obrechye.ru

Различни видови пиво

Видови пивоОдамна ги нема се денови кога нашите предци пиеле само "Zhiguli" пива. До денес, продажбата може да се види многу различни видови на пијалок. Какви видови на пиво се популарни во светот денес? За да одговориме на ова прашање, ние прво мора да се разбере малку во процесот на производство на пијалок. Кантарион за пиво секоја компанија се подготвува за своите традиционални рецепти. По третманот, т.н. каша подготвена од сушени екстракт од слад од истите транспарентен, сладникав течност, позната како кантарион. Таа пумпа во големи казани и да се третираат со конуси од хмељ. Пченицата се врие во ладилникот, а потоа во резервоарот за ферментација. Таму пивски квасец го претвора шеќерот во шеќер во јаглерод диоксид и алкохол. Вишокот на гасот ослободен за време на ферментацијата се чува во посебни резервоари. Потоа се додава во готовиот пиво. Пијте предмет на појаснување и созревање. Пивото може да созрее неколку недели, па дури и месеци. Во овој период повторно се подложува на ферментација. Готовиот производ може да подлежи на карбонизација (дава пенливост), појаснување (нечистотии се отстрануваат) и стерилизација.

Видови пиво Пивката е основа на пијалокот

Една од најпопуларните пијалоци од овој вид е нискокалорична светлина пиво. Калорична вредност тоа е околу 100 kcal / 350 ml. Во Европа, такви видови пиво како портерот, ел и витко се многу популарни. Портер првично беше подготвен како мешавина од стар алер, силно и свежо (не зрело) пиво. Овој пијалок стана толку популарен што пиварниците почнаа да пијат специјално пиво, кое има карактеристичен вкус на портерот. Ел е најпопуларниот тип во Велика Британија. Првично, ова име имаше пијалак со слад, за вкус што го користел зачинета билки (Мајчина душица, рузмарин). Сега тоа е назив за сите златни кафена темно пиво ферментирано со висока содржина на алкохол. Стаут е пупка добиена со врвна ферментација, со многу темна боја, висок вискозитет и изразена арома на силно печен слад. Постојат 2 вида на витко: слатки (слад и карамел со мал прилог на хмељ) и горчлив (со голем број на скокови). Во САД 90% од пијалок е бело. По примарната ферментација, што се чува ферментација со додавање кантарион по намалени температури. Овој пијалок има изразен хоп арома. Сите производители на пиво Тие произведуваат различни видови и сорти на овој пијалок, со свои карактеристики. Во некои земји neyachmenny сварено пијалок од различни житни култури (пченка, просо, пченица, кинеска шеќерна трска, ориз).

Пиво "Guinness" - популарен ирски пијалок Гинис Пиво

Сите видови на пиво имаат некои посебни карактеристики. Значи, Гинис одамна е најпознатиот пијалак во Ирска. Основачот на овој бренд, Артур Гинис, го подготвува обичниот пиво во мало село. Се преселил во Даблин, ја отворил својата пиварница, каде што во 1799 година прво го варил темно пиво со бујна, кремаста пена. Причината за неговиот предок продолжи неколку генерации на ова семејство. До денес, Гинис е најпопуларниот бренд. Сите видови на пиво на оваа компанија секогаш се во голема побарувачка кај љубителите на пена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дали е можно да пиете безалкохолно пиво за време на бременоста?Дали е можно да пиете безалкохолно пиво за време на бременоста?
Содржина и содржина на калории во пивотоСодржина и содржина на калории во пивото
Колку калории во пиво и дали можете да изгубите тежина со пиење овој пијалокКолку калории во пиво и дали можете да изгубите тежина со пиење овој пијалок
Еден начин да се направи пиво домаЕден начин да се направи пиво дома
Пиво. Што знаеме за тоа?Пиво. Што знаеме за тоа?
Рецепти: како да направите пиво домаРецепти: како да направите пиво дома
Слатки екстракти за пивоСлатки екстракти за пиво
Колку степени во пиво и од што зависи?Колку степени во пиво и од што зависи?
Пиво `Tinkoff`: историја на создавање и разновидни вкусовиПиво `Tinkoff`: историја на создавање и разновидни вкусови
Густина на пиво е ... Густина на пиво во однос на водата и тежинатаГустина на пиво е ... Густина на пиво во однос на водата и тежината
» » Различни видови пиво