obrechye.ru

Како да направам мохито - кул во летната топлина

Лесно да се подготви, кул и заживување мохито коктел е она што ви треба во жешко лето. Но, малкумина се заинтересирани за рецептот за овој пијалак, иако тоа е сосема едноставно. За прв пат овој едноставен рецепт се појави во сончевата Хавана во Куба, се верува дека шпанскиот име мохадито, што се преведува како малку мокро, потоа се сменило во мохито. Како да го направите mojitos дома и што ви треба за ова, треба да ги знаете сите.

Од Мохито рецепт доволно едноставно, а состојките се некомплицирани, тогаш како треба да се запази мохито. За класичната верзија на коктел ќе ви треба бел рум (околу 100 ml), една вар, една и пол лажички шеќер, неколку гранки на свежа нане и газирана вода.

Главната нијанса во подготовката на мохито е употребата на мал ладен мраз. За да го добиете дома, можете да користите специјална мелница или да го завиткате мразот во крпа и да го скршите со тежок предмет. Ако бармени употребиле големи парчиња мраз, тогаш не знаат како да прават мохито.

На дното на стаклото, нане лисја се наредени и земјата до формирање на сок. Потоа се сече на мали парчиња вар и, исто така, се фаќа со шеќер. 2/3 од кампот истурете мраз, потоа ставете рум. За да наполните чаша - долу газирана вода. Подготвен пијалок пред да служи украсуваат со sprig од нане и вар парче.

Друга опција е како да се направи мохито, односно варијанта со граната. Рецептот и методот на подготовка е ист како и во претходниот метод. Но, кога ќе триеш на нане, шеќер и вар, треба да додадете неколку нар сор. Мешајте ја смесата додека калинот не го извади сокот. Потоа додадете мраз, рум и вода, добро се мешајте и декорирајте.

За вкусен и точен мохито, користете кафеав шеќер или шеќерен сируп. Во никој случај не треба да го замени вар со лимон, бидејќи тоа може да го расипе вкусот. И рум е подобро да се избере најлесно, бидејќи тоа е одлична опција за коктели. Скапиот рум има специфичен вкус и нема да дозволи остатокот од состојките целосно да се одвиваат.

Исто така, вреди да се знае како да се направи мохито коктел без алкохол. Рецептот за готвење е исто како и алкохолната верзија, освен за додавање на рум. Исто така можете да го зголемите количеството на нане и да ја замените минералната вода со помош на спрат. Сè зависи од вкусовите. Не-алкохолен Мохито вкусен и здрав коктел кој совршено ја угаснува жедта.

Исто така, за да ја задоволите жедта, можете да подготвите многу други коктели. Како да го направите тоа коктели во блендер за загадување жед има десетици рецепти.

Коктелот од портокал е едноставен и е достапен за готвење. Неопходно е да се земе еднаква количина на вотка и замрзнат сок од портокал. Состојки измешани во блендер и истури во чаши, служат додека мразот не се стопи.

А вкусен коктел од ванила, за кој ќе треба винил ликер, коњак, крем и мраз - сигурно ќе им се допадне на девојките. Сите состојки на овој коктел исто така се мешаат во блендер. Измијте го коктелот со стаклото, декорирајте го шлаг крем.

Зборувајќи за коктели подготвени во блендер, треба да се сеќавате на вашите најблиски уште од детството milkshakes. За да подготвите милкшак, потребна ви е половина литар млеко или крем, свежо овошје (по ваша желба) и шеќер (50 грама). Измешајте ги сите состојки во мешалка додека не се формира хомогена маса, потоа ставете во чаши. Служат гости, можете да декорирате со парчиња овошје.

Еден од најпознатите вкусни овошни коктели се смета за јагода. За да го создадете ќе ви бидат потребни: излупени јагоди (200 грама), неколку лажици шеќер, мраз, 50 милилитри коњак и алкохол "Курасао" и шампањ. Јагодите мора да се нанесуваат со шеќер преку сито. Додајте го мразот, коњак и алкохол на добиената мешавина - измешајте сè во блендер. Потоа се комбинираат со шампањ и се прелива преку чашите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на мохито дома.Подготовка на мохито дома.
Рецептот за мохито од јагода, како и безалкохолната верзија на коктелотРецептот за мохито од јагода, како и безалкохолната верзија на коктелот
Алкохолен `Мохито`: рецепт за класичен кубански коктелАлкохолен `Мохито`: рецепт за класичен кубански коктел
Сакате да знаете како да подготвите мек Мохито?Сакате да знаете како да подготвите мек Мохито?
Рецепт за безалкохолни мохито дома во неколку варијацииРецепт за безалкохолни мохито дома во неколку варијации
Како да направите безалкохолни мохито дома: едноставен рецептКако да направите безалкохолни мохито дома: едноставен рецепт
Рецепт за алкохолен коктел: дома како да се направи вкусен пијалокРецепт за алкохолен коктел: дома како да се направи вкусен пијалок
Со она што го пијат "Бакарди": историјата на пијалакот, неговите сорти, како и рецепти за…Со она што го пијат "Бакарди": историјата на пијалакот, неговите сорти, како и рецепти за…
`Bacardi Mojito` - како да се готви, да пие, да ужива`Bacardi Mojito` - како да се готви, да пие, да ужива
Рецептот за `Мохито` домаРецептот за `Мохито` дома
» » Како да направам мохито - кул во летната топлина