obrechye.ru

Корисни својства на Пекинг зелка. Рецепти за готвење

Во нашата земја кинеска зелка се појави релативно неодамна. Но, во Кина долго време ги освои срцата на дури и најбараните гурмани. И не залудно, затоа што корисни својства на Пекинг зелка во голема мера остануваат дури и за време на термичка обработка. Покрај тоа, од ова корисен производ можете да готвите многу различни јадења: кисела садови, топла јадења и свежи салати.

Корисни својства на Пекинг зелка

корисни својства на Пекинг зелка

Оваа уникатна фабрика содржи огромна количина на аскорбинска киселина, протеини и витамин Ц (четири пати повеќе отколку кај бела зелка). "Pekinka" богат со витамини Б1, Б6, Б2, A, C и PP, заситен лимонска киселина и лизин потребни за нормално функционирање на човечкиот организам. Нејзиниот недостаток може да предизвика малаксаност, замор, слабост, губење на апетитот, забавување на растот на косата. Лизин ја промовира излачувањето на штетните протеини и прочистувањето на крвта. Корисни својства на Пекинг зелка дозволуваат користење на овој производ во медицински цели. На пример, се препорачува секојдневно да се користи за луѓе кои имаат проблеми со кардиоваскуларниот систем, како и за радијациона болест. Во народната медицина, со помош на ова растение се третираат акни, несоница, чешање, астма, рак на дојка, а некои воспаление. Корисни својства на кинеска зелка се достапни супстанции lactucin - микроелемент нормализирање на притисок и подобрување на метаболизмот. Свежо исцедениот сок од оваа скапоцена фабрика е одличен асистент во борбата против гастритисот. Исто така, "Пекинг" е индициран кај пациенти со атеросклероза, артритис, гихт, анемија.

Јадења од кинеска зелка. Рецепти

Салата

јадења од кинески зелка рецептиЗа да ја подготвите храната ќе ви бидат потребни следните состојки: Пекиншка зелка, варена пилешка градина, два домати и бугарска пиперка. Исто така, треба еден куп зелени кромид, 200 гр. сирење, лажица сок од лимон, 100 гр. мајонез и бибер.

Подготовка

Дајте ги варените гради со коцки. Измијте и исечете ја зелката. Мелење на кромид. Намалете ги доматите и пиперката во коцки. Бришење на сирењето на ренде. Во посебен сад, се меша сок од лимон, мајонез и бибер. Комбинирајте ги сите состојки и зачинете со сос. Сите се меша добро. Храната е подготвена.

Зеленчук со ракчиња во Пекинг

Јадења од кинеска зелка, чии фотографии се презентирани, се многу вкусни и корисни. Ова се однесува на следната храна, за подготовка на која ќе ви треба: 300 гр. печурки, морков, слатка и топла пиперки, ѓумбир корен, лажица ракија, истиот износ на соја сос, неколку pinches на шеќер, малку сол, сусам и растително масло. Тоа исто така ќе бара 300 гр. ракчиња и пекиншко зелка.

јадења од кинеска зелка Фото

Подготовка

Спреј ги печурките во тава. Бибер се сече на тенки ленти. Моркови решетки на корејски ренде. Лесно пржете на тава зачинета пиперка и ѓумбир корен (за љубителите на акутната), додадете папрака, печурки и морков. Сите се мешаат и оставаат да лачат под капакот на мал оган. Додајте сол и бибер. Зелка ситно се исецка. Излупете ги раквите. Морска храна и "пекинку" лесно се пржи во масло. Додадете зеленчук, соја сос, шеќер и неколку минути изгасне.

Бон апетит.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пекинг зелка: како да расте за да добиете две култури во едно лето?Пекинг зелка: како да расте за да добиете две култури во едно лето?
Колку да се готви брокула, така што не ги губи своите корисни својстваКолку да се готви брокула, така што не ги губи своите корисни својства
Зелка зачинета: различни начини на маринованеЗелка зачинета: различни начини на мариноване
Зачинета зелка за зима - вкусна закускаЗачинета зелка за зима - вкусна закуска
Пекинг зелка. Заготовки за зимата од овој здрав и вкусен зеленчукПекинг зелка. Заготовки за зимата од овој здрав и вкусен зеленчук
Салата со Pekinese зелка и туна. Многу вкусни рецептиСалата со Pekinese зелка и туна. Многу вкусни рецепти
Пиканско зелка: содржина на калории, најдобри рецепти, корисни својства и критикиПиканско зелка: содржина на калории, најдобри рецепти, корисни својства и критики
Од кисела зелка е корисно.Од кисела зелка е корисно.
Предности на брокулаПредности на брокула
Кисела зелка: калории, бенефиции и контраиндикацииКисела зелка: калории, бенефиции и контраиндикации
» » Корисни својства на Пекинг зелка. Рецепти за готвење