена од инсистирајќи на алкохол, особено алкохол, на бобинки, овошје или миризливи билки. Понекогаш тинктурата се меша со течност, која се добива со ферментација или мешање на бобинки и алкохол. Тврдината на ликерот обично не надминува 20%.

Можете да прочитате една планина на литература, но никогаш не научете како да направите тинктура на алкохол. Само практични тестови ќе помогнат да се совлада оваа уметност. Не постои еден правилен рецепт за тинктура. Користејќи ги истите состојки, ќе најдете различни пијалоци во штекерот. Вкусни квалитети зависат од стареењето, условите за складирање и други околности.

Широко познати тинктури на прополис, црна рибизла, лимон, пипер тинктура и многу други. Но, посебна популарност беше добиена со тинктура од цреша и брусница. И како да направите тинктура од алкохол и од овие бобинки, ќе научите од следниве рецепти.

Како да се направи тинктура од цреша

Постојат неколку рецепти за тинктури од цреши, разгледај ги некои од нив:Како да се направи тинктура од цреша

  1. Еден килограм цреши без гранчиња преклопени во шише со пет литри, покриени со шеќер (750 гр.), Покриени со газа и се чуваат на сонце околу еден месец. Потоа добиениот сируп е поделен на делови од 250 гр., Секоја порција се меша со 500 гр. вотка и 250 грама. вода.
  2. Еден и пол килограми цреши истураат два литра 60% алкохол и впиваат 1,5 месеци. Како резултат на инфузија да се исцеди, се меша бобинки со шеќер (800 гр.) И вода (1,5 литри), доведе до вриење. Сирупот се лади, се напрега низ газа и се меша со инфузија со алкохол.
  3. Цреша стави три-литарски тегла на вратот и истурете алкохол (вотка), затворете го капакот цврсто и ставете во темно место 3 месеци. По ова време, исцедете ја тинктурата. Ако додадете шеќер, ќе добиете вкусен ликер.

Како да се направи тинктура од малини - "Брусница"

Не помалку вкусна и корисна тинктура на брусница, рецепти кој исто така постои и многу. Еве некои од нив:

Како да се направи тинктура од малини

  1. Обемот на шише од 0,5 литри да се прелива со чаша брусница, да додадете 5-6 лажици шеќер, истурете на алкохол или вотка, инсистираат на темно место за околу две недели.
  2. За килограм измиени бобинки, исечете го блендерот, исцедете го сокот. Од каша готви сиропот, додавајќи му килограм шеќер и малку солза од ванила. Во добиениот сируп се става во сок од брусница, се вари и се лади. Истурете 700-800 гр. вотка и инсистира 2-3 дена.

Патем, за секој бери тинктура можете да додадете миризливи билки, како што се маточина од лимон, нане, kalgan. Тие ќе му дадат на пијалок префинет и оригинален вкус.

Сега знаете како да направите тинктура од алкохол и бобинки. Експеримент, додавајќи различни состојки, ги изненади своите гости со нови пијалоци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Истурање и тинктура на цреша на вотка: популарни рецептиИстурање и тинктура на цреша на вотка: популарни рецепти
Тинктура на сливи. Рецептот за готвењеТинктура на сливи. Рецептот за готвење
Тинктура на бобинки дома - аромите на градината во секое време од годинатаТинктура на бобинки дома - аромите на градината во секое време од годината
Тинктура на брусница. Готвење себеТинктура на брусница. Готвење себе
Тинктура брусница - лесен и сладок пијалокТинктура брусница - лесен и сладок пијалок
Цреша тинктура на вотка: рецепти за вкусен и газиран пијалакЦреша тинктура на вотка: рецепти за вкусен и газиран пијалак
Тинктура од црвена рибизла - вкусен и пријатен пијалакТинктура од црвена рибизла - вкусен и пријатен пијалак
Тирингу од роланд: рецепт и метод на подготовкаТирингу од роланд: рецепт и метод на подготовка
Рецепт за тинктури на алкохол, вкусни и миризливиРецепт за тинктури на алкохол, вкусни и миризливи
Домашна мини-бар: тинктура на малини на алкохолДомашна мини-бар: тинктура на малини на алкохол
» » Како да се направи тинктура на алкохол и бобинки