obrechye.ru

Газирани пијалоци: разновидност, штета или корист

Многу луѓе денес преферираат газирани пијалаци. Тие се пријатни за вкусот, се верува дека тие ефективно ја угаснуваат својата жед. Но, дали тие не се сериозно штетни за нашето тело? Ова прашање е неодамна побарано од се повеќе и повеќе Руси.

Водата е живот

Газирани безалкохолни пијалоци

Без газирани пијалаци, многумина не можат да замислат еден ден. На крајот на краиштата, човечкото тело е 60 проценти вода, така што само треба да пиете течности. Некои претпочитаат кафе или чај, други млечни производи. Но, многу од оние кои пијат газирани пијалоци секој ден.

Не заборавајте дека сите пијалоци, покрај водата, содржат многу други супстанции кои имаат одреден ефект врз нашето тело. Се разбира, тоа може да биде и позитивно и негативно. Тоа зависи од самите супстанции, како и од регуларноста и обемот на потрошувачката на пијалок.

Возрасен човек нема да биде повреден од многу течност, но голем број на слатки газирани пијалаци исто така може да го повредат.

Основата на сода

Газирана вода

Секоја сода има своја слатка и кисела основа. Оваа содржина на шеќер (или негови замени) и киселина. Потсетиме дека шеќерот е јаглени хидрати во чиста форма. Еден грам шеќер формира речиси четири килокалории.

И за популарни газирани безалкохолни пијалаци, овие бројки се многу значајни. 57,74 kcal на 100 ml во Pepsi-Cola, 42 kcal на 100 ml во Coca-Cola. Излегува дека во тегла 0,33 "Пепси" содржи 8 парчиња шеќер и 6,5 парчиња во тегла на "Кола". Малку помалку шеќер во други газирани пијалаци, но така индикаторите се многу големи.

Во овој случај тоа е еден вид калории кои многу лесно се апсорбираат од телото, па нашиот мозок е измамен. За кратко време, чувството на глад исчезнува, додека количината на храна која некое лице јадеше во текот на денот, тоа не влијае. Во исто време, се користат лесни калории, главно со масти. Значи прекумерната употреба на сода понекогаш ја зголемува веројатноста за дијабетес и дебелина.

Засладувачи

Слатка сода

Ако имате предиспозиција за такви болести, можете да пиете слатки газирани пијалаци само ако производителот користел засладувачи за време на производниот процес. На пример, во сода со нула калории содржина и не. Како резултат на тоа, вештачките засладувачи не се апсорбираат од телото, практично немате калории.

Најпознатиот засладувач се нарекува аспартам. Тоа е протеин кој исто така е небезбеден. Кај некои луѓе, може да предизвика алергија. Исто така популарни се цикламат, сахарин, сончева боја. Енергетската вредност на ваквите пијалаци е екстремно ниска.

Киселини

Друга компонента на било која сода вода е киселина. Користете јаболка, лимонска, понекогаш ортофосфорна киселина. Вториот содржи калциумови соли кои го измиваат калциумот од коските. Понекогаш, ова доведува до слабеење на коскеното ткиво, коските може да почнат да се скршат полесно.

Друга задолжителна компонента на која било газирана вода е јаглеродниот диоксид. Во чиста форма, тоа е сосема безбеден, се користи за подобро зачувување на пијалок, но големи количини во луѓето ја зголемуваат киселоста на желудникот сок, возбуден гастричната секреција, сето тоа води кон изобилство ослободување на гас, кој исто така е наречена надуеност.

Ако страдате од чир или гастрити, тогаш пред да го користите шишето со сода треба да го промените добро, така што гасот ќе излезе од него, инаку тоа негативно ќе влијае на вашата состојба. Истите препораки се однесуваат на минерална вода.

Рак на панкреасот

Расправајќи се за опасностите или придобивките од газирани пијалаци, може да се дојде до заклучок дека меѓу предностите е само задоволство, но недостатоците се многу поголеми. На пример, научниците веруваат дека предизвикуваат рак на панкреасот.

Американските научници повеќе од десет години проучувале околу 60 и пол илјади жители на Сингапур. Во текот на овој период, 140 од нив биле дијагностицирани со рак на панкреасот. Се испостави дека секоја недела пиеле најмалку две конзерви на слатка сода. Како по правило, од 5 до 7.

Научниците го објаснуваат ова со фактот дека има голема количина шеќер во сода, што резултира со невообичаено високо ниво на инсулин во панкреасот. Ова води кон рак.

