obrechye.ru

Салата со говедско месо, со корејски морков: опции за готвење

Салата од говедско месо со корејски моркови е одлична за празничен празник и како секојдневно јадење. Таа има интересен вкус, покрај тоа, содржи многу корисни компоненти за телото. На пример, морковите содржат влакна и каротин, а месото е богато со протеини. За тоа како да го подготвиме овој вкусен и хранлив сад, зборуваме во деловите на статијата.

Салата со говедско месо, со корења моркови и сирење

Со цел да се подготви таков сад, водителка ќе треба да ги содржи следните состојки:

1. 300 грама говедско месо.
2. 150 грама тврдо сирење.
3. Јајца (четири парчиња).
4. 150 грама корења моркови.
5. Свеж краставица (две парчиња).
6. Сол.
7. Мајонеза.
8. Пипер.

Говедата се варат во вода со додавање на сол. Тие нека се оладат. Јајцата, исто така, треба да бидат заварени и разладени. Сечете во парчиња. Во голема сад, микс корејски моркови, јајца. Додајте исечено месо, сол и бибер, мајонез. Промешајте ги сите состојки и оставете ја салатата на два часа на ладно место. Потоа додадете исечено сирење и краставица. Измешајте ги сите состојки повторно. Салата со говедско месо, со корејски моркови и со сирење може да се сервира на масата.салата со говедско месо со корејски моркови Ова е едноставно, зачинета и хранлива чинија што многумина ја сакаат.

Салата со краставица и зеленило

За да го подготвите ова јадење, ви се потребни следните производи:

1. Варено говедско месо (триста грама).
2. 100 гр корења моркови.
3. Свежа краставица.зелена салата корејски морков краставица
4. Сијалица.
5. 10 грама магдонос.

Варете го месото. Кул и слабо се исецка. Измијте го краставицата. Сечете во парчиња. Исчистете ја сијалицата. Исечете ги прстените. Ставете ги сите состојки во длабока чинија. Додај магдонос, корејски моркови. Измешајте ги сите состојки. Оставете го садот да стои дваесет минути. Салата од корејски морков со говедско месо и краставица може да се сервира на масата.

Варијанта на топло јадење

Особеноста на оваа салата е присуството во него од печено месо. Бидејќи јадењето е доста хранливо, може да се сервира на масата како жешко јадење. За да се подготви оваа салата со говедско месо и корејски моркови, ќе бидат потребни следните состојки:

1. Месо.
2. Моркови на корејски.
3. Компири.
4. Салата.
5. Зеленило.
6. Краставички краставици.
7. Јајца.
8. Зелен грашок.
9. Соја сос.
10. Павлака.
11. Сончогледово масло.
12. Мајонеза.
13. Сол и бибер (по вкус).

Говедото вари, исечете ги на парчиња. СРЈ во сончогледово масло.
Измешајте го месото, морковот и комот од ситно месо во чаша салата. Додадете сос од соја, зеленчук од магдонос, сол и бибер.

За да подготвите облекување за салата, треба да мелете зелен грашок и краставици со мешалка. Измешајте ги со билки и павлака. Додај ситно сецкани јајца, сол и бибер. Земете гориво ставен во сад. Топла салата подготвени.

Рецепт со шампињони

За да го направите јадењето пооригинално и интересно, можете да додадете некоја дополнителна состојка на неа. За да се подготви салата со говедско месо, со корејски моркови и шампињони, потребни се следниве компоненти:
1. 200 грама месо.
2. 50 г мајонез.
3. Шампињони (пет до шест парчиња).рецепт за салата со говедско месо и корејски моркови4. Морков во корејски стил (200 грама).
5. Сол.

Печурки ситно сецкани, пржени во тава со мала количина на растително масло. Говедото се вари и се лади. Потоа се сече на парчиња. Сите компоненти се ставаат во сад за салата, додадете моркови и мајонез. Состојките се темелно измешани, оставете ја салатата да киснат. Садот е подготвен.

Заклучоци

Постојат многу различни рецепти за салата со говедско месо и корејски моркови. Ова јадење може да се подготви со печурки, сирење, јајца, зеленчук, свежи и кисели краставици. Некои додаваат на него и други состојки: компири, пченка, цвекло. Оваа салата е вкусна и хранлива чинија. И што е најважно, тоа е универзално: тоа е совршено за прослави и за дневни оброци. Садот може да се направи топол или ладен. Салата е лесно да се подготви, таа е хранлива и содржи многу витамини и здрави супстанции.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни рецепти: салата со говедско месоВкусни рецепти: салата со говедско месо
Деликатна салата со киви овошје.Деликатна салата со киви овошје.
Што може да се готви од говедско месо?Што може да се готви од говедско месо?
Салата со месо - рецептиСалата со месо - рецепти
Салата со пилешко и сливи: невообичаени белешки од вкусСалата со пилешко и сливи: невообичаени белешки од вкус
Закуски на празничната маса: салата од морков со сирењеЗакуски на празничната маса: салата од морков со сирење
Хепатална салата. Рецепт за секој денХепатална салата. Рецепт за секој ден
Салата со пилешко и грав и други рецептиСалата со пилешко и грав и други рецепти
Салата од говедско црниот дроб. Готвење рецептиСалата од говедско црниот дроб. Готвење рецепти
Едноставни рецепти: салата еж со корејски морковиЕдноставни рецепти: салата еж со корејски моркови
» » Салата со говедско месо, со корејски морков: опции за готвење