obrechye.ru

Како да се направи чоколадо

Поголемиот дел од луѓето на нашата планета обожаваат чоколада. Ова е Вкусни деликатес беше на вкусот и на возрасните и на децата. Има луѓе кои не можат да живеат еден ден без да јадат барем едно парче чоколадо. Што ја предизвика оваа популарност на овој деликатес? Како чоколадо, сакан од речиси сите?

Главната суровина за производство на чоколадо е зрна од какао. Најди го ова прекрасно дрво во Австралија, Централна и Јужна Америка, Западна Африка и делови од Југоисточна Азија. Во оние делови од светот каде што постојат тропски шуми. Ова растение претпочита добра лабава почва и не сака директна изложеност на сонце. Затоа, обично се крие под повисоки дрвја. Овде на такви каприциозни дрвја и растат плодови кои личат на диња или краставица, во која се зрната какаови грав.

Самите какаови се многу горчливи, содржат околу 30% путер од какао и 30% вода. По собирањето на овошје, гравот се извлекува и останува во специјални кутии околу една недела. Откако ќе добијат специфичен мирис на чоколада под влијание на кислород, тие се испраќаат за понатамошна обработка, за производство на веќе чоколадо.

Во фабриките, гравот се подредува со специјални машини. Различни семиња имаат различни вкусови. После тоа, гравот се пржени. Овој процес е неопходен за да се отстрани непотребната влага и да се даде вкус на грав и вкус. Покрај тоа, како резултат на печење грав се стерилизираат. Понатаму, семките се мелени за да се добие маса составена од какао путер и зрна.

Како резултат на мелење на зрната какаови грав, масата што се добива се нарекува какао рендан. Таа е сортирана, а големи фрагменти се испраќаат за производство на чоколада во плочки, а помали за производство на глазури и дополнувања на слатки. Од добиените состојки: какао путер, какао рендан и шеќер во прав подготвуваат чоколадна маса. Се доведува до посакуваната конзистентност, се чува неколку дена во специјални машини за мешање, а потоа се додаваат потребните состојки за производство на чоколадни шипки. Бидејќи чоколадата се прави со помош на машини, целиот процес не е многу тежок. Но, резултатот е она што го сакаат милиони луѓе.

Како се чоколадо со различни адитиви? Тоа е многу едноставно. Во чоколадната маса, пред формирањето на плочките, додајте ореви, суво грозје, бисквити или други кутии. Плочките се ладат во посебни форми, спакувани и испратени до продавниците за малопродажба.

Многу интерес е, исто така, предизвикани од тоа како да направите чоколадни бонбони. Тука, исто така, нема тајни. Завршени слатки се натопи или истури тенок слој чоколада. Општо земено, се користи вториот метод, бидејќи се изведува со специјални машини. Слој на чоколада треба да биде тенок, тогаш бонбоните се сметаат за подобри.

Многумина би сакале да знаат како да направат порозна чоколада. Кога се произведува, чоколадата се нанесува во калапи и се испраќа во специјални вакуумни котли. Таму е во течна состојба неколку часа. Под влијание на вакуум, меурчиња се шират и се добива порозна чоколада.

Производителите нудат многу варијанти на чоколадо. Според содржината на какаото, таа е поделена на горчливо, млечно и бело. Најкорисен чоколадо горчливо. Таа содржи повеќето од какао производи. Како да чоколадо бело? Едноставно не додавајте какао во прав, па затоа има малку светло.
Секој љубител на ова деликатес ќе најде лек за негови потреби. Изборот на сорти чоколади е богат. Листа на сите видови на чоколадни решетки е невозможно. Различни пломби и полнила, различни сорти и бројни производители, од кои секој има свој оригинален рецепт, нема да остават рамнодушен дури и најсложениот гурмански материјал.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Чоколада: калории, корист и штетаЧоколада: калории, корист и штета
Која е употребата и штетата на горчливата чоколадаКоја е употребата и штетата на горчливата чоколада
Горчлива чоколада: корист или штета на телото?Горчлива чоколада: корист или штета на телото?
Многу-лице чоколадо: корист и штета на популарниот третманМногу-лице чоколадо: корист и штета на популарниот третман
Како да се готви какао со млеко и не самоКако да се готви какао со млеко и не само
Колку калории се чоколадни бонбони? Исхрана на чоколадоКолку калории се чоколадни бонбони? Исхрана на чоколадо
Чоколадо со свои раце. Како да се направи чоколада од какаоЧоколадо со свои раце. Како да се направи чоколада од какао
Исклучителни слатки: Швајцарска чоколадаИсклучителни слатки: Швајцарска чоколада
Како да направите чоколадо дома или одмор за чоколадоКако да направите чоколадо дома или одмор за чоколадо
Чоколадо: слика и опис. Каде растат чоколадните дрвја?Чоколадо: слика и опис. Каде растат чоколадните дрвја?
» » Како да се направи чоколадо