obrechye.ru

Готвење тајни: Како да направите кафе без Турци

Како правилно да се вари кафето дома? Ова прашање ги интересира сите љубители на овој освежувачки пијалок. Но, многумина веруваат дека без вкусното кафе Турците нема да работат. Дали е ова навистина така? Се разбира, подобро е да се готви кафе кај Турчин, но исто така можеш да се справиш со неа без него.како да се направи кафе без Турција

Како да пиете кафе без Турци?

За да добиете навистина вкусен пијалак, треба да се фокусирате на технологијата на нејзината подготовка. Покрај тоа, Турчин може да се замени со обичен керамички сад. Верувај ми, резултатот нема да те разочара. Вреди да се напомене дека, според некои гурмани, кафето, варен во керамички сад, има уникатни вкусови. Единствениот недостаток е непријатностите за користење на садот. Исто така, наместо Турците, можете да направите било каков капацитет на емајл: од ковчег до мал сад. Покрај тоа, за да направите кафе, можете да користите машина за пиење кафе (тесен стаклен сад опремен со клипот прикачен на капакот), но за ова треба да се загрева. Потоа, во машината за кафе, ставете го потребното количество кафе (крупно мелење) и истурете сè со топла вода. Веднаш штом ќе се внесе кафето (доволно е 5 минути), полека спуштете го клипот надолу.како да се направи мелено кафе

И сега ќе разговараме подетално за тоа како да се вари кафе без Турците. Прво треба да пржете и мелете кафе грав. Но, да се спроведат сите овие манипулации е потребно само со еден дел од зрна, бидејќи е подобро да се готви кафе без Турција само од свежи состојки. Зрнестите зрна треба да бидат доволно мали.

Значи, како да се готви мелено кафе? Јадењата наменети за подготовка на пијалок, неопходно е да се загрее и само тогаш да се пополни кафе со просечно мелење. Потоа се истура со стрмни врела вода, а потоа се става на мал оган. Пропорцијата зависи од вашите параметри. Иако, по правило, 200 g вода е доволно за 60 g кафе. За да го направите пијалок навистина вкусен, подобро е да користите флаширана вода. Исто така погоден е ладно или варено. Но, суровата вода треба да се заборави. Впрочем, тоа може да даде непријатен или дури и остри вкус на пијалок.

како да се направи кафе домаЗа време на готвењето, треба внимателно да го набљудувате кафето. Во овој случај, воопшто не треба да се меша. Кога ќе видите дека течноста почна да расте, веднаш исклучете го огнот. Кафето не може да се доведе до вриење, бидејќи тоа ќе го наруши вкусот. Истурете ја во чашата, држете го контејнерот со пијалок малку одозгора. Благодарение на ова, се формира пена, која ќе му даде на кафе уште поголем вкус. Покрај тоа, не заборавајте дека овој пијалок може да се менува со зачини. На пример, во арапските земји често се користат кардамон, ѓумбир, цимет, каранфилче и морско оревче. Љубителите на европските зачини можат да се обидат да додадат на вашите омилени пијалоци во прав лешници, бадеми, кешули или ф`стаци, како и ванилна есенција или цитрусна кора. Интересно е што зачините имаат способност да го неутрализираат штетното дејство на кафето врз нервниот систем, срцето и другите органи. Сега не треба да се вознемирува прашањето: "Како да се пие кафе без Турци?".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви кафето со сол? Најдобрите рецепти за правење кафе во ТурцијаКако да се готви кафето со сол? Најдобрите рецепти за правење кафе во Турција
Дали знаете како да направите кафе дома во Турција?Дали знаете како да направите кафе дома во Турција?
Лате - рецепт за љубители на кафеЛате - рецепт за љубители на кафе
Оригинален рецепт за кафе со циметОригинален рецепт за кафе со цимет
Што да се пие: млеко со кафе или кафе со млеко?Што да се пие: млеко со кафе или кафе со млеко?
И дали знаете како правилно да правиме кафе во Турција?И дали знаете како правилно да правиме кафе во Турција?
Како да се пие кафе кај еден Турчин е целина наука која ќе почнеме да ја разберемеКако да се пие кафе кај еден Турчин е целина наука која ќе почнеме да ја разбереме
Детали за тоа како да се пие кафе во тава и лажичка (турка)Детали за тоа како да се пие кафе во тава и лажичка (турка)
Пијте кафе машина. Избираме правилноПијте кафе машина. Избираме правилно
Како да се вари зеленото кафе за слабеење: правила и советиКако да се вари зеленото кафе за слабеење: правила и совети
» » Готвење тајни: Како да направите кафе без Турци