obrechye.ru

Составот на сончогледот алва: дали е само слатко

Халва е древна источна деликатес, познат на секој од нас од детството. Неговиот уникатен вкус и арома на секој од нас има на ум, дури и не размислуваат за фактот дека дел од алва, дали производот е корисно, што е неговата историја и што е тоа. Во меѓувреме, таа има нешто да се фали и да се гордее.путер од кикирики

Родното место на Алва е Иран. Овде почнаа да го прават тоа во V век п.н.е. Крстоносците го донесоа својот восхитен производ во Европа. И во Русија оваа извонредна ориентална сладост стана позната само во дваесеттиот век. Во исто време, алва од семките од сончоглед, за кои сме запознаени, може да се смета за наш национален изум. На "историската татковина" е изработена од сусам, ореви, моркови и многу други производи, но не од семки од сончоглед. Овој вид десерт е популарен во Русија, Украина и Белорусија, каде што цветот на сонце расте во изобилство.

Составот на сончогледот алва се разликува од класичниот рецепт само во маслиновото масло. Во остатокот е иста како што беше измислена на исток: заситени семиња, карамели или шеќерен сируп и пена компонента во форма корен со сланина или сапуни корени. Комбинирани во хомогена маса, тие ја формираат најделиката влакнеста структура која сите љубители ги сакаат толку многу. сончоглед халва

Во прилог на сончоглед, во Русија популарен кикирики алва, понекогаш во продавниците можете да најдете сусам и ф`стаци. Неодамна, производителите носат различни сорти во асортиманот поради полнила, додавајќи суво грозје, суви кајсии, какао. Се повеќе и повеќе популарни се чоколадни слатки со полнење на алва. Постојат многу рецепти, како да се готви вашиот омилен третман дома. И тука, вкусот зависи само од имагинацијата на водителка! Впрочем, дури и наједноставниот состав на сончогледна халва може да се смени, трансформирајќи го финалниот производ без признавање. На пример, обидете се да го користите мед наместо шеќер, комбинирајќи ја исцелителната моќ со корисни квалитети на семиња. И технологијата на готвење на многу начини влијае на вкусот на десертот. Тоа е причината зошто на исток сè уште се готви само со рака.

Патем, толку познат за нас деликатес има многу вредни својства. Семиња, кои се во големи количини во составот на сончогледот алва, се богати со растителни протеини, фолна киселина, витамини. Нејзината редовна употреба има корисен ефект врз кожата и функционирањето на гастроинтестиналниот тракт. Ова е одлична алатка за ослободување од депресија и намалување на холестеролот. Затоа, присуството на алва во исхраната е индицирано за нервни нарушувања и кардиоваскуларни заболувања.халва

Но, треба да се запомни дека е неприфатливо да се злоупотребува овој лек, како и секој друг лек. Прво, поради високата калорична содржина (речиси 530 kcal на 100 g на производот), овој највреден производ е контраиндициран за луѓе со вишок тежина. Шеќерот, кој е голем дел од составот на сончогледот алва, го исклучува од менито на пациенти со дијабетес мелитус. Потребна е претпазливост кај оние кои се склони кон алергии. Па, за сите други, мал дневен дел од древните источни слатки е само корисен. Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Торта без јајца и млеко: рецепт за печењеТорта без јајца и млеко: рецепт за печење
Дали е можно да се јаде алва во бременостаДали е можно да се јаде алва во бременоста
Докажан рецепт: колбас слатко за чајДокажан рецепт: колбас слатко за чај
Како да ги пржете семето во тава домаКако да ги пржете семето во тава дома
Халва тахини: ориентална сладост на вашата масаХалва тахини: ориентална сладост на вашата маса
Лечење на сончогледот мед - подарок од природатаЛечење на сончогледот мед - подарок од природата
Халва: корист и штета на овој производХалва: корист и штета на овој производ
Halva: калории, корист и штетаHalva: калории, корист и штета
Колку е корисен сончогледот мед? Сончоглед мед: својства, цена, бенефицииКолку е корисен сончогледот мед? Сончоглед мед: својства, цена, бенефиции
Халва во доење: корист или штета?Халва во доење: корист или штета?
» » Составот на сончогледот алва: дали е само слатко