obrechye.ru

Класична салата "Мимоза": сè е едноставно и вкусно!

Mimosahellip- Што го поврзувате овој збор со? Осми март? Жената? Цвеќе? И салата! Прекрасна класична салата "Мимоза" е присутна на празничната маса за секој втор руски. Зошто секоја секунда? И сите, бидејќи некои луѓе не знаат како да го готват, но сè е толку едноставно и вкусно!

Значи, ако одлучите да направите нова кулинарна ремек-дело, статијата ќе ви ги кажува основните чекори.

Мимоза салата: состав

Се состои смета за јадење од варени компири, моркови, кромид, конзервирана риба, варени јајца, мајонез и зачини, варен ориз.

Класична салата

Класична салата "Мимоза": подготовка на состојки

Околу четири клубени со средни компири и две средни моркови се добро исплакнат под проточна вода. Ставете го зеленчукот во тенџере, пополнете со вода, така што целата содржина е покриена со течност, варете додека не се подготви. Времето за готвење е околу петнаесет минути по вриењето.

Четири јајца тешко се варат. Зеленчук се лади под ладна вода (толку брзо), чисти, жолчките одделени од жолчки.Состав на мимоза салата

како да подготви салата од мимози

Конзервирана риба (вид риба, туна, лосос, итн) се стави на плоча или сечење одбор, каша во пире со вилушка.

Исчистете ја малата сијалица. Ситно исецкајте го зеленчукот и изгорете со врела вода за да се отстрани вишокот огорченост. Потоа ставете го во сито и исплакнете со ладна вода. Кромид ситно сецкани.

Класична салата "Мимоза": нијанси на готвење

Садот е поставен во слоеви, од кои секоја мора да биде подмачкана со мајонез. Зачуваните риби најдобро се мешаат веднаш со мајонез. Значи, зафат на рибите со следниот слој ќе биде подобар. Плус, можете да ги измешате сите слоеви со мајонез однапред, нека салатата потопува многу подобро и побрзо.

Бројот на јајца мора да биде најмалку четири. Кромид се користи и за аматери, половина од зеленчукот ќе биде доволна.

Класична салата "Мимоза": готвење

Половина чаша варен ориз стави калап и покријте со мајонез.

Класична салата

Претходно подготвената риба лежи на оризовиот слој и исто така покрива со мајонез. Риба конзервирана храна е околу двесте грама, што е содржината на стандардна тегла.

Салата

Потоа, покријте ја рибата со слој зелен или подготвен кромид со додавање на мала количина црн пипер и мајонез.

Како да се подготви салата

Топ посипете со рендан протеински маса, покријте со сос.

Класична салата

Следниот слој е рендан морков, кој треба да биде малку менуван.

Класична салата

Сите, исто така, се покриваат со мајонез, дистрибуирајќи го подеднакво со помош на кулинарна шпатула или вилушка.

Ролетни жолчки се последниот слој.

Класична салата

Класична салата "Мимоза": заклучок

По готвењето, салата може да биде украсена со гранчиња од зеленило. Исто така, треба да се стави во фрижидер, каде што ќе биде потопено околу еден час и половина. На жолчки не бледнеат, треба да го покриете садот со филмот за храна, избегнувајќи го својот контакт со последниот слој.

Класична салата

Можете да му служите на садот како целина или во делови, сечејќи на одделни парчиња.

Сега знаете како да подготвите салата "Мимоза". Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Класичен рецепт за салата "Мимоза": чекор по чекор метод за готвењеКласичен рецепт за салата "Мимоза": чекор по чекор метод за готвење
Вкусна и миризлива `Мимоза` - салата од конзервирана розова лососВкусна и миризлива `Мимоза` - салата од конзервирана розова лосос
Мимоза салата со розова лосос - декорација на празничната масаМимоза салата со розова лосос - декорација на празничната маса
Многу вкусна и здрава салата со лосос.Многу вкусна и здрава салата со лосос.
Ние правиме салата со јајца и јајца `Мимоза` на различни начиниНие правиме салата со јајца и јајца `Мимоза` на различни начини
Како да се подготви `Мимоза`: рецепт со сардина во неколку варијацииКако да се подготви `Мимоза`: рецепт со сардина во неколку варијации
Рецепт за "Мимоза", совети за готвење и разновидна салатаРецепт за "Мимоза", совети за готвење и разновидна салата
Домашен рецепт за мимози со сориДомашен рецепт за мимози со сори
Салата "Мимоза со туна", рецепти за подготовкаСалата "Мимоза со туна", рецепти за подготовка
Вкусна мимоза салата, рецепт за готвење.Вкусна мимоза салата, рецепт за готвење.
» » Класична салата "Мимоза": сè е едноставно и вкусно!