obrechye.ru

Терапевтски кулинарски: корисни својства на салата "ледена брег"

Добрата здравствена состојба во голема мера зависи од правилната исхрана. Основата на здрава исхрана треба да биде навистина корисни производи. Една од нив е салата "ледениот брег". Ова е цела магацин на супстанции потребни за телото. Корисните својства на салата од санта мраз ќе ви помогнат да се чувствувате подобро. Зошто овој зеленчук треба да биде присутен во вашата исхрана?корисни својства на салата од санта мраз

Хемиски состав

Санта за айсберг Нешто како обична зелка. Овој производ беше именуван по американските фармери, кои го снабдуваа зеленчукот со потрошувачите, попрскувајќи го со мраз.

Корисни својства на салатата се предодредени со неговиот хемиски состав. Познато е за многу витамини и минерали. Особено, именуваниот производ содржи многу фолна киселина и витамин А. Исто така, салата е богата со витамини од групата Б, Е и разни минерални супстанции. Оваа фабрика содржи дневна норма B9. Покрај тоа, содржи каротен и аскорбинска киселина. Според содржината на втората супстанца, салатата не е инфериорна дури и за јаболка. Нејзините лисја содржат бета-каротин, соли на калиум, фосфор, калциум, магнезиум, натриум и органски киселини. Составот на салата вклучува супстанција и лактуцин.

Корисни својства на салата "санта мраз"

корисни својства на салатаЛистовите од зеленчук содржат минимален број на калории, па салата често е компонента на различни диети. Така салата од санта мраз може да се смета за диетална чинија, совршено погодна за денови на истоварување. Покрај тоа, именуваниот зеленчук може да го подобри спиењето, помага да се смири нервниот систем. Фолна киселина и пектини кои се содржани во него, го отстрануваат холестеролот од човечкото тело и го стимулираат варењето на храната. Покрај тоа, наведената киселина добро помага при стрес, депресија и други емоционални проблеми.

Овој зеленчук се препорачува за луѓе кои се занимаваат со тешка ментална работа. Во никој случај не треба да се заборават учениците кои ја положат сесијата за овој производ. Корисните својства на салатата "ледениот брег" ќе бидат корисни за идните мајки и доилки. Користејќи го како храна, можете да го зголемите нивото на хемоглобин. Сочноста на именуваната салата промовира екскреција на соли, што е толку неопходно за постарите лица. Покрај тоа, позитивно влијае на видот. И неодамна, научниците докажаа дека луѓето кои редовно се обидуваат да консумираат салата, страдаат помалку од кардиоваскуларни болести.

Салата од зелената салата со санта мраз

салата со зелена салата со санта мразСо голема почит за овој зеленчук се кулинарски експерти. Постојат многу јадења, врз основа на кои беше именуван производ. Значи, не заборавајте да ја пробате следната салата:

  1. Исечете ја салатата на санта мраз со слама. Потоа редите сирење и варено јајце.
  2. Гилтајте ги овие состојки со кисела павлака, маслиново масло или домашна мајонеза.
  3. На крајот додајте сол и бибер.
  4. На салата опишани, можете да додадете домати, краставици, пиперки, копар и босилек. Ова јадење не само што ќе вкусат добро, туку и ќе ги зачуваат корисни својства на салата од санта мраз.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што е фолна киселина, и за што е тоа?Што е фолна киселина, и за што е тоа?
Салата од зелка за секој денСалата од зелка за секој ден
Како правилно да се подготви карфиолКако правилно да се подготви карфиол
Салата од санта мраз: јаглени хидрати, калорична содржина, придобивкиСалата од санта мраз: јаглени хидрати, калорична содржина, придобивки
Од корисен морков: интересни факти!Од корисен морков: интересни факти!
Млеко, корисни својства на овој производ.Млеко, корисни својства на овој производ.
Корисни и лековити својства на целер за вашето здравје!Корисни и лековити својства на целер за вашето здравје!
Најкорисен зеленчук е оној што се одгледува во вашиот регионНајкорисен зеленчук е оној што се одгледува во вашиот регион
Корисни својства на црвена пиперкаКорисни својства на црвена пиперка
Пекинг зелка. Победа или штетаПекинг зелка. Победа или штета
» » Терапевтски кулинарски: корисни својства на салата "ледена брег"