obrechye.ru

Како да се готви говедото белите дробови? Рецепти

Само неколку љубовници целосно ја ценеа употребата на говедско месо или свинско бели дробови. Всушност, тоа е вкусен, сочен и богат со хранливи состојки производ, ако знаете како да готвите белодробни бели дробови е навистина во право. Во суштина, рецептите се многу едноставни и не бараат многу напор. Има само мала разлика помеѓу свинско месо и говедско месо, така што ќе ги погледнеме одделно. Левата крава е структурно поригидна, па затоа треба да се готви подолго. Ако купувате во продавница овој нуспроизвод, треба внимателно да ја испитате. Таа мора да биде свежа, чиста, без згрутчување на крвта.како да се готви говедско белите дробови

Како да се готви светло говедско месо

За подготовка на ова јадење ќе ви требаат:

 • 1-2 бели дробови;
 • 0,5 л павлака 10% од содржината на маснотии;
 • моркови;
 • кромид;
 • зачини;
 • сол;
 • сончогледово масло;
 • печурки;
 • зелка.

Прво на сите треба да научите како да готвите говедско месо на белите дробови, така што ќе излезе меко и сочно. Треба да го измиеме темелно, пресечете го на мали парчиња и ставете го во сад. Наполнете ги сите со вода, малку сол и бибер. Ние ставивме мал оган и готвиме 45 минути. Во меѓувреме, подгответе го остатокот од производите: чистеме моркови и кромид, исечете ги на мали коцки. Зелка од зелка и печурки може да се пржени сончогледово масло. Во тенџере со светлина, додаваме зелка, моркови и кромид. Сето ова сѐ уште се готви 15-20 минути. Додека состојките се подготвуваат, земаме длабок тавче и пржете порција од морков и кромид. Таму, исто така, се шири содржината на тава, додадете печурки, зачини, и се прелива сите павлака. Покријте со капак и вриете на бавен оган половина час. Благодарение на павлака, нашиот нус-производ ќе биде сочен и апетитен. Сега знаете како да направите право на белодробни бели дробови. По половина час нашето јадење е подготвено, може да се сервира на маса, попрскана на врвот со свежи билки. Многу добро ќе биде чаша на црвено вино.како да се готви свинска белите дробови

Како да готви свинско белодробно јадење

Во мојот фонд има многу добар рецепт. Садот излегува толку вкусно што е само вкусно! Покрај тоа, свинско белодробно ткиво е многу корисен производ - содржи голем број на витамини и хранливи материи. За нејзината подготовка треба да се земе:

 • свинско белодробно;
 • 5-6 компири;
 • Бугарска пиперка;
 • моркови;
 • кромид и чешне лук;
 • црвено вино или пиво;
 • зачини, сол;
 • сончогледово масло.

како да се готви светло говедско месо

Лесно се мие и се дели на неколку делови. Ставаме сè во длабок контејнер, истурете вино (пиво) и малку сол (пијалаци со пиперки ќе му дадат оригинален вкус на нашето јадење). Компирите се чистат, се сечат на парчиња и фрламе светлина на врвот. Исто така, малку сол и бибер, ставете го во рерната, загрејте до 200 C за еден час. Бугарскиот пипер се сече на коцки, моркови три на ренде, кромид сече на половина прстени. Сето ова е пржено во тава во сончогледово масло. На самиот крај, ставете го исцедениот лук. Го извлекуваме садот од рерната и додаваме печење. Додека додавате вода, повторно ставете го чорбата 45 минути. Овој рецепт е малку поинаков за тоа како да се готви говедско месо на белите дробови, бидејќи свинското месо е многу помек и не треба да се готви одделно.

Бон апетит!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Лесно говедско месо: рецепт за готвењеЛесно говедско месо: рецепт за готвење
Како да се готви шампињони.Како да се готви шампињони.
Поучна приказна за тоа како да се готви месоПоучна приказна за тоа како да се готви месо
Што може да се готви од говедско месо?Што може да се готви од говедско месо?
Сакам да вкусам вкусно, сочно, нежно, со малку маснотии месо - готвењето говедско месо со помош на…Сакам да вкусам вкусно, сочно, нежно, со малку маснотии месо - готвењето говедско месо со помош на…
Како да се готви светлина: неколку едноставни рецептиКако да се готви светлина: неколку едноставни рецепти
И дали знаете како да направите мала плима со месо и зеленчук? Детален рецептИ дали знаете како да направите мала плима со месо и зеленчук? Детален рецепт
Како да се готви ладно: детален рецептКако да се готви ладно: детален рецепт
Како да се готви задушени зелка со месо и доматен супа?Како да се готви задушени зелка со месо и доматен супа?
Како да се готви вкусна, срдечна и миризлива чинија наречена "Месо во трговец"Како да се готви вкусна, срдечна и миризлива чинија наречена "Месо во трговец"
» » Како да се готви говедото белите дробови? Рецепти