obrechye.ru

Како да се готви пилешко на скара, на неколку начини

Рецепти готвење пилешко стотици и илјадници. Тие можат да се најдат во речиси секоја кујна во светот. Но, ако сакате да пробате нешто необично, зачинет, незаборавно вкус, тогаш пилешкото треба да се готви во скара. Препораки за тоа како да се готви пилешко на скара, ќе најдете во овој напис. Начините за негово подготвување се едноставни и сосема прифатливи, ако имате јаглен скара или печка за печење во шпорет на гас. Постојат неколку други видови на електрограви, со вградени грејни елементи, отворена волфрамна спирала или затворен тентар. Во секој случај, ви треба температура од +260 - 300 степени.

како да се готви пилешко на скараНајчестата скара е уред како што е скара, каде што месото или рибата се поставуваат на решетка, а под решетката гори или топол тлее јаглен. Начини како да се готви на скара пилешко, многу, но не сите од нив се погодни за подготовка на цела пилешко. Скара обично има механизам за подигање и спуштање на решетката, што ви овозможува да ја изберете оптималната локација на производите во однос на јагленот. Како по правило, пилешкото се готви на таква скара не целосно, туку во делови. На решетката, ногата и крилјата, градите и грбот се поставени. Сите парчиња се добро печени на рамна решетка од скара и во исто време остануваат сочни. Целосното пилешко да се пржи на јаглен е тешко, бидејќи дури и топлината работи само во одредена рамнина и не се крева погоре. Долниот дел од пилешкото мршено ќе биде пржено, а горниот дел ќе биде влажен. За да се реши проблемот како да се готви целото пилешко на скара, треба да се свртиме кон други методи.

како да се готви пилешко на скара во печкатаЗа да се готви целото пилешко, подобро е да се користи скарата во рерната. Како да се готви пилешко на скара во рерна, напишано многу. Решетката е дизајнирана на таков начин што топлината се распоредува подеднакво низ целиот волумен на рерната. За време на готвењето, пилешкото е на решетката во средината, а грејната моќ се регулира со вртење на вентилот за гас. Преку проѕирните врати на рерната, можете да го набљудувате процесот и со текот на времето да ја намалите или, обратно, да ја зголемите топлината.

Од време на време рерната може да се отвори малку и наводнување на пилешко со маснотии, што се одводнува од него надолу кон палетата. Во какви било информации за тоа како да се готви пилешко на скара, неопходно е оваа едноставна процедура што ќе му даде на вашата пилешка прекрасна златна кора, како што е подготвена.

готви пилешко во рернаВо некои модели на решетки за ветер, постојат специјални ротирачки уреди кои за време на пржењето полека ја завиткаат пилешки труп околу неговата оска. Пред да почне пржењето, пилешкото се става на камен во горниот дел од рерната, кој полека се ротира со електричен погон. Така, пилешкото се фрла рамномерно на сите страни и на овој начин можете да го готвите пилешкото во рерната. Слично на тоа, електричните скари функционираат: за време на процесот на готвење пилето се ротира и на крајот од готвењето останува сочно, со златна кора на целата површина.

како да се готви пилешко на плукањеБез оглед на тоа како пилето се готви, трупот на пилешкото прво мора да биде мариниран. Само пилешко пилешко добие вкусна и тендер, крцкави и сочни. Постојат многу начини за marinating пилешко месо, ние нудиме тука постојано се тестира и доволно сигурен. Маринадата тешко, со многу состојки, но тоа е достоен за тоа. Значи: мајонез мајонез (150 гр), една лажица adzhika, четири чешниња лук, смачкана во Mangler, еден среден кромид, ситно сечкани, една лажица маслиново масло, сол, парична казна "Екстра" (една лажичка) Грубо земјата црн пипер (една третина од чај лажици), црвен пипер (половина лажичка), половинки сок од лимон, малку газирана вода да се добие хомогена semifluid маса. Смесата се меша темелно. Пилешко подмачкан внатре и надвор, двапати. Завиткан во фолија за два часа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се готви тиквички со пилешкоКако да се готви тиквички со пилешко
Пилешко-скара: калории и готвење домаПилешко-скара: калории и готвење дома
Риба на скара - највкусното и вкусно јадењеРиба на скара - највкусното и вкусно јадење
Печен зеленчук на скара под маринадаПечен зеленчук на скара под маринада
Маринада за готвење за пилешко за шашлив шампакМаринада за готвење за пилешко за шашлив шампак
Како да се готви пилешко на скара во рерната (на плукање)Како да се готви пилешко на скара во рерната (на плукање)
Оригинални рецепти: маринада за пилешко на скараОригинални рецепти: маринада за пилешко на скара
Контакт скари за готвење вкусни и здрави јадењаКонтакт скари за готвење вкусни и здрави јадења
Пилешко на скараПилешко на скара
Пилешко на скара во рернаПилешко на скара во рерна
» » Како да се готви пилешко на скара, на неколку начини