Ефекти врз срцето

Овие пијалаци имаат влијание врз срцето. Кардиолозите тврдат дека сода не може да се припише на производи за здрав начин на живот. Неговата потрошувачка мора да се минимизира.

Најголемата штета на срцето на човекот е "Кола" со кофеин, како и сода со висока содржина на шеќер. Овошните сокови и негазираните висококалорични пијалаци, кои имаат засладувачи во нивниот состав, имаат негативно влијание. Во текот на изминатите неколку децении, светот почна да пие двојно повеќе од овие пијалоци. Тие се особено популарни кај младите и тинејџерите.

Контраиндикации

Категорично, газираната вода е контраиндицирана кај луѓе со хронични заболувања. Тоа е прекумерна тежина, пептичен чир, гастритис, алергии, колитис и слично заболувања. Тие не се препорачуваат да користат газирани пијалоци во големи количини, и во идеален случај, тие се подобри.

Забрането е да се даде сода за деца на возраст под три години. Нивното тело и стомакот сѐ уште се во фаза на формирање, што може да доведе до негативни последици.

Како се пијалоци наполнети со гас?

Слатки газирани пијалоци

Со цел целосно да ги разбереме сите овие процеси, ќе разбереме, од газирани пијалаци. Постојат два начина.

Првиот е механички. Со тоа, течноста е заситен со јаглерод диоксид. Се користи во производството на газирани и пенливи вина, минерални и овошни води, газирана вода. Сето тоа се случува во специјални апарати, кои се нарекуваат сануратори, сифони или апарахофори. Под висок притисок, воздухот се евакуира од претходно ладената течност.

Постои и хемиски метод. Се користи во производството на пиво, шампањ, јаболковина, леб квас, вина. Пијалокот е газиран за време на ферментацијата со јаглерод диоксид. Исто така, можно е да комуницирате со вода за пиење и киселина. На пример, тие добиваат сода или вода од селце.

"Тархун"

Пијте на Tarhoun

Да останеме на неколку газирани пијалаци популарни во Русија. Еден од нив е "Tarkhun". Таа има смарагд зелена боја, составот вклучува вода, шеќер, лимонска киселина, екстракт од таргун (ова растение, кое го даде името на пијалокот, исто така се нарекува tarhun на друг начин).

Лекот "Tarhun" измислен од фармацевтот Митрофан Лагидзе, кој живеел во Тифлис во 1887 година. Во сода, тој почна да додава природен сируп, кој тој самиот го направи.

За неговиот изум доби неколку медали на меѓународни изложби. Во 1927 година советските власти изградија фабрика за производство на пијалок Таркун.

Интересно е што неодамна е направен од жолта боја, но традиционално тие продолжуваат да се произведуваат во шишиња изработени од зелено стакло.

"Пинокио"

Пијте Пинокио

"Буратино" е популарен пијалок во СССР. Сега исто така се произведува. Ова е една од најпопуларните сорти советски лимонада. Има златна боја и карактеристичен кисело-слатки горчлив вкус. Шишето е секогаш прикажано со соодветен бајка карактер.

Во советско време, составот на лимонада пијалок кој се допадна на милиони, беше да се ограничи едноставна - вода, шеќер, лимони и портокали. Само природни производи биле користени, па затоа многу го сакале и го почитувале.

Сега во "Пинокио" додадете ароми и бои. Затоа, пиењето не е толку вкусно и безбедно.

"Бајкал"

Пијте Бајкал

Друга популарна сода од советскиот период, која останала позната во денешно време, е Бајкал. Објавувањето на овој производ во СССР е основано во 1973 година. Пиењето речиси веднаш станало популарно. Ова беше наш одговор на американската "Кока-Кола", која во тоа време речиси и не беше досегната. Само повремено, елитата може да донесе тегла од патување во странство.

Во исто време, составот на Бајкал беше радикално различен од западниот аналог. Тоа беше вода, шеќер, лимонска киселина, а исто така и корен со сланина, екстракт од кантарион и eleutherococcus. Додадени се есенцијални масла - лимон, ела, ловоров, еукалиптус. Сега рецептот за Бајкал го купуваат западните компании. Тој беше сакан не само во нашата земја, туку и во странство.

Дали постои алтернатива?

Осигурајте се дека има повеќе штета отколку сода од сода, потребно е да се побара разумно прашање, и дали постои алтернатива.

Постојат многу опции. Ако одите на одмор на земјата, можете да подготвите коктел со свои раце. Тоа ќе биде вкусно, здрава и здрава. Земете половина литар чиста вода, додадете го сокот од некои агруми, на пример, портокал или лимон, според вашиот вкус. На крајот, малку сол и шеќер. Тоа ќе биде пријатен пијалок со едвај забележлива киселина која ќе го поддржи телото по долгиот транзиција, брзо ја угаснете жедта.

