obrechye.ru

Салата "Адмирал". Готвење рецепти

Ние ви нудиме вкусна салата, кој се нарекува "адмирал". Во написот ќе се разгледаат неколку опции за нејзина подготовка (со морска храна и без нив). Изберете го она што ви се допаѓа најдобро.

Салата со ракчиња

Ова јадење е добро за празнична маса. Салатата излегува вкусна, зачинета и доста корисна. Тоа може безбедно да се припише на исхраната.

Адмиралска салата со ракчиња

За да подготвите салата "адмирал", ќе ви требаат:

 • сијалица;
 • две портокали;
 • 500 грама ракчиња;
 • 1 краставица;
 • чешне лук;
 • 3 суп.л-патки. една лажица маслиново масло;
 • лажичка кора од портокал;
 • 150 грама лисја од зелена салата;
 • три лажички вински оцет.

Подготовка на здрава чинија

 1. Потопете ги листовите од зелена салата со ладна вода, а потоа исплакнете. Дебатирај ги. Раскинете ги рацете со лисја. Потоа ставете го на чинија, на која ќе служите салата.
 2. Излупете го кромидот, исечете ги на тенки половини.
 3. Излупете кора од портокал.
 4. Лук, чиста, се исецка малку.
 5. Измијте го краставицата, исечете ги на ленти.
 6. Парчиња кора од портокал од филмовите. Лесно се лежи на лисја од зелена салата.
 7. Потоа одмрзнете ја ракната ако се наоѓаат во мраз. Се вари додека не се готви и чисти. Свитка во сад. Исто така, додадете рендан кора, вински оцет, лук, бибер, растително масло и сол. Измешајте сè добро.
 8. На врвот на портокали, поставете краставица, ракчиња. Посипете ја салатата со преостанатата маринада. Служи на масата!

Салата "Адмирал". Рецепт со лигњи и кавијар

Оваа опција ќе се жали на љубителите на морска храна. Составот, исто така, има и други корисни компоненти.

Адмиралска салата

За готвење, ќе ви требаат:

 • 200 грама ракови од ракови;
 • 2 лигњи трупови;
 • 50 грама црвен кавијар;
 • 100 грама варени ракчиња;
 • 5 парчиња варени јајца;
 • мајонез.

Готвење со кавијар

 1. Прво, фрлите ги лигњите во врела вода. Почекајте додека не врие, а потоа извадете и изладете. Потоа пресечете ги сламките.
 2. Рак стапчиња, исто така, се сече на мали парчиња.
 3. Земете сад, додадете здробени состојки на неа.
 4. На голем ренде, изтријте варени јајца. Испрати го во сад.
 5. Измешајте ги сите состојки, ставете сад во салата. На врвот на салата, "адмирал" привлекува "клетки" од мајонез. Во нив, одозгора, лажицата ја шириме со лажица во произволен поредок. Тоа е сè, садот е целосно подготвен за употреба, па му служи на масата!

Салата "Адмирал". Рецептот со ротквица

Оваа салата не е само вкусна, но исто така доста корисна, бидејќи има многу зеленчук. Ако не сакате да го користите мајонез, можете да го замените со незасладен јогурт или да измешате две состојки, создавајќи сос.

За салата на адмиралот треба само да варете компири во униформа. Можете да го направите ова однапред. Сите други состојки се ставаат во сад во сурова форма. Салата "Адмирал" изложени во слоеви, секој promazyvaetsya мајонез.

За готвење, ќе ви требаат:

 • ротквица;
 • моркови;
 • два средни компири;
 • 2 суп.л-патки. лажици мајонеза и колку јогурт;
 • зеленчук;
 • сол;
 • Француски сенф;
 • едно јаболко (пожелно е да е слатко и кисело);
 • црн пипер.
Адмиралска салата со лигњи и кавијар

Чекор по чекор рецепт за готвење

 1. Гответе додека не се подготвени компири во униформа, а потоа се излади.
 2. Зеленчук сите чисти, на голем рен бришење.
 3. Тогаш салатата се случува на слоеви.
 4. Стави прстен на садот. Во него ќе ја положиш храната. Првиот слој се состои од компири, сол, бибер, сенф. Потоа нацртајте мрежа од сос (мајонез + јогурт) одозгора.
 5. Потоа лежеше на моркови, зачини. Подмачкајте го сосот. Следниот слој е јаболко.
 6. Последниот е изложен на ротквица. Исто така, вреди сол.
 7. Тогаш прстенот се отстранува. Салата е напои со сос, направен со зеленчук.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Салата со ракчиња и пилешко и други рецепти со ракчињаСалата со ракчиња и пилешко и други рецепти со ракчиња
Вкусни рецепти: салата со говедско месоВкусни рецепти: салата со говедско месо
Салата со ракчиња и доматиСалата со ракчиња и домати
Невообичаена салата со сирењеНевообичаена салата со сирење
Салата со ракчиња и пченкаСалата со ракчиња и пченка
Салата со ракчиња и краставици - најдобар начин да се прошири менитоСалата со ракчиња и краставици - најдобар начин да се прошири менито
Ние подготвуваме вкусни салати со ракчиња, салата и краставицаНие подготвуваме вкусни салати со ракчиња, салата и краставица
Салата со Pekinese зелка и туна. Многу вкусни рецептиСалата со Pekinese зелка и туна. Многу вкусни рецепти
Лесна и рафинирана салата со зелена салата и пилешко: интересни рецептиЛесна и рафинирана салата со зелена салата и пилешко: интересни рецепти
Салати со сливи. РецептиСалати со сливи. Рецепти
» » Салата "Адмирал". Готвење рецепти