obrechye.ru

Како правилно да пиете Калвадос

Овој уникатен пијалок, кој се појави околу петнаесеттиот век во Нормандија, со текот на времето се здобива со зголемена популарност. За да се утврди што, како да пиете Калвадос, со што да го нахраниме, ќе потсетиме дека овој силен алкохол (околу 40 степени), и е направен од јаболковина. Најчесто јаболко, но понекогаш круша. Во светот има многу малку производители на Калвадос, кои имаат право да го користат овој бренд. И сите се концентрирани во Франција. како да пиете калвадос

Се верува дека Французите го поставија тонот за пиење на Калвадос. И не случајно: по сите пијалоци самоуверено води во нивната алкохолна култура меѓу силните, пред армањакот и коњак. Јаболко вкус и посебно жолта боја Калвадос трае долго ферментација во француски дабови буриња. Благодарение на содржината јаболкова киселина Пијалокот често се користи како аперитив или дигестив. Се разбира, како да пиете Калвадос - секој ќе одлучи за себе, ќе дадеме само неколку препораки.

Овој пијалок не е пијан со одбојка, како, на пример, вотка. Наместо тоа, начинот на употреба поблиску до важечките "долги играчки" пијалаци - оние кои полека пие, уживаат. Ако го сакаш и цениш коњак, тогаш веќе знаеш како правилно да пиеш Калвадос. Калвадос бојаПијалокот не се лади. Како по правило, се служи во широки чаши или мали очила за виски. Пред да напиете пијалок, садот со него се загрева во дланката на вашата рака. Одлична комбинација на Калвадос со пиперки и солени закуски: сирење, маслинки (по можност зелени). Често како да се пие Калвадос, зависи од ситуацијата: можете да го служите и кафето и десертот. Во Франција вообичаено е да се напие пијалок на голтка за време на долг оброк. Понекогаш Калвадос се служи за попладневен одмор, така што гостите полека го голткаат, уживајќи во лежерниот разговор и скапи пури. Патем, Калвадос, чија цена може да достигне неколку стотици евра по шише (во просек од 70-80), може да биде одличен подарок. Како коњак, може да има ѕвездички: три означуваат дека пијалокот е на возраст од најмалку 2 години. На елитниот алкохолен пазар, може да се сретнете со калвадос уште пред шеесет години, што само го залажува овој пијалок.

Ако љубовта и знаат како да се пие Калвадос, ќе може да се допаѓаат и коктел рецепти со него. На пример, тоа може да се меша во еднакви пропорции со вермут аперитив или други билки, додадете неколку коцки мраз, се меша во шејкер и служат со лимон и маслинки. Можете да ја комбинирате и слатки ликери, и сок од калинка, јаболко или брусница сируп. Ако Калвадос служи со десерт (на пример, бисквити или сладолед), тогаш нема дополнителни состојки повеќе не се потребни. калвадос ценаКоктели можат да бидат украсени со цреши, лимони или портокалови парчиња, кора од лимон - овој пијалок е многу добро комбиниран со цитрус.

Кои се разбере како да се пие Калвадос, Ви препорачуваме да го служи во чаша или стакло во форма на лале, фрлаат околу половина волумен. Букетот од овој пијалок може целосно да се почувствува на собна температура (собна температура), така што нема потреба да се лади понатаму. Како мезе, или дигестивниот (подобрување агент апетитот и варењето) kal`vados хранат пред јадење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Атракции во Нормандија: опис и карактеристики на регионотАтракции во Нормандија: опис и карактеристики на регионот
Пијалоци во Франција: како правилно да пиете Калвадос?Пијалоци во Франција: како правилно да пиете Калвадос?
Коњак `Стариот Кенигсберг`: карактеристиките на производот и потрошувачките критикиКоњак `Стариот Кенигсберг`: карактеристиките на производот и потрошувачките критики
Како да се направи калвадос домаКако да се направи калвадос дома
Што прават вистинските познавачи пијат со коњак?Што прават вистинските познавачи пијат со коњак?
Калвадос. Рецепт за вотка од јаболкаКалвадос. Рецепт за вотка од јаболка
Apple Cider: рецепт за класични и брзи пијалоциApple Cider: рецепт за класични и брзи пијалоци
Готвење на сидро: рецепт за подготовка на јаболко виноГотвење на сидро: рецепт за подготовка на јаболко вино
Неверојатни Калвадос. Што е тоа, не знае по слушање секој гурманскиНеверојатни Калвадос. Што е тоа, не знае по слушање секој гурмански
Детали за тоа како да го направите `Калвадос` дома користејќи ја јаболкаДетали за тоа како да го направите `Калвадос` дома користејќи ја јаболка
» » Како правилно да пиете Калвадос