Можете да пиете и сокови. Тие се многу покорисни од сода, особено свежо исцедено. Тие ги имаат сите микроелементи и витамини кои ни треба на нашето тело. И исто така влакна и многу други биолошки активни супстанции. Покрај тоа, сокови се апсорбира од страна на телото побрзо и полесно од било кој зеленчук или овошје. Се разбира, тие чинат неколку пати поскапи од сода, не секој може да си ги дозволи.

Потоа треба да обрнете внимание на конзервираните сокови, чија цена е многу помала. Сепак, по индустриската обработка, некои витамини во нив се уништуваат, но во повеќето сокови сите изгубени витамини се воведуваат дополнително. Големата корист од соковите исто така е затоа што содржат железо и калциум, кои содржат органски киселини неопходни за човечкото тело. Покрај тоа, многу сокови добро го стимулираат апетитот.

Се разбира, најкорисни сокови се оние кои се наменети за бебешка храна. Тие се категорично забранети да додадат конзерванси, освен за лимонска киселина.

Од возрасни алтернативи, соковите со пулпа се сметаат за корисни, во кои има многу повеќе корисни супстанции отколку во повеќето други сокови.

Уште еден вкусен и здрав пијалок е нектар. Тоа се сокови кои претходно биле разредени со вода и засладени со шеќер. Тие содржат голема количина на минерали, витамини и други корисни и неопходни компоненти. Се разбира, тие се помалку од сокови, но не многу. Покрај тоа, тие не предизвикуваат таква штета на нашето тело како сода.

Не заборавајте дека многу сокови имаат лековити својства. За да има ефект, возрасно лице треба да пие три чаши на ден, а децата на возраст под три немаат повеќе од еден. Тие треба да се разредуваат со вода.

Лекарите советуваат да не пијат сокови за време на оброците, особено ако страдате од хронични заболувања на дигестивниот систем. Ова може да ја зголеми ферментацијата во цревата, најдобро е да пиете сокови пред јадење. Кога киселоста на желудникот е намалена или нормално, да се напие чаша сок треба половина час пред оброк, па здравје ќе им се даде на повеќето корисен ефект.

Но, не претерувајте со сокови. Поради тоа, товарот на бубрезите расте, што се заканува со оток. Покрај тоа, во сокови доволно "хемија", а некои производители не се срами да ги додадете овие конзерванси и бои. Покрај тоа, тие не можат да го пријават ова на пакувањето. И таквите супстанции често предизвикуваат алергии.

Минералните води, исто така, имаат корисни својства. Особено ако се произведува на квалитетна опрема која е во состојба нормално да ги раствори солите и квалитативно да ја наслади водата со јаглерод диоксид.

Одговорете на прашањето колку вода треба да пиете еден ден, дефинитивно не. Сè зависи од физичката состојба на лицето, присуството на одредени болести. Ако пиете лековитна минерална вода, тогаш, како што се случува со некои лекови, може да биде предозирано. Затоа, потребна е консултација со докторот.

Избирајќи што да пиете, внимателно прочитајте ја етикетата, давајќи предност на пијалоци подготвени на природна основа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку калории се во вода, и како правилно да пиете водаКолку калории се во вода, и како правилно да пиете вода
Производи за формирање гас. Знаејќи да не влезете во непријатна ситуацијаПроизводи за формирање гас. Знаејќи да не влезете во непријатна ситуација
Чудо пијалоци "Планина роса"Чудо пијалоци "Планина роса"
Пијте `Бајкал`: состав, цена. Безалкохолни пијалациПијте `Бајкал`: состав, цена. Безалкохолни пијалаци
Што се случува ако додадете млеко во кола? Ние спроведуваме необичен експериментШто се случува ако додадете млеко во кола? Ние спроведуваме необичен експеримент
Исхрана кај панкреатитис кај возрасни и децаИсхрана кај панкреатитис кај возрасни и деца
Газирана вода: штети или корист за телотоГазирана вода: штети или корист за телото
Дренажниот пијалок е најдоброто средство за отстранување на течностаДренажниот пијалок е најдоброто средство за отстранување на течноста
Како да се готви highball (коктел)?Како да се готви highball (коктел)?
Како да се губат телесната тежина мајка: совети и триковиКако да се губат телесната тежина мајка: совети и трикови
» » Газирани пијалоци: разновидност, штета или корист