obrechye.ru

Колку калории се суви во датуми?

Датумите се една од сортите на сушено овошје, кое во последниве години стана особено популарно кај нас. Егзотичните плодови се многу слатки по вкус. Ова е прилично високо калоричен производ, сепак многу луѓе го користат во исхраната за губење на тежината. Значи, колку калории се во датуми?

датум дланка

Кои се датумите

Зрели плодови на одредени видови палми широко се користат во нивната исхрана во јужните земји. Не е чудо што овие триаголник бобинки се темно црвена или жолта боја, има густа и сочни месо, наречен "Леб на пустината". Палми овошје консумира свеж, тие podvyalivayut, zasushivat користи во формулации на разни десерти, додадени на печива, салати, па дури и ги готви слатка супи.

Сепак, во нашите средини ширини, овој фетус стана најпознат во сушената форма. Факт е дека свежо овошје многу брзо се влошува. За да се зголеми периодот на нивното складирање, палмините бобинки се венеат или сушат. Дехидрираните датуми може да се чуваат со години. Во исто време, нивните корисни својства се зачувани.

Поради фактот што во процесот на таквата подготовка берината ја губи вишокот на влага, нејзиното тело станува слатка и слатка. Затоа, многу луѓе се прашуваат: "Колку калории има во сувите датуми?" Навистина, дали датумите ќе му наштетат за време на исхраната?

Различни видови датуми

Резерви за енергија

Калоричната содржина на сувите датуми може да варира во зависност од видот на палми. Просечните вредности на енергетската вредност можат да бидат во опсег од 220 до 290 kcal на 100 грама сув производ. Без оглед на тоа колку калории во датумите, тие може да содржат различен број елементи потребни за човечкото тело, што исто така зависи од одделението на бобинки. Таквата резерва со висока енергија веќе е сомнителна бројка за оние кои губат телесната тежина.

BJU, гликемичен индекс и витамински состав

100 грама суво датуми, присутни многу јаглехидрати - околу 70 грама протеини - околу 2,5 грама, малку масти - 0,5 g Овие суво овошје се карактеризира со присуство на ниацин и пантотенска киселина, пектини, селен, амино киселина, голема количина на витамини, влакна и комплетен недостаток на холестерол.

Суво егзотично овошје се препорачува за луѓе кои страдаат од манифестации на кардиоваскуларни заболувања и невролошки заболувања. Сепак, присуството на дебелината, кога тоа е потребно да се земат предвид BZHU и гликемиски индекс храна, пациентите треба да знаете колку калории се во датуми, со цел правилно да се пресмета вашата дневна исхрана.

Поради присуството на окситоцин во овие сушени плодови, тие се особено корисни за бремени жени, бидејќи ја подобруваат активноста на матката мускули. Сувите датуми имаат позитивен ефект врз машката моќност. Се верува дека овие плодови имаат антиканцерогени својства, промовираат долговечност и го зајакнуваат телото.

Поволниот ефект на овие сушени плодови е очигледен, но ние сме заинтересирани за колку калории во датумите сушат со камен. Наместо тоа, колку може да користите сушени бобинки на ден, за да не додадете тежина.

Калоричната содржина на сувото овошје е многу висока. Покрај тоа, според гликемичниот индекс, овој производ се смета за рекорден носител. Ако се споредат ПИ и колку калории на 100 грама на датуми, со маст парче свинско месо, се чини дека на перформансите на суви плодови се многу повисоки. Нивниот гликемиски индекс варира во опсег од 139-145, и ова е рекорд! На крајот на краиштата, храната со ГИ над 50 не се препорачува за диети. Тие можат да се конзумираат, но во многу ограничени количини.

содржина на калории на исушени датуми

На кого датите се забранети

И покрај корисни својства на датумите, високата калориска вредност и ГИ, овие плодови имаат некои контраиндикации. Поради присуството на груби влакна, датумите со голема претпазливост треба да се консумираат од луѓе кои страдаат од гастроинтестинални заболувања. Прво, овие плодови не се препорачуваат за чир на желудникот и проблеми со црниот дроб или панкреасот. Поради способноста за брзо зголемување на нивото на шеќер во телото, на дијабетичарите им е забранет датуми.

Колку калории во датумите сушат со камен

Тежината на едно големо и месести сушено овошје со коска е околу 20-26 грама. Сепак, како што е веќе наведено погоре, во зависност од одделението на фетусот, неговиот енергетски состав може да варира. Значи, колку калории во 1 Кас ќе зависи безбедно износот на бобинки, по употреба на кој е "корисни својства" егзотични овошја нема да има влијание на сликата.

За губење на тежината со избалансирана диета е дозволено да консумираат не повеќе од 50-70 грама од овие сушени плодови дневно, што е 2-3 датуми на ден. Ова ќе биде еднакво на 70-100 ГИ единици.

Ако се избере датум моно-диета, тогаш 8-10 сушени плодови дневно се дозволени.

жената јаде суви датуми

Монодиет и датуми

Колку калории во овој производ, толку многу во нив и потребните супстанции. Затоа, користејќи само такви сушени плодови за време на истоварување, телото ќе ги добие сите супстанции потребни за полноправна активност. Сепак, нутриционистите не се препорачува само долгорочна употреба, овој производ е, според тоа, се препорачува 2-3 дена, почнувајќи од начинот на исхрана за да се воведе во исхраната malokrahmalnye растителните производи. Цврсти моно-диети, под кои е дозволено само еден прехранбен производ, може да му наштетат на гастроинтестиналниот систем.

Ако ги следите балансираните техники за губење на тежината, јадењето на овие плодови помага да се регулира количината на масни киселини и Ви овозможува брзо да го зголемите нивото на гликоза во крвта. Оваа функција е многу корисен квалитет за луѓето кои губат телесната тежина преку физички напор.

Покрај тоа, пулпата на суво овошје, и покрај колку калории во исушените датуми, помага да се исчисти телото и неговото здравје. Присутни во нивниот состав, брзо јагленохидрати - неопходен елемент за физичка и емоционална преголема работа.

садови за јадење

Што велат, слабеење

Многу луѓе тврдат дека ја губат тежината со датуми за 3, 5 или повеќе килограми. Но, ова е кога се набљудува тешка повеќедневна моно-диета. Многу често, датуми диети не се оправда, бидејќи палми овошје, иако тие даваат чувство на ситост, но не за долго. Ако користите само сушено овошје и вода, тогаш ќе сакате да јадете многу, бидејќи сладок само поттикнува апетит.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Јадете суво овошје: корист и штетаЈадете суво овошје: корист и штета
Учење да се јаде компетентно: овошје и бобинки, калорична содржина и хранлива вредностУчење да се јаде компетентно: овошје и бобинки, калорична содржина и хранлива вредност
Вкусна исхрана: смоква за губење на тежинатаВкусна исхрана: смоква за губење на тежината
Корисни својства на бобинки. Содржина на калории од џем од нив.Корисни својства на бобинки. Содржина на калории од џем од нив.
Во странство датуми: корисни својства на чудо овошјеВо странство датуми: корисни својства на чудо овошје
Кои се корисни датуми за бременост?Кои се корисни датуми за бременост?
Како да се користат датуми за губење на тежинатаКако да се користат датуми за губење на тежината
Авокадо: калории и комуналниАвокадо: калории и комунални
Кој знае колку калории во суви кајсии?Кој знае колку калории во суви кајсии?
Што е најслатко овошје во светот?Што е најслатко овошје во светот?
» » Колку калории се суви во датуми?