obrechye.ru

Терапевтски кулинарски: корисни својства на целер дршка

Целеријата одамна е во првите редови најкорисни производи напојување. Постои дури и диета од целер. Патем, таа веќе стекна популарност. Впрочем, оваа диета не само што помага да се намали телесната тежина, туку има и добар ефект врз метаболизмот. Но, кои се корисни својства на целер стебла вреди да се потенцира? За подготовка на она што јадења можете да го користите ова растение? Одговорите на овие прашања ќе бидат дадени подолу.корисни својства на целер

Корисни својства на трупот од целер

Составот на карфиол целер вклучуваат витамини Ц, Е, Б1, Б2, В, ПП, како и холин, оцет и бујерни киселини, амино киселини, шеќер, гликозиди, магнезиум, калиум, калциум, пектични материи и железо. Најчесто се препорачува како диуретик.

Ова растение се користи во борбата против болестите на нервниот систем и алкохолизмот. Целер го зголемува тонот на телото, подобрување на физичката и менталната активност. Покрај тоа, позитивно влијае на метаболизмот на водата. Овој имот особено им помага на старите лица. Благодарение на доволен број витамини, протеини и минерали, ова растение ја подобрува силата на клетките и го успорува процесот на стареење. Интересно е што е дури и способна за прочистување на крвта.што да се готви со целер

За медицински цели, често се користи тинктура од целер. За подготовка, доволно е да се инсистира на една лажица на мелени растенија во чаша вода за 5 часа. Оваа тинктура се консумира околу 3 пати на ден. Тоа помага да се справи со кардиоваскуларните заболувања.

Декакциите на целер може да се земат во третманот на астма и плеврит. Исто така, овие декорации можат да помогнат во разредување на камењата на мочниот меур, црниот дроб и бубрезите. Покрај тоа, тие се користат за коприва, дијатеза и алергии. Фабриката се препорачува за спречување на склерозата. Корисни својства на дршката од целер може да се користат за дијабетес. Впрочем, тоа им помага да се намали количината на шеќер. И со артритис, лушпа од него може да ја отстрани болката. Од лисја од матични целер, измешани со стопен путер, направете компреси за третман на чиреви, абразии и други кожни болести. Но, од користењето на ова растение подобро е да се одбие бремената и доењето жени.

Матични целер ја подобрува состојбата на косата и кожата, а исто така има добар ефект врз видот. За да се спречи замор и спречување метаболички нарушувања потребно е да се земе 1 лажичка сок од опишаната фабрика секојдневно пред јадење.

Што да се готви со целер??целерска исхрана

Целерот често се користи за да се даде на садот зачинет вкус. Со ова растение можете да направите апсолутно сè: чорба, готви, маринираат и сол. Но, најдобро е да го јадете сурови. Впрочем, корисни својства на дршката од целер се зачувани. Затоа, обидете се да направите од него освежувачки салата. За да го направите ова, треба да ги скрши стебленца од целер, додадете црни маслинки, зелена салата, бугарска пиперка, конзервирана пченка, рендано морков и лук. Облекување оваа салата со маслиново масло. Тоа ќе стане повеќе задоволување ако додадете на него Фета сирење.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како и како корисна целер помага на човечкото тело?Како и како корисна целер помага на човечкото тело?
Целер лист. Корисни својства на растениетоЦелер лист. Корисни својства на растението
Уникатна фабрика - целер, корисни својстваУникатна фабрика - целер, корисни својства
Целер сок. Исцелување на моќта на природатаЦелер сок. Исцелување на моќта на природата
Како да се готви целерКако да се готви целер
Сталкери на целер, рецепт за здрава и вкусна салатаСталкери на целер, рецепт за здрава и вкусна салата
Што е корисно за целер за жени и мажи?Што е корисно за целер за жени и мажи?
Целер за време на бременоста: корист или штета?Целер за време на бременоста: корист или штета?
Корисни и лековити својства на целер за вашето здравје!Корисни и лековити својства на целер за вашето здравје!
Коренот на целерот: корисни својстваКоренот на целерот: корисни својства
» » Терапевтски кулинарски: корисни својства на целер дршка